Hoppa till sidans innehåll
Foto: Bildbyrån

Kiruna IF vann veteran-SM

11 APR 2015 21:05
Kiruna IF vann veteran-SM som spelades i Stortorpshallen, Trångsund, den 10-11 april 2015.
  • Skapad: 11 APR 2015 21:05

Presentation av veteran-SM
Seriebestämmelser
Information om rekreationshockey 

Se även SM-sidan här

Här nedan bifogas resultat och matchfakta från matcherna i veteran-SM lördagen den 11 april 2015.
Det är några spännande namn som deltog i veteran-SM såsom Ove Molin (spelar för Brynäs men återvänder nu dit, där allt startade i Trångsund), Pär Djoos, Daniel Casselståhl, Dick Tärnström, Magnus Eriksson, Rolf Wanhainen med flera.

Veteran-SM kunde följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/6047

MATCHFAKTA

FINAL

Slutspel, Veteran SM  2015-04-11 17:30
Trångsunds IF-Kiruna IF 1-2 (0-0, 1-2)
Period 1:
Skott: 5-10.
Period 2: 0-1 (10:24) Robert Lindmark (Anders Inga, Anders Ågren) powerplay (5-4), 0-2 (12:00) Dennis Ejdeholm (Fredrik Krekula, Robert Lahti), 1-2 (19:16) Stefan Hedlund (Jan Wennberg)
Skott: 6-8. Totalt: 11-18.
Utvisningar: Trångsunds IF 5x2 min., Kiruna IF 1x2 min.
Domare: Henrik Strömbom, Haninge, Pierre Dahmén, Saltsjöbaden
Publik: 250
Matchens lirare:
Trångsunds IF: Anders Bergström
Kiruna IF: Fredrik Krekula 

SEMIFINAL

Slutspel, Veteran SM  2015-04-11 14:30
Trångsunds IF-Nacka HK 3-1 (2-1, 1-0)
Period 1: 1-0 (11:39) Stefan Hedlund (Hendrik Ellert), 2-0 (12:29) John Nord (Stefan Hedlund), 2-1 (19:11) Rikard Karlsson (Kristoffer Sparring) powerplay (5-4)
Skott: 10-9.
Period 2: 3-1 (08:03) Stefan Hedlund (Patric Granath)
Skott: 12-11. Totalt: 22-20.
Utvisningar: Trångsunds IF 8x2 min., Nacka HK 2x2 min.
Domare: Henrik Strömbom, Haninge, Pierre Dahmén, Saltsjöbaden
Publik: 175 

Slutspel, Veteran SM  2015-04-11 16:00
Brynäs IF-Kiruna IF 3-6 (1-3, 2-3)
Period 1: 0-1 (07:02) Vesa Alatalo (Fredrik Krekula) powerplay (5-4), 0-2 (08:58) Robert Lahti (Robert Lindmark), 1-2 (12:50) Johan Smiding (Magnus Åsberg), 1-3 (18:04) Dennis Ejdeholm (Fredrik Krekula)
Skott: 5-8.
Period 2: 2-3 (04:56) Ove Molin straffslag, 2-4 (11:41) Dennis Ejdeholm (Thomas Jatko), 2-5 (15:34) Dennis Ejdeholm straffslag, 2-6 (18:50) Robert Lahti (Fredrik Krekula), 3-6 (19:12) Mikael Svensson (Ove Molin)
Skott: 6-10. Totalt: 11-18.
Utvisningar: Brynäs IF 3x2 min., Kiruna IF 3x2 min.
Domare: Per Thunborg, Nynäshamn, Jan Nordin, Huddinge
Publik: 100
Matchens lirare:
Brynäs IF: Ove Molin
Kiruna IF: Dennis Ejdeholm 

Gruppspelsmatcher

Grupp B, Veteran SM  2015-04-11 08:00
AIK-Nacka HK 2-7 (0-4, 2-3)
Period 1: 0-1 (00:46) Christian Styf, 0-2 (08:00) Magnus Eliasson (Kristoffer Sparring, Fredrik Lovén) powerplay (5-4), 0-3 (13:45) Fredrik Lovén (Kristoffer Sparring) powerplay (5-4), 0-4 (18:38) Fredrik Lovén (Rikard Karlsson, Jonas Forslund)
Skott: 14-14.
Period 2: 1-4 (04:48) Per Ekberg (Nicklas Sandler, Radko Bürger), 1-5 (06:45) Jonas Blanck (Andreas Mellbin, Toste Hedlund), 2-5 (09:12) Erik Ryman (Nicklas Sandler, David Engblom) powerplay (5-4), 2-6 (17:41) Jonas Blanck (Fredrik Lovén, Christian Styf), 2-7 (18:24) Jonas Blanck (Fredrik Lovén)
Skott: 10-8. Totalt: 24-22.
Utvisningar: AIK 3x2 min., Nacka HK 5x2 min.
Domare: Henrik Sundholm, Stockholm, Jan Nordin, Huddinge
Publik: 20
Matchens lirare:
AIK: Lucas Berghult
Nacka HK: Kristoffer Sparring 

