Reklam
    Hem / Landslag / Våra landslag / Team 17 / 5 Nations Tournament February 5-9 2020

5 Nations Tournament February 5-9 2020

5 Nations Tournament February 5-9 2020
Team Sweden will play in a 5 Nations Tournament during February 5-9 2020 in Ufa, Russia. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Sweden´s Scoring Leaders in the 5 Nations Tournament February 5-9 2020

Date, time Games Venue, country
2020-02-05, 15.00 USA-Czech Republic 7-3 (3-2, 3-1, 1-0) Ufa, RUS
2020-02-05, 19.00 Russia-Sweden 2-1 (1-1, 0-0, 0-0, 1-0) after 02.43 in Overtime Ufa, RUS
2020-02-06, 15.00 Sweden-USA 2-3 (1-0, 1-1, 0-2) Ufa, RUS
2020-02-06, 19.00 Russia-Finland 5-2 (0-0, 3-1, 2-1) Ufa, RUS
2020-02-07, 15.00 Czech Republic-Sweden 1-2 (0-0, 0-0, 1-2) Ufa, RUS
2020-02-07, 19.00 USA-Finland 5-4 (3-1, 1-1, 1-2) Ufa, RUS
2020-02-08, 15.00 Sweden-Finland 1-4 (1-0, 0-2, 0-2) Ufa, RUS
2020-02-08, 19.00 Russia-Czech Republic 4-3 (0-1, 1-0, 3-2) Ufa, RUS
2020-02-09, 15.00 Czech Republic-Finland 3-2 (1-0, 0-0, 1-2, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots Ufa, RUS
2020-02-09, 19.00 Russia-USA 4-0 (2-0, 0-0, 2-0) Ufa, RUS

Sveriges poängliga i 5-nationersturneringen 5-9 februari 2020

LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE
Alla landskamper i 5-nationersturneringen kan följas online på http://online.fhr.ru/en/ 

LANDSKAMPERNA KAN SES PÅ WEBB-TV
Alla landskamper i 5-nationersturneringen kan ses på https://svenskhockey.tv/
-
Sveriges Team 17:s huvudcoach Anders Eriksén har tagit ut truppen till en 5-nationersturnering i Ufa, Ryssland, under tiden den 5-9 februari 2020.
Deltagande lag är Finland, Ryssland, Sverige, Tjeckien och USA. 

Sveriges trupp
Sveriges program dag för dag 

TEAM 17 SÄSONGEN 2019/2020
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2019/2020
Sveriges poängliga säsongen 2019/2020
Mer om Team 17 säsongen 2019/2020 här
-
HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen

SPELPROGRAMMET
-
5-9/2 2020. 5-nationersturnering i Ufa, Ryssland 

Onsdagen den 5 februari 2020
5/2 klockan 15.00 USA-Tjeckien, Ufa, Ryssland
5/2 klockan 19.00 Ryssland-Sverige, Ufa, Ryssland 

Torsdagen den 6 februari 2020
6/2 klockan 15.00 Sverige-USA, Ufa, Ryssland
6/2 klockan 19.00 Ryssland-Finland, Ufa, Ryssland 

Fredagen den 7 februari 2020
7/2 klockan 15.00 Tjeckien-Sverige, Ufa, Ryssland
7/2 klockan 19.00 USA-Finland, Ufa, Ryssland 

Lördagen den 8 februari 2020
8/2 klockan 15.00 Sverige-Finland, Ufa, Ryssland
8/2 klockan 19.00 Ryssland-Tjeckien, Ufa, Ryssland 

Söndagen den 9 februari 2020
9/2 klockan 15.00 Tjeckien-Finland, Ufa, Ryssland
9/2 klockan 19.00 Ryssland-USA, Ufa, Ryssland 
OBS! Med reservation för eventuella ändringar
-
SVERIGE
-
MÅLVAKTER
  1. Viggo Andrén
30. Marcus Brännman 

BACKAR
  2. Jonathan Myrenberg
  4. Anton Olsson
  5. Theo Angesved
  6. Victor Sjöholm
  7. Oskar Asplund
  8. Simon Edvinsson
  9. Ludvig Jansson 

FORWARDS
11. Hampus Larsson
12. Marcus Limpar Lantz
14. Oskar Larsson
15. Arvid Eljas
17. Theo Jacobsson
18. Ludvig Stridh
19. Isak Rosén
20. Carl Holmner-Härgestam
21. Oliver Moberg
22. Ludwig Persson
23. William Strömgren
26. Victor Stjernborg
27. Noah Hasa 

NÄSTKOMMANDE LANDSKAMPSUPPDRAG
8-12/4 2020. 5-nationersturnering i Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland
8/4 klockan 15.30 Sverige-Schweiz, Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland
8/4 klockan 19.00 Finland-Tjeckien, Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland
9/4 klockan 15.30 Ryssland-Tjeckien, Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland
9/4 klockan 19.00 Finland-Schweiz, Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland
10/4 klockan 15.30 Sverige-Ryssland, Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland
10/4 klockan 19.00 Schweiz-Tjeckien, Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland
11/4 klockan 14.00 Finland-Sverige, Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland
11/4 klockan 17.30 Ryssland-Schweiz, Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland
12/4 klockan 14.00 Finland-Ryssland, Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland
12/4 klockan 17.30 Tjeckien-Sverige, Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2019/2020

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson

National Team Assistant: Mari Bohman
Read more about Mari Bohman
Photo

Team Manager: Daniel Eriksson
Read more about Daniel Eriksson

Head Coach: Anders Eriksén
Read more about Anders Eriksén
Photo

Assistant Coach: Niclas Hävelid
Read more about Niclas Hävelid
Photo

Goalie Coach: Viktor Alm
Read more about Viktor Alm

Video Coach: Matheus Vieweg
Read more about Matheus Vieweg

Physiotherapist: Erik Ohlsson
Read more about Erik Ohlsson
Photo

Equipment Manager: Peter Sahlins
Read more about Peter Sahlins
Photo

Photo credits:
Photo: 
Bildbyrån
Photo:
 IIHF-HHOF