Reklam
    Hem / Landslag / Våra landslag / Historik / Tre Kronors coacher sedan 1957

Tre Kronors coacher sedan 1957

Senast uppdaterad 2021-03-10

2020/2021

Karjala Tournament coacher:           

Johan Garpenlöv, Marcus Ragnarsson, Markus Åkerblom, Stefan Ladhe

Channel One Cup coacher:               

Johan Garpenlöv, Marcus Ragnarsson, Markus Åkerblom, Stefan Ladhe

Beijer Hockey Games coacher:         

Johan Garpenlöv, Marcus Ragnarsson, Markus Åkerblom, Stefan Ladhe

Carlson Hockey Games coacher:       

Johan Garpenlöv, Marcus Ragnarsson, Markus Åkerblom, Stefan Ladhe

VM-coacher:

2019/2020

Karjala Tournament coacher:           

Johan Garpenlöv, Marcus Ragnarsson, Markus Åkerblom, Stefan Ladhe

Channel One Cup coacher:               

Johan Garpenlöv, Marcus Ragnarsson, Markus Åkerblom, Stefan Ladhe

Beijer Hockey Games coacher:         

Johan Garpenlöv, Marcus Ragnarsson, Markus Åkerblom, Stefan Ladhe

Carlson Hockey Games coacher:       

Johan Garpenlöv, Marcus Ragnarsson, Markus Åkerblom, Stefan Ladhe

VM inställt pga Covid-19

 

2018/2019

Karjala Tournament coacher:           

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Channel One Cup coacher:                 

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Beijer Hockey Games coacher:         

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Carlson Hockey Games coacher:        

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

VM-coacher:                                       

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

VM-femma 2019   

2017/2018

Karjala Tournament coacher:           

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Channel One Cup coacher:                 

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

OS-coacher:                                        

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

OS-femma 2018                                

Carlson Hockey Games coacher:       

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Sweden Hockey Games coacher:       

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

VM-coacher:                                        

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

VM-guld 2018                                   

2016/2017

World Cup of Hockey 2016-coacher:

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

WCoH 2016-trea

Karjala Tournament coacher:           

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Channel One Cup coacher:                 

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Sweden Hockey Games coacher:       

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Carlson Hockey Games coacher:       

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

VM-coacher:                                       

Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv, Peter Popovic, Stefan Ladhe

VM-guld 2017                                

2015/2016

Karjala Tournament coacher:           

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Channel One Cup coacher:                 

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

VM-coacher:                                        

Pär Mårts, Peter Popovic, Johan Tornberg, Stefan Ladhe

VM-sexa 2016

2014/2015

Karjala Tournament coacher:           

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Channel One Cup coacher:                 

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

VM-coacher:                                        

Pär Mårts, Peter Popovic, Rickard Grönborg, Stefan Ladhe

VM-femma 2015

                           

2013/2014

Czech Hockey Gamescoacher:             

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Karjala Tournamentcoacher:               

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Channel One Cupcoacher:                    

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

OS-coacher:                                          

Pär Mårts, Peter Popovic, Rickard Grönborg, Stefan Ladhe

OS-silver 2014

Oddset Hockey Gamescoacher:            

Pär Mårts, Peter Popovic, Rickard Grönborg, Stefan Ladhe

VM-coacher:                                         

Pär Mårts, Peter Popovic, Rickard Grönborg, Stefan Ladhe

VM-brons 2014

2012/2013

Karjala Tournamentcoacher:                 

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Channel One Cupcoacher:                      

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Oddset Hockey Gamescoacher:             

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Czech Hockey Gamescoacher:               

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

VM-coacher:                                            

Pär Mårts, Peter Popovic, Rickard Grönborg, Stefan Ladhe

VM-guld 2013

2011/2012

Karjala Tournamentcoacher:                 

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Channel One Cupcoacher:                      

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Oddset Hockey Gamescoacher:             

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

Kajotbet Hockey Gamescoacher:           

Pär Mårts, Peter Popovic, Stefan Ladhe

VM-coacher:                                           

Pär Mårts, Roger Rönnberg, Peter Popovic, Rikard Grönborg, Stefan Ladhe

VM-sexa 2012 

2010/2011

Karjala Tournamentcoacher:                   

Pär Mårts, Peter Sundström, Stefan Ladhe

Channel One Cupcoacher:                        

Pär Mårts, Peter Sundström, Stefan Ladhe

LG Hockey Gamescoacher:                      

Pär Mårts, Peter Sundström, Jonas Rönnqvist, Stefan Ladhe

Czech Hockey Gamescoacher:                 

Pär Mårts, Roger Rönnberg, Peter Popovic, Stefan Ladhe

VM-coacher:                                             

Pär Mårts, Roger Rönnberg, Peter Popovic, Rikard Grönborg, Stefan Ladhe

VM-silver 2011                                 

 

2009/2010

Czech Hockey Gamescoacher:                 

Bengt-Åke Gustafsson, Roger Rönnberg

Karjala Tournamentcoacher:                    

