Reklam
    Hem / Landslag / Våra landslag / Småkronorna/Team 18 / 2014 U18 Memorial of Ivan Hlinka

2014 U18 Memorial of Ivan Hlinka

The 2014 U18 Memorial of Ivan Hlinka will be played during August 11-16 2014 in Breclav, Czech Republic, and Piestany, Slovakia. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid.

Information about games in Pestany, Slovakia, here
Information about games in Breclav, Czech Republic, here 

Game schedule for group Piestany, Slovakia
Game schedule for group Breclav, Czech Republic

Team Sweden´s Scoring Leaders in the 2014 U18 Memorial of Ivan Hlinka here

Pre 2014 U18 Memorial of Ivan Hlinka games

Date, time Game Venue, country
2014-08-09, 17.30 Slovakia-USA 3-8 (1-1, 0-5, 2-2) Piestany, SVK
2014-08-09, 18.30 Czech Republic-Canada 5-7 (2-1, 2-3, 1-3) Breclav, CZE

 

2014 U18 Memorial of Ivan Hlinka

Date, time Game Venue, country
2014-08-11, 14.00 Switzerland-Canada 1-5 (0-2, 1-2, 0-1) Piestany, SVK
2014-08-11, 15.30 Finland-Russia 5-2 (1-2, 2-0, 2-0) Breclav, CZE
2014-08-11, 17.30 Slovakia-Sweden 1-6 (1-1, 0-3, 0-2) Piestany, SVK
2014-08-11, 19.00 Czech Republic-USA 4-2 (0-1, 3-0, 1-1) Breclav, CZE
2014-08-12, 14.00 Canada-Sweden 5-1 (0-0, 2-1, 3-0) Piestany, SVK
2014-08-12, 15.30 Russia-USA 4-7 (3-2, 1-2, 0-3) Breclav, CZE
2014-08-12, 17.30 Slovakia-Switzerland 1-3 (0-1, 0-2, 1-0) Piestany, SVK
2014-08-12, 19.00 Czech Republic-Finland 4-3 (1-1, 1-1, 2-1) Breclav, CZE
2014-08-13, 14.00 Sweden-Switzerland 7-2 (4-1, 3-1, 0-0) Piestany, SVK
2014-08-13, 15.30 USA-Finland 9-4 (1-1, 3-2, 5-1) Breclav, CZE
2014-08-13, 17.30 Slovakia-Canada 1-5 (0-2, 0-1, 1-2) Piestany, SVK
2014-08-13, 19.00 Czech Republic-Russia 11-2 (2-1, 5-0, 4-1) Breclav, CZE
2014-08-15, 14.00 Slovakia-Russia 2-5 (1-2, 1-1, 0-2) Piestany, SVK
2014-08-15, 15.30 Finland-Switzerland 9-3 (4-0, 5-2, 0-1) Breclav, CZE
2014-08-15, 17.30 Semi Final Canada-USA 11-5 (3-1, 5-2, 3-2) Piestany, SVK
2014-08-15, 19.00 Semi Final Czech Republic-Sweden 4-3 (1-0, 3-3, 0-0) Breclav, CZE
2014-08-16, 15.00 Third Place Game USA-Sweden 5-4 (3-2, 0-0, 1-2, 1-0) after 04.03 in Overtime Piestany, SVK
2014-08-16, 17.00 First Place Game Czech Republic-Canada 2-6 (0-4, 2-1, 0-1)
Breclav, CZE

Småkronorna/Team 18-truppen till 2014 U18 Memorial of Ivan Hlinka

Huvudcoach Jim Brithén har tagit ut Småkronorna/Team 18:s trupp till 2014 U18 Memorial of Ivan Hlinka i Breclav, Tjeckien, och Piestany, Slovakien, under tiden den 11-16 augusti 2014.

