Hoppa till sidans innehåll

Stockholm Nord vann TV-pucken 2016

06 NOV 2016 15:49
Stockholm Nord vann finalen mot Stockholm Syd med 4-0 (1-0, 3-0) i Malmö Isstadion söndagen den 6 november 2016.
  • Uppdaterad: 06 NOV 2016 15:52

INDIVIDUELLA UTMÄRKELSER I TV-PUCKEN 2016:
Stefan Livs Målvaktspris till bäste målvakt i TV-pucken 2016: Hugo Alnefelt, Stockholm Nord
Lill-Strimmas stipendium till bäste back i TV-pucken 2016: Tobias Björnfot, Stockholm Nord
Sven Tumbas stipendium till bäste forward i TV-pucken 2016: Albin Grewe, Stockholm Nord
Skodas pris till TV-puckens mest värdefulle spelare, MVP: Oscar Bjerselius, Stockholm Syd
Elitdomarföreningen, EDF:s pris till årets finaldomare i TV-pucken 2016:
Huvuddomare: Ludwig Gran, Sollentuna
Linjemän: Adam Kallenberg, Sölvesborg, Oliver Sjöberg, Gävle

Söndagen den 6 november 2016

Match om sjunde plats
Slutspel (1-8), TV-pucken 2016-11-06 08:15
Värmland-Östergötland 1-2 (1-2, 0-0)
Period 1: EQ 1-0 (04:12) Erik Lindskog, EQ 1-1 (08:27) Alexander Lundman (Linus Frängqvist, Arvid Costmar), EQ 1-2 (18:16) Alexander Malinowski (Arvid Costmar, Alexander Lundman)
Skott: 11-8.
Period 2:
Skott: 6-9. Totalt: 17-17.
Utvisningar: Värmland 2x2 min., Östergötland 1x2 min.
Domare: Johan Friberg, Örebro
Publik: 124
Matchens lirare:
Värmland: Richard Jägermyr
Östergötland: Arvid Costma

Match om femte plats
Slutspel (1-8), TV-pucken 2016-11-06 10:00
Gästrikland-Örebro län 1-2 (0-0, 1-2)
Period 1:
Skott: 11-5.
Period 2: PP1 0-1 (18:00) William Hedlund (Filip Forsmark, William Dahlgren), EQ 0-2 (18:59) Hampus Rönning (Oscar Geschwind), EQ 1-2 (19:34) Oskar Kvist
Skott: 5-15. Totalt: 16-20.
Utvisningar: Gästrikland 4x2 min., 1x5, 1 matchstraff, Örebro län 0x2 min.
Domare: Jonny Bergström, Stockholm
Publik: 147
Matchens lirare:
Gästrikland: Oskar Kvist
Örebro län: Hampus Rönning

Match om tredje plats
Slutspel (1-8), TV-pucken 2016-11-06 11:45
Göteborg-Ångermanland 1-0 (0-0, 0-0, 0-0, 1-0)
Period 1:
Skott: 10-10.
Period 2:
Skott: 11-11.
Overtime:
Skott: 5-1.
Straffar:1-0 (1-0) Ludwig Bengtsson
Skott: 1-0. Totalt: 27-22. 
Utvisningar: Göteborg 2x2 min., Ångermanland 2x2 min.
Domare: Robert Woodbridge, Göteborg
Publik: 302
Matchens lirare:
Göteborg: Ludwig Bengtsson
Ångermanland: Marcus Nygren

Final
Slutspel (1-8), TV-pucken 2016-11-06 14:30
Stockholm Syd-Stockholm Nord 0-4 (0-1, 0-3)
Period 1: EQ 0-1 (06:00) Isak Salqvist (Albin Grewe)
Skott: 4-18.
Period 2: EQ 0-2 (01:11) William Persson (Albin Grewe, Filip Lindén), EQ 0-3 (11:36) Isak Salqvist (Jesper Eriksson, Tobias Björnfot), EQ 0-4 (19:59) William Persson (Tobias Björnfot)
Skott: 7-13. Totalt: 11-31.
Utvisningar: Stockholm Syd 1x2 min., Stockholm Nord 2x2 min.
Domare: Ludwig Gran, Sollentuna
Publik: 493
Matchens lirare:
Stockholm Syd: Lucas Rheyneuclaudes
Stockholm Nord: Tobias Björnfot

TV-puckens spelprogram som PDF-fil för utskrift

TV-puckens matcher kan ses på webb-TV
Länk till sändningar i webb-TV här www.livearenahockey.se

TV-puckens matcher kan följas online
http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/7200 finns resultat, matchfakta, tabeller, laguppställningar och statistik, såväl lagvis som individuellt.

Se även http://stats.swehockey.se

Med reservation för eventuella ändringar

Distriktsförbund erbjuds ansöka om att få arrangera TV-pucken 2017 - intresseanmälan

Distriktsförbund erbjuds ansöka om att få arrangera TV-pucken 2017 - kravspecifikation

Stockholm Syd-Stockholm Nord spelar final i TV-pucken söndagen den 6 november 2016

Nedan finns resultat och matchfakta från semifinalerna lördagen den 5 november 2016.

 

TV-puckens matcher kan följas online

http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/7200 finns resultat, matchfakta, tabeller, laguppställningar och statistik, såväl lagvis som individuellt.

 

LiveArena sänder TV-pucken på webb-TV

TV-pucken sänds på webb-TV tack vare LiveArena. Länk: www.livearenahockey.se

Alla matcher sänds i LiveArena Hockey, förutom de som sänds i SVT. Se även http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/7419

 

FINALSPELET

Sveriges Television sänder från tio av de tolv matcherna i finalspelet i Malmö Isstadion, Malmö.

Fredagen den 4 november 2016

Kvartsfinal 1

Gästrikland-Stockholm Syd                         0-4 (0-1, 0-3)                                              245

Kvartsfinal 2

Göteborg-Värmland                                    2-1 (2-1, 0-0)                                              340

Kvartsfinal 3

Stockholm Nord-Östergötland                     2-1 (1-0, 0-1, 1-0)                                        376

Kvartsfinal 4

Örebro län-Ångermanland                           1-3 (0-2, 1-1)                                              351

 

Lördagen den 5 november 2016

Placeringsmatch 1

Slutspel (1-8), TV-pucken 2016-11-05 11:00

Gästrikland-Värmland 1-0 (0-0, 0-0, 1-0)

Period 1:

Skott: 6-7.

Period 2:

Skott: 10-11.

Overtime:EQ 1-0 (03:50) Marcus Uusitalo (Abbe Broberg, Victor Söderström)

Skott: 2-1. Totalt: 18-19.

