Reklam
    Hem / Landslag / Våra landslag / Team 16 / 4 Nations Tournament February 7-9 2020

4 Nations Tournament February 7-9 2020

4 Nations Tournament February 7-9 2020
Team Sweden will play in a 4 Nations Tournament during February 7-9 2020 in Frölundaborgs Isstadion, Gothenburg, Sweden. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Team Sweden´s Scoring Leaders in the 4 Nations Tournament February 7-9 2020

Date, time Game Venue, country
2020-02-07, 16.00 Finland-Russia 3-6 (1-1, 1-3, 1-2) Gothenburg, SWE
2020-02-07, 19.00 Sweden-Czech Republic 3-2 (1-1, 0-1, 2-0) Gothenburg, SWE
2020-02-08, 14.00 Russia-Czech Republic 9-2 (2-0, 2-0, 5-2) Gothenburg, SWE
2020-02-08, 17.00 Sweden-Finland 7-3 (1-0, 1-2, 5-1) Gothenburg, SWE
2020-02-09, 12.00 Czech Republic-Finland 2-3 (0-1, 1-1, 1-0, 1-0) after 02.20 in Overtime Gothenburg, SWE
2020-02-09, 15.00 Sweden-Russia 1-2 (1-0, 0-0, 0-1, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Gothenburg, SWE

Sveriges poängliga i 4-nationersturneringen 7-9 februari 2020
LANDSKAMPERNA KAN SES PÅ WEBB-TV
Alla landskamper i 4-nationersturneringen kan ses på https://svenskhockey.tv/
-
Anders Lundberg, huvudcoach för Sveriges Team 16, har tagit ut truppen till en 4-nationersturnering i Frölundaborg Isstadion, Göteborg, under tiden den 7-9 februari 2020. Deltagande länder är Finland, Ryssland, Sverige och Tjeckien. 

4-NATIONERSTURNERINGEN 
Sveriges trupp 
Sveriges program dag för dag

SÄSONGEN 2019/2020 
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2019/2020 
Sveriges poängliga säsongen 2019/2020 
Mer om Team 16 2019/2020 här 

HISTORIK 
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten 
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen

LANDSKAMPERNA KAN SES PÅ WEBB-TV 
Alla landskamper i 4-nationersturneringen kan ses på https://svenskhockey.tv/ 

LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE 
Alla landskamperna i 4-nationersturneringen kan följas online på http://stats.swehockey.se där också resultat, matchfakta, laguppställningar och statistik från landskamperna kommer att finnas. 

UR DAGSPROGRAMMET 

Måndagen den 3 februari 2020 
3/2 Sverige har isträning klockan 18.30-19.50 i Frölundaborg Isstadion 

Tisdagen den 4 februari 2020 
4/2 Sverige har isträning klockan 10.00-11.20 i Frölundaborg Isstadion  
4/2 Sverige har isträning klockan 17.00-18.50 i Frölundaborg Isstadion 
4/2 Sverige har öppen träning klockan 18.20-18.50 i Frölundaborg Isstadion 

Onsdagen den 5 februari 2020 
5/2 Sverige har isträning klockan 10.00-11.20 i Frölundaborg Isstadion  
5/2 Sverige har isträning klockan 17.00-17.50 i Frölundaborg Isstadion 
5/2 Finland har isträning klockan18.00-18.50  i Frölundaborg Isstadion 

Torsdagen den 6 februari 2020 
6/2 Finland har isträning klockan 08.15-09.45 i Slottskogsrinken 
6/2 Sverige har isträning klockan 10.00-11.20 i Slottskogsrinken 
6/2 Finland har isträning klockan 17.00-17.50 i Frölundaborg Isstadion 
6/2 Ryssland har isträning klockan 18.00-18.50 i Frölundaborg Isstadion 

Fredagen den 7 februari 2020 
7/2 Ryssland har matchvärmning klockan 09.00-09.45 i Frölundaborg Isstadion 
7/2 Finland har matchvärmning klockan 10.00-10.45 i Frölundaborg Isstadion 
7/2 Tjeckien har matchvärmning klockan 11.00-11.45 i Slottskogsrinken 
7/2 Sverige har matchvärmning klockan 12.00-12.45 i Frölundaborg Isstadion 

Lördagen den 8 februari 2020 
8/2 Finland har matchvärmning klockan 09.00-09.30 i Frölundaborg Isstadion 
8/2 Sverige har matchvärmning klockan 09.45-10.15 i Frölundaborg Isstadion 

Söndagen den 9 februari 2020 
9/2 Ryssland har matchvärmning klockan 08.30-09.00 i Frölundaborg Isstadion 
9/2 Sverige har matchvärmning på is eller fys klockan 09.15-09.45 i Frölundaborg Isstadion 

SPELPROGRAMMET 
7-9/2 2020. 4-nationersturnering i Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige 

Fredagen den 7 februari 2020 
7/2 klockan 16.00 Finland-Ryssland, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige 
7/2 klockan 19.00 Sverige-Tjeckien, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige 

Lördagen den 8 februari 2020 
8/2 klockan 14.00 Ryssland-Tjeckien, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige 
8/2 klockan 17.00 Sverige-Finland, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige 

Söndagen den 9 februari 2020 
9/2 klockan 12.00 Tjeckien-Finland, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige 
9/2 klockan 15.00 Sverige-Ryssland, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige 

SVERIGE 

MÅLVAKTER   
1. Hugo Mellinger 
30. Hugo Hävelid 

BACKAR   
2. Olle Skogfält 
3. Elias Salomonsson   
4. Joel Kjellberg   
5. Mattias Hävelid   
6. Calle Odelius   
7. Hugo Fransson   
8. Oliver Casselsten 

FORWARDS 
11. Noah Östlund 
12. Isac Born 
14. Erik Olhans-Lind 
15. Helmer Styf 
16. Rasmus Rudslätt 
17. William Lagerqvist 
18. Filip Bystedt 
20. Fabian Wagner 
22. Alexander Dahlgren 
23. Otto Stahre 
26. Alexander Suzdalev 
27. William Rosenfors 
28. Egor Polin

KOMMANDE LANDSKAMPSUPPDRAG 
Team 16 spelar i en 4-nationersturnering i Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland, under tiden den 10-14 april 2020.

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2019/2020

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson 

National Team Assistant:
 Mari Bohman 
Read more about Mari Bohman 
Photo

Team Manager: Jan Ingman 
Read more about Jan Ingman

Head Coach: Anders Lundberg 
Read more about Anders Lundberg 
Photo

Assistant Coach: Mikael Rundgren 
Read more about Mikael Rundgren 
Photo

Goalie Coach: Linda Blomquist 
Read more about Linda Blomquist

Video Coach: Adam Albelin 
Read more about Adam Albelin

Physiotherapist: Dennis Schirmer 
Read more about Dennis Schirmer

Equipment Manager: Yngve Frost 
Read more about Yngve Frost 
Photo

Photo credits: 
Photo: 
Bildbyrån 
Photo:
 IIHF-HHOF