2014 U18 Memorial of Ivan Hlinka
Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
Spelprogrammet i Tjeckiengruppen
Spelprogrammet i Slovakiengruppen
Sveriges tidigare placeringar i turneringen

SMÅKRONORNA/TEAM 18 SÄSONGEN 2014/2015
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2014/2015

HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen
Mer historik här

SPELPROGRAMMET

 9/8 2014. Inför 2014 U18 Memorial of Ivan Hlinka, Breclav, Tjeckien, och Piestany, Slovakien

Lördagen den 9 augusti 2014
9/8, 17.30, Slovakien-USA, Piestany, Slovakien
9/8, 18.30, Tjeckien-Kanada, Breclav, Tjeckien

11-16/8 2014. 2014 U18 Memorial of Ivan Hlinka, Breclav, Tjeckien, och Piestany, Slovakien
Grupp A i Piestany, Slovakien
Kanada, Schweiz, Slovakien, Sverige
Grupp B i Breclav, Tjeckien
Finland, Ryssland, Tjeckien, USA

Måndagen den 11 augusti 2014
11/8, 14.00, Schweiz-Kanada, Piestany, Slovakien
11/8, 15.30, Finland-Ryssland, Breclav, Tjeckien
11/8, 17.30, Slovakien-Sverige, Piestany, Slovakien
11/8, 19.00, Tjeckien-USA, Breclav, Tjeckien

Tisdagen den 12 augusti 2014
12/8, 14.00, Kanada-Sverige, Piestany, Slovakien
12/8, 15.30, Ryssland-USA, Breclav, Tjeckien
12/8, 17.30, Slovakien-Schweiz, Piestany, Slovakien
12/8, 19.00, Tjeckien-Finland, Breclav, Tjeckien

Onsdagen den 13 augusti 2014
13/8, 14.00, Sverige-Schweiz, Piestany, Slovakien
13/8, 15.30, USA-Finland, Breclav, Tjeckien
13/8, 17.30, Slovakien-Kanada, Piestany, Slovakien
13/8, 19.00, Tjeckien-Ryssland, Breclav, Tjeckien

Torsdagen den 14 augusti 2014
14/8 Spelledig dag

Fredagen den 15 augusti 2014
15/8, 14.00, B 3-A 3 eller B 4-A 4, Piestany, Slovakien
15/8, 15.30, A 3-B 3 eller A 4-B 4, Breclav, Tjeckien
15/8, 17.30, Semifinal B 1-A 2, Piestany, Slovakien
15/8, 19.00, Semifinal A 1-B 2, Breclav, Tjeckien

Lördagen den 16 augusti 2014
16/8,15.00, Final eller match om tredje plats, Piestany, Slovakien
16/8, 17.00, Final eller match om tredje plats, Breclav, Tjeckien

OBS! Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid

Med reservation för eventuella ändringar

SVERIGE

MÅLVAKTER

1. Felix Sandström
30. Adam Werner

BACKAR

 3. Philip Alftberg
4. Alexander Younan
5. Lucas Carlsson
6. Oliver Kylington
7. Jacob Larsson
8. Jonathan Léman
29. Gabriel Carlsson

FORWARDS

 9. Jonathan Dahlén
10. John Dahlström
11. Filip Ahl
12. Rasmus Asplund
14. Jonathan Davidsson
15. Einar Emanuelsson
16. Oliver Erixon
17. Carl Grundström
19. Linus Ölund
20. Jens Lööke
22. Anton Kalte
23. Philip Magnusson
28. Joel Ek Eriksson

 NÄSTKOMMANDE LANDSLAGSUPPDRAG

Småkronorna/Team 18 spelar i en 4-nationersturnering i Sundsvall Energi Arena, Sundsvall, under tiden den 7-9 november 2014.

Fredagen den 7 november 2014
7/11, 15.30, Finland-USA, Sundsvall Energi Arena
7/11, 19.00, Sverige-Schweiz, Sundsvall Energi Arena

Lördagen den 8 november 2014
8/11, 14.00, USA-Schweiz, Sundsvall Energi Arena
8/11, 17.30, Sverige-Finland, Sundsvall Energi Arena

Söndagen den 9 november 2014
9/11, 11.00, Schweiz-Finland, Sundsvall Energi Arena
9/11, 14.30, Sverige-USA, Sundsvall Energi Arena

Tre Kronor - officiell fansida för de svenska ishockeylandslagen
För intervjuer, filmklipp och mycket mer se Tre Kronor - officiell fansida för de svenska ishockeylandslagen se här