Utvisningar: Gästrikland 1x2 min., Värmland 1x2 min.

Domare: Emil Netz, Strängnäs

Publik: 238

Matchens lirare:

Gästrikland: Victor Söderström

Värmland: Hampus Knutsson

 

Placeringsmatch 2

Slutspel (1-8), TV-pucken  2016-11-05 12:45

Östergötland-Örebro län 1-2 (0-1, 1-1)

Period 1: PP1 0-1 (17:45) William Eriksson (Filip Forsmark, William Dahlgren)

Skott: 8-8.

Period 2: EQ 1-1 (08:30) Alexander Lundman, EQ 1-2 (13:17) William Hedlund (Elias Ekström, William Dahlgren)

Skott: 3-6. Totalt: 11-14.

Utvisningar: Östergötland 3x2 min., Örebro län 3x2 min.

Domare: Robert Woodbridge, Göteborg

Publik: 225

Matchens lirare:

Östergötland: Lukas Smith

Örebro län: Petter Johansson

 

Semifinal 1

Slutspel (1-8), TV-pucken 2016-11-05 15:10

Stockholm Syd-Göteborg 4-1 (2-1, 2-0)

Period 1: EQ 0-1 (06:24) Elmer Söderblom (Ludvig Levinsson), EQ 1-1 (17:04) Jacob Grönhagen (Marcus Nylander, Anton Larsson), EQ 2-1 (19:24) André Petersson (Mathias Franzén, Gustav Grahn)

Skott: 11-8.

Period 2: EQ 3-1 (01:48) Marcus Nylander (Ludvig Almgren, Jacob Grönhagen), PP1 4-1 (06:01) Erik Söderlund (Ludvig Hedström, Oscar Bjerselius)

Skott: 11-10. Totalt: 22-18.

Utvisningar: Stockholm Syd 2x2 min., Göteborg 3x2 min.

Domare: Ludwig Gran, Stockholm

Publik: 282

Matchens lirare:

Stockholm Syd: Mathias Franzén

Göteborg: Lucas Raymond

 

Semifinal 2

Slutspel (1-8), TV-pucken 2016-11-05 16:50

Stockholm Nord-Ångermanland 4-0 (1-0, 3-0)

Period 1: EQ 1-0 (18:45) Gabriel Nilsson-Mendel (Benyamin Viinikka, Filip Lindén)

Skott: 11-5.

Period 2: EQ 2-0 (00:22) William Persson (Albin Grewe, Hugo Alnefelt), PP1 3-0 (09:25) Albin Grewe (William Persson, Samuel Sjölund), EQ 4-0 (13:35) Albin Grewe (William Persson)

Skott: 14-8. Totalt: 25-13.

Utvisningar: Stockholm Nord 3x2 min., Ångermanland 5x2 min.

Domare: Jonny Bergström, Stockholm

Publik: 754

Matchens lirare:

Stockholm Nord: Isak Nygårds

Ångermanland: Marcus Nygren

 

Söndagen den 6 november 2016

Match om sjunde plats

Klockan 08.15 Värmland-Östergötland. Sänds inte i SVT

Match om femte plats

Klockan 10.00 Gästrikland-Örebro län. Sänds inte i SVT

Match om tredje plats

Klockan 11.45 Göteborg-Ångermanland

Final

Klockan 14.30 Stockholm Syd-Stockholm Nord

 

PLACERINGSSPEL

Grupp E, placeringsspel om platserna 9-12 i Rosengårds Ishall, Malmö

 

Fredagen den 4 november 2016

Södermanland-Uppland         3-2 (2-1, 1-1)                                              156

Västerbotten-Skåne              4-2 (1-0, 3-2)                                              169

Uppland-Västerbotten           6-2 (3-2, 3-0)                                              120

Skåne-Södermanland           3-2 (1-2, 2-0)                                              156

 

Lördagen den 5 november 2016

Grupp E (9-12), TV-pucken 2016-11-05 10:00

Södermanland-Västerbotten 3-2 (2-1, 1-1)

Period 1: EQ 0-1 (02:21) Ludvig Warg, SH1 1-1 (11:37) Sam Bingmark, SH1 2-1 (11:44) Lucas Feuk (Alexander Johansson)

Skott: 8-12.

Period 2: EQ 2-2 (08:48) Melker Gustavsson (Gustav Nylund), EQ 3-2 (15:07) Lucas Feuk (Arvid Pålebo)

Skott: 15-17. Totalt: 23-29.

Utvisningar: Södermanland 5x2 min., Västerbotten 3x2 min.

Domare: Johan Friberg, Örebro

Publik: 195

Matchens lirare:

Södermanland: Matteus Ward

Västerbotten: Ludvig Warg

 

Grupp E (9-12), TV-pucken 2016-11-05 11:45

Uppland-Skåne 3-0 (3-0, 0-0)

Period 1: EQ 1-0 (00:23) Oscar Sarhus (Albert Lyckåsen), EQ 2-0 (02:37) Mateusz Szurowski (Albin Lingebrand), EQ 3-0 (18:13) Gustav Eurenius

Skott: 21-4.

Period 2:

Skott: 8-7. Totalt: 29-11.

Utvisningar: Uppland 1x2 min., Skåne 3x2 min.

Domare: Calle Eriksson-Lilja, Karlskoga

Publik: 205

Matchens lirare:

Uppland: Benjamin Edberg Mäkinen

Skåne: Melvin Wennström

 

PLACERINGSSPEL

Grupp F, placeringsspel om platserna 13-16 i Limhamns Ishall, Limhamn

 

Fredagen den 4 november 2016

Småland-Hälsingland            5-1 (1-0, 4-1)                                              205

Dalarna-Norrbotten               2-3 (1-0, 1-3)                                              195

Hälsingland-Dalarna              0-2 (0-1, 0-1)                                              196

Norrbotten-Småland              4-5 (2-1, 2-3, 0-0, 0-1)           182

 

Lördagen den 5 november 2016

Grupp F (13-16), TV-pucken 2016-11-05 10:00

Småland-Dalarna 4-2 (3-1, 1-1)

Period 1: EQ 1-0 (05:10) Kevin Pettersson (Simon Holmström, David Karlsson), PP1 2-0 (10:41) Emil Andrae (Gustav Berglund, Simon Holmström), EQ 3-0 (14:28) David Karlsson (Kevin Pettersson, Simon Holmström), EQ 3-1 (15:01) Eric Eljas (Isak Garfve, Viktor Erkapers)

Skott: 8-15.

Period 2: EQ 3-2 (06:28) Emil Heineman (Alexander Lundqvist, Rasmus Mårslätt), PP1 4-2 (13:58) Kevin Pettersson (Simon Holmström, David Karlsson)

Skott: 4-18. Totalt: 12-33.