Bengt-Åke Gustafsson, Roger Rönnberg

Channel One Cupcoacher:                         

Bengt-Åke Gustafsson, Mats Näslund

OS-coacher:                                               

Bengt-Åke Gustafsson, Tommy Albelin, Mattias Norström

OS-femma 2010                                

LG Hockey Gamescoacher:                        

Bengt-Åke Gustafsson, Roger Rönnberg

VM-coacher:                                               

Bengt-Åke Gustafsson, Roger Rönnberg, Erik Granqvist

VM-brons 2010

2008/2009

Karjala Tournamentcoacher:                     

Bengt-Åke Gustafsson, Roger Rönnberg

Channel One Cupcoacher:                          

Bengt-Åke Gustafsson, Tomas Jonsson

LG Hockey Gamescoacher:                         

Bengt-Åke Gustafsson, Roger Rönnberg

Czech Hockey Gamescoacher:                   

Bengt-Åke Gustafsson, Roger Rönnberg

VM-coacher:                                               

Bengt-Åke Gustafsson, Roger Rönnberg,

Anders Eldebrink, Tommy Boustedt, Rikard Grönborg, Thomas Högberg

VM-brons 2009                                             

2007/2008

Karjala Tournamentcoacher:                      

Bengt-Åke Gustafsson, Roger Rönnberg

Channel One Cupcoacher:                           

Bengt-Åke Gustafsson, Mats Näslund

LG Hockey Gamescoacher:                          

Bengt-Åke Gustafsson, Magnus Arvedson

Ceska Pojistovna Cupcoacher:                    

Bengt-Åke Gustafsson, Anders Eldebrink, Roger Rönnberg

VM-coacher:                                                 

Bengt-Åke Gustafsson, Jan Karlsson, Roger Rönnberg

VM-fyra 2008                                   

 

2006/2007

Ceska Pojistovna Cupcoacher:                    

Bengt-Åke Gustafsson, Jan Karlsson

Karjala Tournamentcoacher:                       

Bengt-Åke Gustafsson, Tommy Samuelsson

Channel One Cupcoacher:                            

Bengt-Åke Gustafsson, Jan Karlsson

LG Hockey Gamescoacher:                           

Bengt-Åke Gustafsson, Tommy Samuelsson

VM-coacher:                                                  

Bengt-Åke Gustafsson, Jan Karlsson, Tommy Samuelsson, Tommy Boustedt  

VM-fyra 2007   

2005/2006

Ceska Pojistovna Cupcoacher:                      

Bengt-Åke Gustafsson, Jan Karlsson

Karjala Tournamentcoacher:                        

Bengt-Åke Gustafsson, Jan Karlsson

Rosno Cupcoacher:                                        

Bengt-Åke Gustafsson, Anders Eldebrink, Mikael Andersson

Olympiska Spelen 2006-coacher:                  

Bengt-Åke Gustafsson, Anders Eldebrink, Jan Karlsson

OS-guld 2006

LG Hockey Gamescoacher:                             

Bengt-Åke Gustafsson, Jan Karlsson, Tommy Samuelsson

VM-coacher:                                                    

Bengt-Åke Gustafsson, Jan Karlsson, Tommy Samuelsson, Tommy Boustedt

VM-guld 2006                                   

 

2004/2005

World Cup of Hockey 2004-coacher:              

Hardy Nilsson, Ulf Dahlén, Johan Garpenlöv, Thomas Magnusson, Tommy Boustedt

World Cupfemma 2004                       

Karjala Tournamentcoacher:                           

Bengt-Åke Gustafsson, Jan Karlsson

Rosno Cupcoacher:                                         

Kent Johansson, Mikael Andersson

Sweden Hockey Gamescoacher:                      

Roger Melin, Jan Karlsson

VM-coacher:                                                      

Bengt-Åke Gustafsson, Jan Karlsson, Tommy Samuelsson, Tommy Boustedt

VM-fyra 2005     

2003/2004

Ceska Pojistovna Cupcoacher:                         

Hardy Nilsson, Jan Karlsson

Karjala Tournamentcoacher:                           

Hardy Nilsson, Tommy Samuelsson

Baltica Brewery Cupcoacher:                           

Hardy Nilsson, Jan Karlsson

Sweden Hockey Gamescoacher:                       

Hardy Nilsson, Ulf Dahlén, Tommy Samuelsson

VM-coacher:                                                       

Hardy Nilsson, Ulf Dahlén, Tommy Samuelsson, Thomas Magnusson, Tommy Boustedt

VM-silver 2004                                 

                             

2002/2003

Ceska Pojistovna Cupcoacher:                          

Hardy Nilsson, Tommy Samuelsson

Karjala Tournamentcoacher:                             

Hardy Nilsson, Tommy Samuelsson

Baltica Brewery Cupcoacher:                             

Hardy Nilsson, Jan Karlsson

Sweden Hockey Gamescoacher:                        

Hardy Nilsson, Tommy Samuelsson

VM-coacher:                                                        