Grupp A, Veteran SM  2015-04-11 09:30
Trångsunds IF-Kiruna IF 4-1 (2-1, 2-0)
Period 1: 1-0 (02:55) Patric Granath (John Nord) powerplay (5-4), 2-0 (08:54) Jan Wennberg (Patrik Ferdfelt) powerplay (5-4), 2-1 (12:10) Erik Stålnacke (Thomas Jatko, Vesa Alatalo)
Skott: 10-12.
Period 2: 3-1 (12:40) Anders Bergström (Jan Wennberg, Hendrik Ellert), 4-1 (19:08) Henrik Mård (Tommy Pettersson, Mika Frödén)
Skott: 13-13. Totalt: 23-25.
Utvisningar: Trångsunds IF 6x2 min., Kiruna IF 3x2 min.
Domare: Henrik Sundholm, Stockholm, Jan Nordin, Huddinge
Publik: 75

Grupp B, Veteran SM  2015-04-11 11:00
Piteå Vet Players-Brynäs IF 3-5 (2-2, 1-3) 
Period 1: 0-1 (00:31) Jonas Löfström (Mikael Svensson, Ove Molin), 1-1 (04:20) Linus Wallin (Daniel Holmström), 2-1 (05:13) Daniel Johansson (Daniel Holmström) powerplay (5-4), 2-2 (19:08) Magnus Åsberg (Mikael Svensson)
Skott: 8-12.
Period 2: 2-3 (01:24) Johan Smiding (Kristian Edling) powerplay (5-4), 2-4 (02:11) Andreas Forsling (Mats Jonsson), 3-4 (07:21) Sam Johansson powerplay (5-4), 3-5 (19:15) Mikael Svensson (Ove Molin)
Skott: 7-12. Totalt: 15-24.
Utvisningar: Piteå Vet Players 7x2 min., Brynäs IF 5x2 min.
Domare: Per Thunborg, Nynäshamn, Gustav Ryding, Mariefred
Publik: Uppgift saknas 

Grupp A, Veteran SM  2015-04-11 12:30
Grästorps IK-Bofors IK Karlskoga 3-5 (2-2, 1-3)
Period 1: 0-1 (07:19) Björn Östlund (Christer Höijer, Björn Eriksson), 1-1 (07:36) Jesper Andersson (Patrick Johansson), 1-2 (09:34) Christer Höijer (Björn Östlund), 2-2 (15:56) Joakim Berntsson (Anders Knutsson)
Skott: 13-8.
Period 2: 2-3 (00:32) Björn Eriksson (Mattias Hellsing) boxplay (4-5), 3-3 (12:39) Bjarne Hurtig (Per-Anders Almén), 3-4 (13:50) Björn Östlund, 3-5 (17:32) Björn Eriksson (Christer Höijer)
Skott: 9-14. Totalt: 22-22.
Utvisningar: Grästorps IK 1x2 min., BIK Karlskoga 3x2 min., 1x5, 1 matchstraff
Domare: Gustav Ryding, Mariefred, Per Thunborg, Nynäshamn
Publik: 25
Matchens lirare:
Grästorps IK: Martin Andersson
Bofors IK Karlskoga: Björn Östlund

Här nedan bifogas resultat och matchfakta från matcherna i veteran-SM fredagen den 10 april 2015.

BILJETTER
Biljettpriset är 20 kronor och biljetter säljs på plats.

MATCHFAKTA

Grupp B, Veteran SM  2015-04-10 08:30

Nacka HK-Piteå Vet Players 3-1 (2-0, 1-1)
Period 1: 1-0 (00:26) Fredrik Lovén (Kristoffer Sparring), 2-0 (14:40) Jonas Forslund (Magnus Eliasson)
Skott: 8-7.
Period 2: 3-0 (04:43) Kristoffer Sparring (Magnus Eliasson) powerplay (5-4), 3-1 (10:01) Johan Wikberg (Martin Gaudet)
Skott: 10-13. Totalt: 18-20.
Utvisningar: Nacka HK 4x2 min., Piteå Vet Players 3x2 min.
Domare: Henrik Sundholm, Stockholm, Per Thunborg, Nynäshamn
Publik: 25 