Utvisningar: Småland 4x2 min., Dalarna 2x2 min., 1x5, 1 matchstraff

Domare: Adam Larsson, Gävle

Publik: 312

Matchens lirare:

Småland: Gustav Berglund

Dalarna: Jonathan Wikström

 

Grupp F (13-16), TV-pucken 2016-11-05 11:45

Hälsingland-Norrbotten 3-6 (3-2, 0-4)

Period 1: EQ 0-1 (02:47) Noel Gunler (Alexander Lundholm), EQ 1-1 (06:18) Dennis Hildeby, EQ 1-2 (08:22) Alexander Wallin (Noel Gunler), PP1 2-2 (17:24) Johannes Gunnarsson (Elias Lindström, Tim Alverhag), PP1 3-2 (19:01) Tim Alverhag (Johannes Gunnarsson, Elias Lindström)

Skott: 7-24.

Period 2: EQ 3-3 (01:12) Oliver Dufåker (Philip Boström), EQ 3-4 (03:52) Albin Thyni Johansson (Philip Boström), EQ 3-5 (08:31) Noel Gunler (Alexander Wallin), EQ 3-6 (10:39) Tobias Nilsson (Emilos Ranneberg-Passos, Gustav Ojanlatva-Vinsa)

Skott: 3-14. Totalt: 10-38.

Utvisningar: Hälsingland 4x2 min., Norrbotten 3x2 min.

Domare: Fredrik Thimell, Göteborg

Publik: 302

 

Se även http://stats.swehockey.se

 

Med reservation för eventuella ändringar

 

Resultat och tabell från kvartsfinalgruppspelet

 

Kvartsfinalgrupp A, Rosengårds Ishall, Malmö

Gästrikland

Småland

Ångermanland

Södermanland, fjärde högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Ångermanland-Södermanland                                                                 3-2 (1-2, 2-0)                         249

Gästrikland-Småland                                                                              4-2 (1-1, 3-1)                         209

 

Torsdagen den 3 november 2016

Gästrikland-Södermanland                                                1-3 (1-2, 0-1)                         163

Småland-Ångermanland                                                                         0-1 (0-1, 0-0)                         252

Södermanland-Småland                                                                         3-4 (1-3, 2-0, 0-1)                  235

Ångermanland-Gästrikland                                                1-3 (1-3, 0-0)                         195

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Gästrikland

3

2

0

1

8-6

6

0

0

0

0

2

Ångermanland

3

2

0

1

5-5

6

0

0

0

0

3

Södermanland

3

1

1

1

8-8

4

0

1

0

0

4

Småland

3

0

1

2

6-8

2

1

0

0

0

 

Kvartsfinalgrupp B, Limhamns Ishall, Limhamn

Stockholm Nord

Uppland

Värmland

Hälsingland, tredje högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Stockholm Nord-Hälsingland                                             8-0 (3-0, 5-0)                                              198

Värmland-Uppland                                                                                                       2-0 (1-0, 1-0)                                              253

 

Torsdagen den 3 november 2016

Värmland-Hälsingland                                                                            5-0 (2-0, 3-0)                                               137

Uppland-Stockholm Nord                                                                        2-4 (1-2, 1-2)                                               203

Hälsingland-Uppland                                                                              1-4 (1-1, 0-3)                                               197

Stockholm Nord-Värmland                                                5-1 (3-0, 2-1)                                              187

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Nord

3

3

0

0

17-3

9

0

0

0

0

2

Värmland

3

2

0

1

8-5

6

0

0

0

0

3

Uppland

3

1

0

2

6-7

3

0

0

0

0

4

Hälsingland

3

0

0

3

1-17

0

0

0

0

0

 

Kvartsfinalgrupp C, Kirsebergs Ishall, Malmö

Dalarna

Göteborg

Östergötland

Västerbotten, andra högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Dalarna-Västerbotten                                                                             2-1 (0-1, 1-0, 1-0)                                        123

Göteborg-Östergötland                                                                           3-2 (1-1, 1-1, 1-0)                                        238

 

Torsdagen den 3 november 2016

Göteborg-Västerbotten                                                                           2-0 (1-0, 1-0)                                               223

Östergötland-Dalarna                                                                             2-1 (1-1, 1-0)                                               197

Västerbotten-Östergötland                                                3-2 (3-0, 0-2)                                              245

Dalarna-Göteborg                                                                                                        0-9 (0-5, 0-4)                                              323

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Göteborg

3

2

1

0

14-2

8

1

0

0

0

2

Östergötland

3

1

1

1

6-7

4

0

1

0

0

3

Västerbotten

3

1

1

1

4-6

4

0

1

0

0

4

Dalarna

3

0

1

2

3-12

2

1

0

0

0

 

Kvartsfinalgrupp D, Malmö Isstadion, Malmö

Norrbotten

Skåne

Stockholm Syd

Örebro län, högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Norrbotten-Örebro län                                                                            2-4 (0-2, 2-2)                                               158

Stockholm Syd-Skåne                                                                            4-2 (3-0, 1-2)                                               405

 

Torsdagen den 3 november 2016

Stockholm Syd-Örebro län                                                3-4 (3-3, 0-0, 0-0, 0-1)           352

Skåne-Norrbotten                                                                                                        5-4 (3-3, 1-1, 1-0)                                        403

Örebro län-Skåne                                                                                                        3-1 (2-1, 1-0)                                              402

Norrbotten-Stockholm Syd                                                2-3 (0-1, 2-2)                                              272

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Örebro län

3

2

1

0

11-6

8

0

0

1

0

2

Stockholm Syd

3

2

1

0

10-8

7

0

0

0

1

3

Skåne

3

0

1

2

8-11

2

1

0

0

0

4

Norrbotten

3

0

1

2

8-12

1

0

1

0

0

 

Resultat och tabell från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Grupp A i Skellefteå Kraft Arena, Skellefteå

Medelpad

Västerbotten

Jämtland/Härjedalen

Hälsingland

Västmanland

SIF-laget

 

Fredagen den 9 september 2016

9/9 Medelpad-SIF-laget                                                                          2-3 (0-2, 2-0, 0-0, 0-1)           126

9/9 Västmanland-Hälsingland                                                                 3-2 (1-1, 2-1)                                               120

9/9 Jämtland/Härjedalen-Västerbotten          1-16 (1-7, 0-9)                                            250

 

Lördagen den 10 september 2016

10/9 Hälsingland-Medelpad                                               4-2 (3-1, 1-1)                                              195

10/9 Västerbotten-SIF-laget                                              4-1 (1-1, 3-0)                                              201