Hardy Nilsson, Tommy Samuelsson, Tommy Boustedt

VM-silver 2003                                 

Claes-Göran “Myggan” Wallin, Landslagschef för Tre Kronor 2002 – 2005-02-13

Bengt-Åke Gustafsson, Förbundskapten 2005-02-14 – 2007-05-31

2001/2002

Ceska Pojistovna Cupcoacher:                            

Hardy Nilsson, Mats Waltin

Sweden Hockey Gamescoacher:                         

Hardy Nilsson, Peo Larsson

Baltica Brewery Cupcoacher:                              

Hardy Nilsson, Tommy Tomth

OS-coacher:                                                         

Hardy Nilsson, Mats Waltin

OS-femma 2002

Karjala Tournamentcoacher:                               

Hardy Nilsson, Mats Waltin

VM-coacher:                                                          

Hardy Nilsson, Mats Waltin

VM-brons 2002

2000/2001

Ceska Pojistovna Cupcoacher:                              

Hardy Nilsson, Tommy Tomth

Karjala Tournamentcoacher:                                 

Hardy Nilsson, Tommy Tomth

Baltica Brewery Cupcoacher:                                 

Tommy Tomth, Peo Larsson

Sweden Hockey Gamescoacher:                            

Hardy Nilsson, Tommy Tomth

VM-coacher:                                                            

Hardy Nilsson, Tommy Tomth

VM-brons 2001

Anders Hedberg, General Manager 2000-2002

1999/2000

Ceska Pojistovna Cupcoacher:                               

Ulf Taavola, Niklas Wikegård

Karjala Tournamentcoacher:                                  

Sune Bergman, Roger Melin

Baltica Brewery Cupcoacher:                                  

Hardy Nilsson, Ulf Weinstock

Sweden Hockey Gamescoacher:                             

Stephan Lundh, Tommy Boustedt

VM-coacher:                                                             

Stephan Lundh, Hardy Nilsson

VM-sjua 2000

1998/1999

Ceska Pojistovna Cupcoacher:                                

Tommy Boustedt, Niklas Wikegård

Karjala Tournamentcoacher:                                   

Dan Hobér, Roger Melin

Baltica Brewery Cupcoacher:                                   

Sune Bergman, Stephan Lundh

Sweden Hockey Gamescoacher:                             

Niklas Wikegård, Lars Molin

VM-coacher:                                                              

Sune Bergman, Stephan Lundh

VM-brons 1999

Peter Wallin, General Manager 1998-2000

Kent Forsberg, Förbundskapten 1995/1996-1997/1998

  • VM-sexa 1996
  • World Cuptrea 1996
  • VM-silver 1997
  • VM-guld 1998

Curt Lundmark, Förbundskapten 1992/1993-1994/1995

  • VM-silver 1993
  • OS-guld 1994
  • VM-brons 1994
  • VM-silver 1995

Conny Evensson, Förbundskapten 1990/1991-1991/1992

  • Canada Cuptrea 1991
  • VM-guld 1991
  • VM-guld 1992
  • OS-femma 1992

Tommy Sandlin, Förbundskapten 1986/1987-1989/1990

  • VM-guld 1987
  • Canada Cuptrea 1987
  • OS-brons 1988
  • VM-fyra 1989
  • VM-silver 1990

Curt Lindström, Förbundskapten 1985/1986

  • VM-silver 1986

Leif Boork, Förbundskapten 1984/1985

  • Canada Cuptvåa 1984
  • VM-sexa 1985

Anders Parmström, Förbundskapten 1981/1982-1983/1984

  • Canada Cupfemma 1981
  • VM-fyra 1982
  • VM-fyra 1983
  • OS-brons 1984

Bengt Ohlson, Förbundskapten 1980/1981

  • VM-silver 1981

Tommy Sandlin, Förbundskapten 1978/1979-1979/1980

  • VM-brons 1979
  • OS-brons 1980

Hans Lindberg, Förbundskapten 1976/1977-1977/1978

  • Canada Cupfyra 1976
  • VM-silver 1977
  • VM-fyra 1978

Ronald Pettersson, Förbundskapten 1974/1975-1975/1976

  • VM-brons 1975
  • VM-brons 1976

Kjell Svensson, Förbundskapten 1972/1973-1973/1974

  • VM-silver 1973
  • VM-brons 1974

Billy Harris, Förbundskapten 1971/1972

  • OS-fyra 1972
  • VM-brons 1972

Arne Strömberg, Rikstränare 1960/1961-1970/1971

  • VM-femma 1961
  • VM-guld 1962
  • VM-silver 1963
  • VM- och OS-silver 1964
  • VM-brons 1965
  • VM-fyra 1966
  • VM-silver 1967
  • VM- och OS-fyra 1968
  • VM-silver 1969
  • VM-silver 1970
  • VM-brons 1971

Ed Riegle, Rikstränare 1957/1958-1959/1960

  • VM-brons 1958
  • VM-femma 1959
  • VM- och OS-femma 1960

Folke Jansson, Coach 1956/1957

  • VM-guld 1957