Hoppa till sidans innehåll

VM-spelprogrammet 2016

10 MAJ 2016 06:07
2016 IIHF Ice Hockey World Championship spelas den 6-22 maj i Yubileiny, St. Petersburg och VTB Ice Palace Arena Arena, Moskva Legends Park, Ryssland.
  • Skapad: 10 MAJ 2016 06:07

VM ONLINE
VM-matcherna kan följas online på VM-sidan: http://www.iihfworlds2016.com/ 

VM i Ryssland 2016

2016 IIHF Ice Hockey World Championship spelas den 6-22 maj i Yubileiny, St. Petersburg och VTB Ice Palace Arena Arena, Moskva Legends Park, Ryssland. VM-sidan: http://www.iihfworlds2016.com/

När VM spelas är det en timmes tidskillnad mellan Sverige och St. Petersburg och Moskva. När klockan är 16.15 i St. Petersburg och Moskva är den 15.15 i Sverige.

Grupp A i VTB VTB Ice Palace Arena Arena, Moskva, Ryssland

Ryssland, nummer 2 på IIHF:s världsranking
Sverige, 3
Tjeckien, 5
Schweiz, 7
Lettland, 10
Norge, 11
Danmark, 15
Kazakstan, 17 

Grupp B i Yubileiny, St. Petersburg, Ryssland

Kanada, 1
Finland, 4
USA, 5
Slovakien, 8
Vitryssland, 9
Frankrike, 12
Tyskland, 13
Ungern, 19 

GRUNDSERIEN

Dag, datum, år               
Tid, grupp, matchnummer, match, arena, ort

Fredagen den 6 maj 2016                 
16.15 A 1 Sverige-Lettland VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 2 USA-Kanada Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 3 Tjeckien-Ryssland VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 4 Finland-Vitryssland Yubileiny, St. Petersburg

Lördagen den 7 maj 2016                 
12.15 A 5 Schweiz-Kazakstan VTB Ice Palace Arena, Moskva
12.15 B 6 Slovakien-Ungern Yubileiny, St. Petersburg
16.15 A 7 Norge-Danmark VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 8 Frankrike-Tyskland Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 9 Lettland-Tjeckien VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 10 Vitryssland-USA Yubileiny, St. Petersburg

Söndagen den 8 maj 2016
12.15 A 11 Kazakstan-Ryssland VTB Ice Palace Arena, Moskva
12.15 B 12 Ungern-Kanada Yubileiny, St. Petersburg
16.15 A 13 Norge-Schweiz VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 14 Finland-Tyskland Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 15 Sverige-Danmark VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 16 Frankrike-Slovakien Yubileiny, St. Petersburg

Måndagen den 9 maj 2016
16.15 A 17 Lettland-Ryssland VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 18 Vitryssland-Kanada Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 19 Sverige-Tjeckien VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 20 Finland-USA Yubileiny, St. Petersburg 

Tisdagen den 10 maj 2016               
16.15 A 21 Schweiz-Danmark VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 22 Slovakien-Tyskland Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 23 Kazakstan-Norge VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 24 Ungern-Frankrike Yubileiny, St. Petersburg

Onsdagen den 11 maj 2016             
16.15 A 25 Schweiz-Lettland VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 26 Slovakien-Vitryssland Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 27 Sverige-Kazakstan VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 28 Finland-Ungern Yubileiny, St. Petersburg 

Torsdagen den 12 maj 2016            
16.15 A 29 Tjeckien-Norge VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 30 USA-Frankrike, Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 31 Ryssland-Danmark VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 32 Kanada-Tyskland Yubileiny, St. Petersburg 

Fredagen den 13 maj 2016               
16.15 A 33 Tjeckien-Kazakstan VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 34 USA-Ungern Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 35 Danmark-Lettland VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 36 Tyskland-Vitryssland Yubileiny, St. Petersburg 

Lördagen den 14 maj 2016              
12.15 A 37 Norge-Sverige VTB Ice Palace Arena, Moskva
12.15 B 38 Frankrike-Finland Yubileiny, St. Petersburg
16.15 A 39 Ryssland-Schweiz VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 40 Ungern-Vitryssland Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 41 Kazakstan-Lettland VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 42 Kanada-Slovakien Yubileiny, St. Petersburg 

Söndagen den 15 maj 2016             
16.15 A 43 Danmark-Tjeckien VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 44 Tyskland-USA Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 45 Schweiz-Sverige VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 46 Slovakien-Finland Yubileiny, St. Petersburg 

Måndagen den 16 maj 2016             
16.15 A 47 Ryssland-Norge VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 48 Kanada-Frankrike Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 49 Danmark-Kazakstan VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 50 Tyskland-Ungern Yubileiny, St. Petersburg 

Tisdagen den 17 maj 2016               
12.15 A 51 Tjeckien-Schweiz VTB Ice Palace Arena, Moskva
12.15 B 52 USA-Slovakien Yubileiny, St. Petersburg
16.15 A 53 Lettland-Norge VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 54 Vitryssland-Frankrike Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 55 Ryssland-Sverige VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 56 Kanada-Finland Yubileiny, St. Petersburg 

Onsdagen den 18 maj 2016             
Spelledig dag                                         

SLUTSPEL

Torsdagen den 19 maj 2016                                 

16.15 57 Kvartsfinal 1  Yubileiny, St. Petersburg
16.15 58 Kvartsfinal 2 VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 59 Kvartsfinal 3 Yubileiny, St. Petersburg
20.15 60 Kvartsfinal 4 VTB Ice Palace Arena, Moskva
Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 1-B 4, A 2-B 3, B 1-A 4, B 2-A 3 

Fredagen den 20 maj 2016               
Spelledig dag                                         

Lördagen den 21 maj 2016              
16.15 61 Semifinal 1 VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 62 Semifinal 2 VTB Ice Palace Arena, Moskva
Semifinalerna spelas enligt följande: Vinnaren A 1/B 4-Vinnaren B 2/A 3 och Vinnaren B 1/A 4-Vinnaren A 2/B 3             

Söndagen den 22 maj 2016                                   
16.15 VM-brons 63 Bronsmatch VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.45 VM-final 64 VM-final VTB Ice Palace Arena, Moskva 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar

OBS! Alla matchtider är alltid angivna i lokal rysk tid

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info