10/9 Jämtland/Härjedalen-Västmanland       1-4 (1-2, 0-2)                                              115

10/9 SIF laget-Hälsingland                                                0-4 (0-1, 0-3)                                              120

10/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen                                  8-1 (4-0, 4-1)                                              90

10/9 Västmanland-Västerbotten                                        1-5 (0-2, 1-3)                                              215

 

Söndagen den 11 september 2016

11/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget                                   1-3 (0-1, 1-2)                                              108

11/9 Västmanland-Medelpad                                                                  1-0 (0-0, 0-0, 1-0)                                        120

11/9 Västerbotten-Hälsingland                                                                2-3 (0-3, 2-0)                                               120

11/9 SIF-laget-Västmanland                                              2-3 (0-0, 2-2, 0-1)                                        120

11/9 Hälsingland-Jämtland/Härjedalen         4-0 (2-0, 2-0)                                              120

11/9 Medelpad-Västerbotten                                             1-6 (0-4, 1-2)                                              120

 

TABELLEN

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västerbotten

5

4

0

1

33-7

12

0

0

0

0

2

Hälsingland

5

4

0

1

17-7

12

0

0

0

0

3

Västmanland

5

2

2

1

12-10

10

2

0

0

0

4

SIF-laget

5

1

2

2

9-14

6

0

1

1

0

5

Medelpad

5

1

2

2

13-15

5

0

1

0

1

6

Jämtland/Härjedalen

5

0

0

5

4-35

0

0

0

0

0

 

Grupp B i Åmåls Ishall, Åmål

Örebro län

Västergötland

Blekinge

Södermanland

Bohuslän/Dal

Gotland

 

Fredagen den 9 september 2016

9/9 Örebro län-Gotland                                                                           9-0 (4-0, 5-0)                                               102

Bohuslän/Dal-Södermanland                                                                  3-4 (3-2, 0-1, 0-0, 0-1)           244

Blekinge-Västergötland                                                                           4-2 (2-2, 2-0)                                               176

 

Lördagen den 10 september 2016

10/9Södermanland-Örebro län                                                               1-3 (0-2, 1-1)                                               119

10/9 Västergötland-Gotland                                              13-0 (7-0, 6-0)                                            187

10/9 Blekinge-Bohuslän/Dal                                              2-1 (1-0, 1-1)                                              314

10/9 Gotland - Södermanland                                                                 1 - 12 (0-5, 1-7)                                                                150

10/9 Örebro län-Blekinge                                                                        2-0 (1-0, 1-0)                                               278

10/9 Bohuslän/Dal-Västergötland                                      0-2 (0-1, 0-1)                                              404

 

Söndagen den 11 september 2016

11/9 Blekinge-Gotland                                                                            7-0 (2-0, 5-0)                                               124

11/9 Bohuslän/Dal-Örebro län                                                                 3-2 (1-2, 1-0, 1-0)                                        354

11/9 Västergötland-Södermanland                                    1-3 (1-1, 0-2)                                              225

11/9 Gotland-Bohuslän/Dal                                               3-6 (3-2, 0-4)                                              314

11/9 Södermanland-Blekinge                                                                  4-1 (0-0, 4-1)                                               287

11/9 Örebro län-Västergötland                                                                2-1 (1-1, 1-0)                                               218

 

Tabellen

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Örebro län

5

4

1

0

18-5

13

0

1

0

0

2

Södermanland

5

3

1

1

24-9

11

0

0

1

0

3

Blekinge

5

3

0

2

14-9

9

0

0

0

0

4

Västergötland

5

2

0

3

19-9

6

0

0

0

0

5

Bohuslän/Dal

5

1

2

2

13-13

6

1

0

0

1

6

Gotland

5

0

0

5

4-47

0

0

0

0

0

 

Resultat från TV-puckens kvartsfinaler på fredagen

Stockholm Syd-Göteborg och Stockholm Nord-Ångermanland spelar semifinal i TV-pucken på lördagen den 5 november 2016.

Nedan finns resultat och matchfakta från kvartsfinalerna fredagen den 4 november 2016.

 

TV-puckens matcher kan följas online

http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/7200 finns resultat, matchfakta, tabeller, laguppställningar och statistik, såväl lagvis som individuellt.

 

LiveArena sänder TV-pucken på webb-TV

TV-pucken sänds på webb-TV tack vare LiveArena. Länk: www.livearenahockey.se

Alla matcher sänds i LiveArena Hockey, förutom de som sänds i SVT. Se även http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/7419

 

FINALSPELET

Sveriges Television sänder från tio av de tolv matcherna i finalspelet i Malmö Isstadion, Malmö.

Fredagen den 4 november 2016

Kvartsfinal 1

Slutspel (1-8), TV-pucken 2016-11-04 11:00

Gästrikland-Stockholm Syd 0-4 (0-1, 0-3)

Period 1: PP1 0-1 (07:14) Oscar Bjerselius (Marcus Pedersen, Ludvig Hedström)

Skott: 10-13.

Period 2: EQ 0-2 (03:55) Anton Larsson (Ludvig Almgren), EQ 0-3 (17:40) Marcus Pedersen (Oscar Bjerselius, Wilmer Svensson), EQ 0-4 (19:45) Oscar Bjerselius (Marcus Pedersen, Wilmer Svensson)

Skott: 11-21. Totalt: 21-34.

Utvisningar: Gästrikland 1x2 min., Stockholm Syd 2x2 min.

Domare: Robert Woodbridge, Göteborg

Publik: 245

Matchens lirare:

Gästrikland: Victor Barrögård

Stockholm Syd: Alexander Paripovic

 

Kvartsfinal 2

Slutspel (1-8), TV-pucken 2016-11-04 12:45

Göteborg-Värmland 2-1 (2-1, 0-0)

Period 1: PP1 1-0 (01:28) Philip Törnqvist (William Gustafsson), PP1 1-1 (16:30) Albert Johansson (Viktor Owesten), EQ 2-1 (19:32) Wilhelm Nilsson (Liam Svensson, William Gustafsson)

Skott: 12-10.

Period 2:

Skott: 7-16. Totalt: 19-26.

Utvisningar: Göteborg 3x2 min., Värmland 2x2 min.

Domare: Jonny Bergström, Stockholm

Publik: 340

Matchens lirare:

Göteborg: Hannes Kollén

Värmland: Anton Nordin

 

Kvartsfinal 3

Slutspel (1-8), TV-pucken 2016-11-04 14:30

Stockholm Nord-Östergötland 2-1 (1-0, 0-1, 1-0)

Period 1: EQ 1-0 (01:32) Gabriel Söderström (Jesper Eriksson, Isak Nygårds)

Skott: 12-5.