Grupp A, Veteran SM  2015-04-10 10:00

Bofors IK Karlskoga-Trångsunds IF 1-13 (0-7, 1-6)
Period 1: 0-1 (01:33) Tommy Pettersson (Mika Frödén, Henrik Mård), 0-2 (08:21) Tommy Pettersson (Mika Frödén, Henrik Mård), 0-3 (09:28) Rickard Bergström (Stefan Hedlund), 0-4 (12:20) Hendrik Ellert (Rickard Bergström, Stefan Hedlund), 0-5 (13:01) Andreas Krekula (Patrik Ferdfelt, Jan Wennberg), 0-6 (13:43) Magnus Petré (Tommy Pettersson), 0-7 (19:05) Mika Frödén (Sedric Danielsson, Henrik Mård)
Skott: 8-16.
Period 2: 0-8 (05:50) Andreas Krekula (Patrik Ferdfelt), 0-9 (06:38) John Nord (Hendrik Ellert), 0-10 (07:17) Patric Granath (John Nord), 0-11 (10:21) Andreas Krekula (Jan Wennberg, Patrik Ferdfelt), 1-11 (13:34) Björn Eriksson (Lars Schreiber), 1-12 (14:24) Stefan Hedlund (Patric Granath) powerplay (5-4), 1-13 (18:59) Mika Frödén (Henrik Mård)
Skott: 16-18. Totalt: 24-34.
Utvisningar: Bofors IK Karlskoga 1x2 min., Trångsunds IF 1x2 min.
Domare: Henrik Sundholm, Stockholm, Per Thunborg, Nynäshamn
Publik: Uppgift saknas 

Grupp A, Veteran SM  2015-04-10 11:30

Grästorps IK-Kiruna IF 0-4 (0-1, 0-3)
Period 1: 0-1 (11:47) Anders Ågren (Erik Stålnacke)
Skott: 5-13.
Period 2: 0-2 (04:31) Fredrik Krekula (Osmo Soutukorva), 0-3 (14:06) Anders Inga (Dennis Ejdeholm), 0-4 (19:33) Thomas Jatko (Peter Bäckström, Joakim Hagström) powerplay (5-4)
Skott: 9-16. Totalt: 14-29.
Utvisningar: Grästorps IK 3x2 min., Kiruna IF 4x2 min.
Domare: Gustav Ryding, Mariefred, Jan Nordin, Huddinge
Publik: Uppgift saknas

Grupp B, Veteran SM  2015-04-10 13:00

Brynäs IF-AIK 4-1 (3-1, 1-0)
Period 1: 1-0 (08:23) Kristian Edling, 2-0 (09:11) Jan Karlsson (Johan Smiding), 2-1 (11:24) Johan Warming (Magnus Niklasson-Bekkhus, Nicklas Sandler), 3-1 (15:54) Magnus Åsberg (Johan Lindström)
Skott: 6-11.
Period 2: 4-1 (19:50) Johan Lindström (Mikael Svensson)
Skott: 15-12. Totalt: 21-23.
Utvisningar: Brynäs IF 5x2 min., AIK 3x2 min.
Domare: Gustav Ryding, Mariefred, Jan Nordin, Huddinge
Publik: Uppgift saknas 

Grupp A, Veteran SM  2015-04-10 14:30

Kiruna IF-Bofors IK Karlskoga 3-2 (0-2, 2-0, 1-0) efter 02.35 i Overtime
Period 1: 0-1 (02:47) Kjell Karlsson (Björn Eriksson), 0-2 (15:48) Per Sveder (Mattias Hellsing) powerplay (5-4)
Skott: 11-12.
Period 2: 1-2 (05:06) Anders Ågren (Osmo Soutukorva) powerplay (5-4), 2-2 (07:52) Peter Bäckström (Tomas Palovaara)
Skott: 13-8.
Overtime: 3-2 (02:35) Vesa Alatalo (Dennis Ejdeholm) powerplay (4-3)
Skott: 3-1. Totalt: 27-21.
Utvisningar: Kiruna IF 4x2 min., Bofors IK Karlskoga 7x2 min.
Domare: Per Thunborg, Nynäshamn, Gösta Jonsson, Vallentuna
Publik: 25 

Grupp B, Veteran SM  2015-04-10 17:30

Brynäs IF-Nacka HK 1-0 (1-0, 0-0)
Period 1: 1-0 (16:11) Kristian Edling (Kenneth Lind) powerplay (5-4)
Skott: 11-14.
Period 2: 
Skott: 10-12. Totalt: 21-26.
Utvisningar: Brynäs IF 5x2 min., Nacka HK 4x2 min.
Domare: Henrik Strömbom, Haninge, Pierre Dahmén, Saltsjöbaden
Publik: 60 

