Reklam
    Hem / Landslag / Våra landslag / Småkronorna/Team 18 / World Junior A Challenge November 2009

World Junior A Challenge November 2009

World Junior A Challenge November 2009

The World Junior A Challenge was played in Summerside, Prince Edward Island, Canada, during November 1-8 2009. All game starting times are expressed in local time.
Tournament organizers web site

Resultat och tabell
Team Sweden scoring leaders

Date, time Game Venue, country
2009-11-01 14.00 1: Russia-Canada West 2-1 (1-0, 1-1, 0-0) CUC PEI, CAN
2009-11-01 19.00 2: Canada East-USA 5-4 (1-0, 0-4, 3-0, 0-0, 1-0) efter Overtime och straffar CUC PEI, CAN
2009-11-02 14.00 3: Sweden-Russia 2-3 (2-0, 0-1, 0-1, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots CUC PEI, CAN
2009-11-02 19.00 4: Belarus-Canada East 5-7 (1-3, 3-3, 1-1) CUC PEI, CAN
2009-11-03 14.00 5: Canada West-Sweden 6-3 (1-1, 3-1, 2-1) CUC PEI, CAN
2009-11-03 19.00 6: USA-Belarus 6-1 (2-0, 2-1, 2-0) CUC PEI, CAN
2009-11-04 Non game day  
2009-11-05 14.00 7: Quarter Final A 3-B 2 Sweden-USA 1-3 (0-0, 0-3, 1-0) CUC PEI, CAN
2009-11-05 19.00 8: Quarter Final B 3-A 2 Belarus-Canada West 3-7 (2-3, 1-2, 0-2) CUC PEI, CAN
2009-11-06 14.00 9: Semi Final A 3/B 2-A 1 USA-Russia 6-3 (3-0, 1-2, 2-1) CUC PEI, CAN
2009-11-06 19.00 10: Semi Final B 3/A 2-B 1 Canada West-Canada East 9-1 (2-1, 5-0, 2-0) CUC PEI, CAN
2009-11-07 19.00 11: 5th Place Game Sweden-Belarus 3-5 (0-1, 0-1, 3-3) CUC PEI, CAN
2009-11-08 12.00 12: Bronze Medal Game Russia-Canada East 6-2 (0-1, 2-0, 4-1) CUC PEI, CAN
2009-11-08 17.00 13: Gold Medal Game USA-Canada West 2-1 (0-0, 1-1, 1-0) CUC PEI, CAN

Huvudcoach Stephan Lundh har gjort en ändring i Småkronorna/Team 18-truppen till turneringen World Junior A Challenge i Kanada den 1-8 november 2009.
Målvakten Oskar Östlund, Brynäs IF, samt forwards Sebastian Dyk, IF Malmö Redhawks, Mattias Franzén, AIK IF, och Fredric Weigel, Djurgårdens IF är uttagna till turneringen i Kanada.
Målvakten Johan Gustafsson, Skåre BK, utgår på grund av skada, forwards Gabriel Landeskog, Kitchener Rangers, utgår, Erik Thorell, Skåre BK, utgår på grund av skada, och Victor Öhman, IF Malmö Redhawks, utgår på grund av sjukdom,och de deltar ej i Kanadaturneringen.

MATCHERNA I KANADA
Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade landskamper och gjorda mål
Korta fakta om varje spelare
Spelprogrammet

SMÅKRONORNA/TEAM 18 SÄSONGEN 2009/2010
Sveriges resultat och spelschema säsongen 2009/2010
Sveriges poängliga säsongen 2009/2010

HISTORIK
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, tabellen
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen

Laget som ska spela i Kanada samlas direkt på Arlanda för avresa mot Kanada.

SPELPROGRAM

1-8/11 2009. World Junior A Challenge i Summerside, Prince Edward Island, Kanada
Grupp A:
Kanada West, Ryssland, Sverige
Grupp B: USA, Kanada Öst, Vitryssland

Söndagen den 1 november 2009
1/11 klockan 14.00 Ryssland-Kanada West, Grupp A i CUC PEI
1/11 klockan 19.00 Kanada East-USA, Grupp B i CUC PEI

Måndagen den 2 november 2009
2/11 klockan 14.00 Sverige-Ryssland, Grupp A i CUC PEI
2/11 klockan 19.00 Vitryssland-Kanada Öst, Grupp B i CUC PEI

Tisdagen den 3 november 2009
3/11 klockan 14.00 Kanada West-Sverige, Grupp A i CUC PEI
3/11 klockan 19.00 USA-Vitryssland, Grupp B i CUC PEI

Onsdagen den 4 november 2009
4/11 spelledig dag

Torsdagen den 5 november 2009
5/11 klockan 14.00 B3-A2 i CUC PEI
5/11 klockan 19.00 A3-B2 i CUC PEI

Fredagen den 6 november 2009
6/11 klockan 14.0 A3/B2-A1 i CUC PEI
6/11 klockan 19.00 B3/A2-B1 i CUC PEI

Lördagen den 7 november 2009
7/11 tid ej klar, match om 5:e plats i CUC PEI

Söndagen den 8 november 2009
8/11 tid ej klar, match om 3:e plats i CUC PEI
8/11 tid ej klar, final i CUC PEI

OBS! Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid
Med reservation för eventuella ändringar

Matcherna ska kunna följas via web-TV
Här följer information på engelska från turneringsarrangören:
All preliminary round games, quarter-finals, semifinals and the bronze medal game can be seen live via webcast through FASTHockey at http://hockeycanada.fasthockey.com
These games are available through pay per view and will be available live and on demand archive following the games Any questions please let me know.
Kevin Webster Manager, Marketing Services and Events Hockey Canada
Phone: +1 403 777 3611
Fax: +1 403 777 3635
E-mail: This is a mailto link
www.hockeycanada.ca

SVERIGE

MÅLVAKTER
1. Oskar Östlund
30. Jonas Gunnarsson

BACKAR
2. Johan Alm
3. Victor Berglind
4. Adam Almquist
5. Nils Andersson
6. Karl Johansson
7. Patrik Nemeth
8. Petter Granberg
9. Mattias Bäckman

FORWARDS
11. Mathias Franzén
12. Johan Larsson
14. Sebastian Ottosson
15. Adam Pettersson
16. Ludvig Rensfeldt
17. Joakim Nordström
18. Jesper Fasth
19. Erik Thorell
20. Jonathan Johansson
21. Victor Öhman
22. Calle Järnkrok
23. Johan Sundström
Spelarnas individuella statstik senast uppdaterad 2009-10-19

Landslagsledningen för laget till matcher i Kanada

Utvecklings- och landslagschef: Tommy Boustedt
Read more about Tommy Boustedt
Photo

Landslagskoordinator: Staffan Landberg
Read more about Staffan Landberg
Photo

Landslagsassistent: Mari Bohman
Photo

Team manager: Jonas Fransson
Read more about Jonas Fransson
Photo

Huvudcoach: Stephan Lundh
Read more about Stephan Lundh
Photo

Målvaktscoach: Krister Holm

Läkare: Jan Johansson
Read more about Jan Johansson
Foto

Fysioterapeut: Fredrik Carls
Read more about Fredrik Carls
Photo

Materialförvaltare: Lars Nygren
Read more about Lars Nygren
Photo

Photo credits
Photo:
IIHF-HHOF
Photo: FotoKenne Reklamfoto AB