Period 2: PP1 1-1 (00:22) Alexander Lundman (Simon Olofsson, Arvid Costmar)

Skott: 7-8.

Overtime:PP1 2-1 (00:38) Tobias Björnfot (Filip Lindén)

Skott: 2-0. Totalt: 21-13.

Utvisningar: Stockholm Nord 4x2 min., Östergötland 4x2 min.

Domare: Emil Netz, Strängnäs

Publik: 376

Matchens lirare:

Stockholm Nord: Hugo Alnefelt

Östergötland: Isac Sandström

 

Kvartsfinal 4

Slutspel (1-8), TV-pucken 2016-11-04 16:15

Örebro län-Ångermanland 1-3 (0-2, 1-1)

Period 1: EQ 0-1 (05:36) Joel Wahlgren (Max Wahlgren, Oscar Nordin), EQ 0-2 (14:18) Hugo Styf (Joakim Lundgren)

Skott: 11-8.

Period 2: EQ 1-2 (09:20) Noah Karlsson (Douglas Byrkjeland, William Eriksson), EQ 1-3 (19:40) Max Wahlgren (Simon Andersson)

Skott: 11-4. Totalt: 22-12.

Utvisningar: Örebro län 1x2 min., Ångermanland 2x2 min.

Domare: Ludwig Gran, Stockholm

Publik: 351

Matchens lirare:

Örebro län: Elias Ekström

Ångermanland: Simon Andersson

 

Lördagen den 5 november 2016

Placeringsmatch 1

Klockan 11.00 Gästrikland-Värmland

Placeringsmatch 2

Klockan 12.45 Östergötland-Örebro län

Semifinal 1

Klockan 15.10 Stockholm Syd-Göteborg

Semifinal 2

Klockan 16.50 Stockholm Nord-Ångermanland

 

Söndagen den 6 november 2016

Match om sjunde plats

Klockan 08.15 Förloraren i placeringsmatch 1-Förloraren i placeringsmatch 2. Sänds inte i SVT

Match om femte plats

Klockan 10.00 Vinnaren i placeringsmatch 1-Vinnaren i placeringsmatch 2. Sänds inte i SVT

Match om tredje plats

Klockan 11.45 Förloraren i semifinal 1-Förloraren i semifinal 2

Final

Klockan 14.30 Vinnaren i semifinal 1-Vinnaren i semifinal 2

 

PLACERINGSSPEL

Grupp E, placeringsspel om platserna 9-12 i Rosengårds Ishall, Malmö

 

Fredagen den 4 november 2016

Grupp E (9-12), TV-pucken 2016-11-04 10:00

Södermanland-Uppland 3-2 (2-1, 1-1)

Period 1: EQ 0-1 (02:00) Oliver Edberg Mäkinen (Johannes Hellsten, Dennis Von Walden), EQ 1-1 (16:42) Jerry Tornberg (Lukas Landström), PP1 2-1 (17:46) Lucas Feuk (Sam Bingmark, David Karlström)

Skott: 9-15.

Period 2: EQ 2-2 (10:48) Alexander Popovic (Alexander Starck), PP2 3-2 (13:59) Lucas Feuk (William Malmia, David Karlström)

Skott: 11-12. Totalt: 20-27.

Utvisningar: Södermanland 4x2 min., Uppland 4x2 min.

Domare: John Hedman, Luleå

Publik: 156

Matchens lirare:

Södermanland: Lukas Gustafsson

Uppland: Viktor Mattsson

 

Grupp E (9-12), TV-pucken 2016-11-04 11:45

Västerbotten-Skåne 4-2 (1-0, 3-2)

Period 1: EQ 1-0 (14:18) Melker Gustavsson (Jonatan Lundgren, William Stenman)

Skott: 16-11.

Period 2: PP1 1-1 (05:38) Melvin Wennström (Robin Ericsson, Måns Krämer), PP1 1-2 (07:02) Linus Hallberg (Alexander Ternblad, Liam Blomqvist), EQ 2-2 (08:11) Oskar Edmundsson, EQ 3-2 (11:48) Filiph Åström (David Eriksson), PP1 4-2 (19:42) Arvid Mella (Alexander Westerbergh, Oskar Edmundsson)

Skott: 22-13. Totalt: 38-24.

Utvisningar: Västerbotten 2x2 min., Skåne 3x2 min.

Domare: Calle Eriksson-Lilja, Karlskoga

Publik: 169

Matchens lirare:

Västerbotten: David Eriksson

Skåne: Rasmus Nilsson

 

Grupp E (9-12), TV-pucken 2016-11-04 16:15

Uppland-Västerbotten 6-2 (3-2, 3-0)

Period 1: EQ 1-0 (04:13) Oscar Sarhus (Albert Lyckåsen), EQ 2-0 (04:44) Arvid Stensjö (Alexander Starck, Marcus Karlsson), EQ 2-1 (08:15) Carl Rhen (Oskar Edmundsson, Andreas Karlsson), EQ 3-1 (09:17) Oliver Edberg Mäkinen (Alexander Popovic), EQ 3-2 (19:25) Elias Lustig (Joel Granberg, Henrik Sandström)

Skott: 10-7.

Period 2: EQ 4-2 (02:54) Oscar Sarhus (Gustav Eurenius, Leon Larsson), PP1 5-2 (08:04) Benjamin Edberg Mäkinen (Marcus Karlsson), EQ 6-2 (09:49) Dennis Von Walden (Albert Lyckåsen, Alexander Popovic)

Skott: 14-10. Totalt: 24-17.

Utvisningar: Uppland 2x2 min., Västerbotten 1x2 min.

Domare: John Hedman, Luleå

Publik: 120

Matchens lirare:

Uppland: Johannes Hellsten

Västerbotten: Filiph Åström

 

Grupp E (9-12), TV-pucken 2016-11-04 18:00

Skåne-Södermanland 3-2 (1-2, 2-0)

Period 1: EQ 0-1 (11:32) Lucas Feuk (Alexander Lindermyr, David Karlström), PP1 0-2 (12:27) David Karlström (Lucas Feuk), EQ 1-2 (18:31) Felix Franzén

Skott: 7-9.

Period 2: EQ 2-2 (02:45) Alexander Philipsson (Casper Andersson Marin), EQ 3-2 (12:38) Robin Ericsson (Hugo Wirell, Casper Andersson Marin)

Skott: 12-11. Totalt: 19-20.

Utvisningar: Skåne 4x2 min., Södermanland 4x2 min.