Grupp B, Veteran SM  2015-04-10 16:00

Piteå Vet Players-AIK 2-3 (0-0, 2-2, 0-1)
Period 1: 
Skott: 5-10.
Period 2: 0-1 (11:43) Lucas Berghult (John Sjölund), 0-2 (13:24) Johan Warming (Tony Lideus), 1-2 (16:26) Peter Nilsson (Björn Grahn), 2-2 (17:44) Johan Wikberg (Linus Wallin)
Skott: 10-15.
Overtime: 2-3 (04:52) John Sjölund powerplay (4-3)
Skott: 2-5. Totalt: 17-30.
Utvisningar: Piteå Vet Players 2x2 min., AIK 1x2 min.
Domare: Gösta Jonsson, Vallentuna, Per Thunborg, Nynäshamn
Publik: 55 

Grupp A, Veteran SM  2015-04-10 19:00

Trångsunds IF-Grästorps IK 4-2 (3-2, 1-0)
Period 1: 1-0 (00:51) Anders Bergström (Andreas Krekula), 2-0 (02:24) Hendrik Ellert (John Nord, Stefan Hedlund), 3-0 (08:57) Mika Frödén (Kristoffer Vidmo), 3-1 (11:33) Anders Söderström (Bjarne Hurtig) powerplay (5-4), 3-2 (11:40) Carl Lindell (Martin Andersson)
Skott: 12-9.
Period 2: 4-2 (06:56) Andreas Krekula (Jan Wennberg)
Skott: 15-7. Totalt: 27-16.
Utvisningar: Trångsunds IF 4x2 min., Grästorps IK 4x2 min.
Domare: Henrik Strömbom, Haninge, Pierre Dahmén, Saltsjöbaden
Publik: 125 

SPELPROGRAMMET

Gr B

150410

08.30

 

Nacka HK - Piteå Vets Players

Gr A

150410

10.00

 

Bofors IK Karlskoga - Trångsunds IF

Gr A

150410

11.30

 

Grästorps IK - Kiruna IF                       

Gr B

150410

13.00

 

Brynäs IF – AIK                                   

 

Gr A

150410

14.30

 

Kiruna IF – Bofors IK Karlskoga

Gr B

150410

16.00

 

Piteå Vets Players - AIK

Gr B

150410

17.30

 

Brynäs IF - Nacka HK

Gr A

150410

19.00

 

Trångsunds IF – Grästorps IK

 

Gr B

150411

08.00

 

AIK – Nacka HK

Gr A

150411

09.30

 

Trångsunds IF - Kiruna IF

Gr B

150411

11.00

 

Piteå Vets Players – Brynäs IF

Gr A

150411

12.30

 

Grästorps IK – Bofors IK Karlskoga        

 

S1

150411

14.30

 

Segraren Grupp A – Lag 2 Grupp B

S2

150411

16.00

 

Segraren Grupp B – Lag 2 Grupp A

Final

150411

17.30

 

Vinnare Semi 1 – Vinnare Semi 2

 

150411

20.00

 

Prisceremoni / bankett

 

Läs mer här: www.swehockey.se/veteransm

LAGUPPSTÄLLNINGAR
AIK
Bofors IK Karlskoga
Brynäs IF
Grästorps IK
Kiruna IF
Nacka HK
Piteå Vets Players
Trångsunds IF 

SPELPROGRAMMET

Veteran-SM
Stortorpshallen, Trångsund 

Grupp A
10/4 10.00 Bofors IK Karlskoga-Trångsunds IF
10/4 11.30 Grästorps IK-Kiruna IF
10/4 14.30 Kiruna IF-Bofors IK
10/4 19.00 Trångsunds IF-Grästorps IK
11/4 09.30 Trångsunds IF-Kiruna IF
11/4 12.30 Grästorps IK-Bofors IK Karlskoga 

Grupp B
10/4 08.30 Nacka HK-Piteå Vet Players
10/4 13.00 Brynäs IF-AIK
10/4 16.00 Piteå Vet Players-AIK
10/4 17.30 Brynäs IF-Nacka HK
11/4 08.00 AIK-Nacka HK
11/4 11.00 Piteå Vet Players-Brynäs IF 

Semifinaler

Semifinal 1
11/4 14.30 Vinnare grupp A-Vinnare grupp B

Semifinal 2
11/4 16.00 Vinnare Grupp B-Vinnare Grupp A

SM-final
11/4 17.30 Vinnare semifinal 1-Vinnare semifinal 2

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info