Domare: Calle Eriksson-Lilja, Karlskoga

Publik: 156

Matchens lirare:

Skåne: Carl Olovsson

Södermanland: Matteus Ward

 

Lördagen den 5 november 2016

Klockan 10.00 Södermanland-Västerbotten

Klockan 11.45 Uppland-Skåne

 

PLACERINGSSPEL

Grupp F, placeringsspel om platserna 13-16 i Limhamns Ishall, Limhamn

 

Fredagen den 4 november 2016

Grupp F (13-16), TV-pucken 2016-11-04 10:00

Småland-Hälsingland 5-1 (1-0, 4-1)

Period 1: EQ 1-0 (03:07) Zion Nybeck (Hampus Sjöbrink, Wilhelm Sjöberg)

Skott: 9-8.

Period 2: EQ 2-0 (00:20) Simon Holmström (Zion Nybeck, Kevin Pettersson), PP2 3-0 (05:39) David Karlsson (Herman Ärleskog, Helge Holmstrand), EQ 3-1 (09:12) Edvin Süstler (Nils Nordh, Fred Nilsson), EQ 4-1 (10:10) Kevin Pettersson (Simon Holmström), EQ 5-1 (10:59) David Karlsson (Herman Ärleskog, Hampus Henriksson)

Skott: 14-6. Totalt: 23-14.

Utvisningar: Småland 2x2 min., Hälsingland 2x2 min.

Domare: Johan Friberg, Örebro

Publik: 205

Matchens lirare:

Småland: David Karlsson

Hälsingland: Edvin Süstler

 

Grupp F (13-16), TV-pucken 2016-11-04 11:45

Dalarna-Norrbotten 2-3 (1-0, 1-3)

Period 1: EQ 1-0 (05:43) Oscar Holm (Rasmus Mårslätt, Oscar Lundin)

Skott: 13-12.

Period 2: PP1 1-1 (06:45) Noel Gunler (Hugo Öhlund, Johannes Sundström), EQ 1-2 (07:28) Noel Gunler (Arvid Bäckström, Kalle Koivuniemi), EQ 1-3 (19:13) Arvid Bäckström (Noel Gunler), PP1 2-3 (19:29) Alexander Lundqvist (Rasmus Mårslätt, Eric Eljas)

Skott: 8-14. Totalt: 21-26.

Utvisningar: Dalarna 4x2 min., Norrbotten 3x2 min.

Domare: Fredrik Thimell, Göteborg

Publik: 195

Matchens lirare:

Dalarna: Oscar Holm

Norrbotten: Hugo Öhlund

 

Grupp F (13-16), TV-pucken 2016-11-04 16:15

Hälsingland-Dalarna 0-2 (0-1, 0-1)

Period 1: PP1 0-1 (12:21) Jonathan Wikström (Isak Wallén, Leo Böris)

Skott: 6-12.

Period 2: EQ 0-2 (19:33) Rasmus Mårslätt (Isak Wallén, Leo Böris)

Skott: 6-12. Totalt: 12-24.

Utvisningar: Hälsingland 5x2 min., Dalarna 3x2 min.

Domare: Adam Larsson, Gävle

Publik: 196

Matchens lirare:

Hälsingland: Carl Halvarsson

Dalarna: Erik Hedlund

 

Grupp F (13-16), TV-pucken 2016-11-04 18:00

Norrbotten-Småland 4-5 (2-1, 2-3, 0-0, 0-1)

Period 1: EQ 1-0 (10:24) Olle Engdahl (Emil Ribom), EQ 1-1 (12:43) Zion Nybeck (Simon Holmström, Kevin Pettersson), PP1 2-1 (18:08) Noel Gunler (Emil Ribom, Hugo Öhlund)

Skott: 17-10.

Period 2: EQ 3-1 (01:04) Philip Boström (Alexander Wallin), EQ 3-2 (13:52) Emil Andrae (Filip Moen), PP1 4-2 (16:22) Otto Rönnbäck (Noel Gunler, Arvid Bäckström), EQ 4-3 (17:09) Hampus Henriksson (Emil Andrae), PP1 4-4 (18:27) Kevin Pettersson (Simon Holmström, Gustav Berglund)

Skott: 5-14.

Overtime:

Skott: 1-5.

Straffar:0-1 (4-5) Simon Holmström

Skott: 0-1. Totalt: 23-30.

Utvisningar: Norrbotten 4x2 min., Småland 3x2 min.

Domare: Johan Friberg, Örebro

Publik: 182

Matchens lirare:

Norrbotten: Otto Rönnbäck

Småland: Emil Andrae

 

Lördagen den 5 november 2016

Klockan 10.00 Småland-Dalarna

Klockan 11.45 Hälsingland-Norrbotten

 

Se även http://stats.swehockey.se

 

Med reservation för eventuella ändringar

Resultat från TV-puckens kvartsfinalgruppspel på torsdagen

Gästrikland, Göteborg, Stockholm Nord, Stockholm Syd, Värmland, Ångermanland, Örebro län och Östergötland spelar kvartsfinal i TV-pucken på fredagen den 4 november 2016.

 

FINALSPELET

Sveriges Television sänder från tio av de tolv matcherna i finalspelet i Malmö Isstadion, Malmö.

Fredagen den 4 november 2016

Kvartsfinal 1

Klockan 11.00 Gästrikland-Stockholm Syd

Kvartsfinal 2

Klockan 12.45 Göteborg-Värmland

Kvartsfinal 3

Klockan 14.30 Stockholm Nord-Östergötland

Kvartsfinal 4

Klockan 16.15 Örebro län-Ångermanland

 

Här nedan bifogas resultat och matchfakta från torsdagens kvartsfinalgruppspel i Malmö och Limhamn.

I TV-pucken 2016 deltar 16 lag i kvartsfinalgruppspelet. Sedan är det åtta lag som kvalificerarar sig till kvartsfinal.

 

TV-puckens matcher kan följas online

http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/7200 finns resultat, matchfakta, tabeller, laguppställningar och statistik, såväl lagvis som individuellt.

 

LiveArena sänder TV-pucken på webb-TV

TV-pucken sänds på webb-TV tack vare LiveArena. Länk: www.livearenahockey.se

Alla matcher sänds i LiveArena Hockey, förutom de som sänds i SVT. Se även http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/7419

 

Kvartsfinalkvalgrupp A, Rosengårds Ishall, Malmö

Gästrikland

Småland

Ångermanland

Södermanland, fjärde högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Ångermanland-Södermanland           3-2 (1-2, 2-0)                                          249

Gästrikland-Småland                            4-2 (1-1, 3-1)                                          209

 

Torsdagen den 3 november 2016

Grupp A, TV-pucken 2016-11-03 10:00

Gästrikland-Södermanland 1-3 (1-2, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (00:54) Alexander Johansson (Jerry Tornberg), EQ 1-1 (08:55) Adam Melkersson (Rasmus Hjalmarsson), EQ 1-2 (13:18) Lucas Feuk

Skott: 13-9.

Period 2: EQ 1-3 (03:46) Lucas Feuk (Arvid Pålebo)

Skott: 12-11. Totalt: 25-20.

Utvisningar: Gästrikland 2x2 min., Södermanland 2x2 min.

Domare: Jonny Bergström, Stockholm

Publik: 163

Matchens lirare:

Gästrikland: Axel Westlund

Södermanland: Lucas Feuk

 

Grupp A, TV-pucken 2016-11-03 11:45

Småland-Ångermanland 0-1 (0-1, 0-0)

Period 1: EQ 0-1 (11:56) Max Wahlgren (Hugo Styf, Joel Wahlgren)

Skott: 17-9.

Period 2:

Skott: 13-15. Totalt: 30-24.

Utvisningar: Småland 1x2 min., Ångermanland 1x2 min.

Domare: Robert Woodbridge, Göteborg

Publik: 252

Matchens lirare:

Småland: William Petersson

Ångermanland: Marcus Nygren

 

Grupp A, TV-pucken 2016-11-03 16:15

Södermanland-Småland 3-4 (1-3, 2-0, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (07:38) Simon Holmström, EQ 0-2 (10:24) Simon Holmström (William Petersson, Carl Sjöberg), EQ 0-3 (12:45) Simon Davidsson (Hampus Henriksson), EQ 1-3 (18:07) Alexander Lindermyr (Lucas Feuk)

Skott: 13-13.

Period 2: EQ 2-3 (02:28) Sam Bingmark (Anton Thulin), PP1 3-3 (11:09) Lucas Feuk (David Karlström)

Skott: 15-6.

Overtime:PP1 3-4 (04:43) Gustav Berglund (Simon Holmström)

Skott: 3-4. Totalt: 31-23.

Utvisningar: Södermanland 3x2 min., Småland 2x2 min.

Domare: Jonny Bergström, Stockholm

Publik: 235

Matchens lirare:

Södermanland: Alexander Lindermyr

Småland: Simon Holmström

 

Grupp A, TV-pucken 2016-11-03 18:00

Ångermanland-Gästrikland 1-3 (1-3, 0-0)

Period 1: PP1 1-0 (06:07) Anton Hansson Myhrén (Max Wahlgren, Oscar Nordin), EQ 1-1 (14:14) Filip Ek (Victor Barrögård), PP1 1-2 (15:48) Victor Söderström (Marcus Uusitalo), EQ 1-3 (18:58) Adam Melkersson (David Olsson, Isac Enmarker)

Skott: 10-13.

Period 2:

Skott: 11-11. Totalt: 21-24.

Utvisningar: Ångermanland 4x2 min., Gästrikland 4x2 min.

Domare: Robert Woodbridge, Göteborg

Publik: 195

Matchens lirare:

Ångermanland: Marcus Nygren

Gästrikland: Adam Mattsson

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Gästrikland

3

2

0

1

8:6

6

0

0

0

0

2

Ångermanland

3

2

0

1

5:5

6

0

0

0

0

3

Södermanland

3

1

1

1

8:8

4

0

1

0

0

4

Småland

3

0

1

2

6:8

2

1

0

0

0

 

Kvartsfinalkvalgrupp B, Limhamns Ishall, Limhamn

Stockholm Nord

Uppland

Värmland

Hälsingland, tredje högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Stockholm Nord-Hälsingland              8-0 (3-0, 5-0)                                          198

Värmland-Uppland                                                     2-0 (1-0, 1-0)                                          253

 

Torsdagen den 3 november 2016

Grupp B, TV-pucken 2016-11-03 10:00

Värmland-Hälsingland 5-0 (2-0, 3-0)

Period 1: PP1 1-0 (02:33) Martin Fridén (Victor Augustsson), EQ 2-0 (16:50) Richard Jägermyr (Edwin Lindström, Jesper Kandergård)

Skott: 22-7.

Period 2: EQ 3-0 (05:09) Martin Fridén (Tom Fridén, Victor Augustsson), EQ 4-0 (15:28) Martin Fridén (Richard Jägermyr, Tom Fridén), EQ 5-0 (16:43) Viktor Owesten (Oscar Lawner, Erik Lindskog)

Skott: 12-7. Totalt: 34-14.

Utvisningar: Värmland 6x2 min., Hälsingland 2x2 min.

Domare: Adam Larsson, Gävle

Publik: 137

Matchens lirare:

Värmland: Wilde Eneblom

Hälsingland: Emil Danielsson

 

Grupp B, TV-pucken 2016-11-03 11:45

Uppland-Stockholm Nord 2-4 (1-2, 1-2)

Period 1: PS 0-1 (02:21) Albin Grewe, EQ 0-2 (06:00) William Persson, PP1 1-2 (09:49) Dennis Von Walden (Johannes Hellsten)

Skott: 9-18.

Period 2: EQ 1-3 (02:52) Albin Grewe (William Persson), PP1 2-3 (07:51) Oliver Edberg Mäkinen (Johannes Hellsten, Alexander Popovic), EQ 2-4 (08:33) Albin Grewe

Skott: 18-11. Totalt: 27-29.

Utvisningar: Uppland 1x2 min., Stockholm Nord 6x2 min.

Domare: John Hedman, Luleå

Publik: 203

Matchens lirare:

Uppland: Oscar Darnell

Stockholm Nord: Isak Nygårds

 

Grupp B, TV-pucken 2016-11-03 16:15

Hälsingland-Uppland 1-4 (1-1, 0-3)

Period 1: EQ 0-1 (11:40) Dennis Von Walden, EQ 1-1 (13:37) Edvin Süstler

Skott: 6-25.

Period 2: PP1 1-2 (03:03) Dennis Von Walden (Oliver Edberg Mäkinen), PP1 1-3 (05:31) Albert Lyckåsen (Alexander Popovic, Dennis Von Walden), EQ 1-4 (19:18) Albert Lyckåsen (Alexander Popovic)

Skott: 6-26. Totalt: 12-51.

Utvisningar: Hälsingland 8x2 min., Uppland 5x2 min.

Domare: Adam Larsson, Gävle

Publik: 197

Matchens lirare:

Hälsingland: Edvin Süstler

Uppland: Dennis Von Walden

 

Grupp B, TV-pucken 2016-11-03 18:00

Stockholm Nord-Värmland 5-1 (3-0, 2-1)

Period 1: EQ 1-0 (00:25) Edvin Dahlgren (William Ignberg Nilsson), EQ 2-0 (05:37) Tobias Björnfot, PP1 3-0 (13:25) Tobias Björnfot (Isak Forsman, Isak Salqvist)

Skott: 14-8.

Period 2: EQ 4-0 (02:21) Max Birgersson (Gabriel Söderström, Viktor Larsson), EQ 4-1 (02:31) Tom Fridén (Victor Augustsson), EQ 5-1 (11:45) Albin Grewe

Skott: 9-10. Totalt: 23-18.

Utvisningar: Stockholm Nord 4x2 min., Värmland 2x2 min.

Domare: John Hedman, Luleå

Publik: 187

Matchens lirare:

Stockholm Nord: Hugo Alnefelt

Värmland: Oscar Lawner

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Nord

3

3

0

0

17:3

9

0

0

0

0

2

Värmland

3

2

0

1

8:5

6

0

0

0

0

3

Uppland

3

1

0

2

6:7

3

0

0

0

0

4

Hälsingland

3

0

0

3

1:17

0

0

0

0

0

 

Kvartsfinalkvalgrupp C, Kirsebergs Ishall, Malmö

Dalarna

Göteborg

Östergötland

Västerbotten, andra högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Dalarna-Västerbotten                           2-1 (0-1, 1-0, 1-0)            123

Göteborg-Östergötland                        3-2 (1-1, 1-1, 1-0)            238

 

Torsdagen den 3 november 2016

Grupp C, TV-pucken 2016-11-03 10:00

Göteborg-Västerbotten 2-0 (1-0, 1-0)

Period 1: SH1 1-0 (07:43) Ludwig Bengtsson (Lucas Raymond, Hannes Vidblom)

Skott: 5-9.

Period 2: EQ 2-0 (18:57) Lucas Raymond (Elmer Söderblom)

Skott: 8-14. Totalt: 13-23.

Utvisningar: Göteborg 1x2 min., Västerbotten 1x2 min.

Domare: Ludwig Gran, Stockholm

Publik: 223

Matchens lirare:

Göteborg: Hannes Kollén

Västerbotten: William Stenman

 

Grupp C, TV-pucken 2016-11-03 11:45

Östergötland-Dalarna 2-1 (1-1, 1-0)

Period 1: PP1 1-0 (12:36) Arvid Costmar (Axel Altervall, Alexander Malinowski), EQ 1-1 (13:14) Oscar Holm (Isak Lindgren, Alexander Lundqvist)

Skott: 12-6.

Period 2: EQ 2-1 (09:13) Alexander Malinowski (Arvid Costmar)

Skott: 4-16. Totalt: 16-22.

Utvisningar: Östergötland 5x2 min., Dalarna 5x2 min.

Domare: Emil Netz, Strängnäs

Publik: 197

Matchens lirare:

Östergötland: Isac Sandström

Dalarna: Oliver Norgren

 

Grupp C, TV-pucken 2016-11-03 16:15

Västerbotten-Östergötland 3-2 (3-0, 0-2)

Period 1: EQ 1-0 (11:39) Emil Sundström (Filiph Åström), EQ 2-0 (14:46) Arvid Mella (Melker Gustavsson), PP1 3-0 (16:16) Gustav Nylund (Alexander Westerbergh, Melker Gustavsson)

Skott: 17-5.

Period 2: EQ 3-1 (09:00) Arvid Costmar (Alexander Lundman, Alexander Malinowski), EQ 3-2 (19:59) Arvid Costmar (Hannes Forsling)

Skott: 9-8. Totalt: 26-13.

Utvisningar: Västerbotten 1x2 min., Östergötland 2x2 min.

Domare: Johan Friberg, Örebro

Publik: 245

Matchens lirare:

Västerbotten: Arvid Mella

Östergötland: Isac Sandström

 

Grupp C, TV-pucken 2016-11-03 18:00

Dalarna-Göteborg 0-9 (0-5, 0-4)

Period 1: EQ 0-1 (03:39) Lucas Raymond (Elmer Söderblom, Ludvig Levinsson), EQ 0-2 (05:01) Liam Svensson (Eric Hjorth), EQ 0-3 (07:34) Lucas Raymond (Elmer Söderblom, Ludvig Levinsson), EQ 0-4 (09:17) Wilhelm Nilsson (Oliver Gabay), EQ 0-5 (09:47) Ludvig Levinsson (Lucas Raymond)

Skott: 12-12.

Period 2: EQ 0-6 (00:05) Lucas Raymond (Ludvig Levinsson, Wilhelm Nilsson), PP1 0-7 (06:52) William Gustafsson (Liam Svensson), EQ 0-8 (07:57) Eric Hjorth (Victor Widlund), EQ 0-9 (19:21) Hannes Vidblom (Hugo Alexandersson, Victor Widlund)

Skott: 4-18. Totalt: 16-30.

Utvisningar: Dalarna 1x2 min., Göteborg 2x2 min.

Domare: Ludwig Gran, Stockholm

Publik: 323

Matchens lirare:

Dalarna: Alexander Lundqvist

Göteborg: Lucas Raymond

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Göteborg

3

2

1

0

14:2

8

1

0

0

0

2

Östergötland

3

1

1

1

6:7

4

0

1

0

0

3

Västerbotten

3

1

1

1

4:6

4

0

1

0

0

4

Dalarna

3

0

1

2

3:12

2

1

0

0

0

 

Kvartsfinalkvalgrupp D, Malmö Isstadion, Malmö

Norrbotten

Skåne

Stockholm Syd

Örebro län, högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Norrbotten-Örebro län                          2-4 (0-2, 2-2)                                          158

Stockholm Syd-Skåne                          4-2 (3-0, 1-2)                                          405

 

Torsdagen den 3 november 2016

Grupp D, TV-pucken 2016-11-03 10:00

Stockholm Syd-Örebro län 3-4 (3-3, 0-0, 0-0, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (00:32) David Harrysson (William Eriksson), EQ 0-2 (01:31) Oscar Geschwind (David Harrysson), SH1 1-2 (02:17) Alexander Paripovic, PP1 1-3 (05:44) William Eriksson (William Dahlgren), EQ 2-3 (10:40) Ludvig Hedström (Marcus Pedersen, Oscar Bjerselius), EQ 3-3 (13:59) Ludvig Hedström (Wilmer Svensson, Oscar Bjerselius)

Skott: 9-14.

Period 2:

Skott: 6-7.

Overtime:

Skott: 3-2.

Straffar:0-1 (3-4) William Dahlgren

Skott: 0-1. Totalt: 18-24.

Utvisningar: Stockholm Syd 4x2 min., Örebro län 3x2 min.

Domare: Fredrik Thimell, Göteborg

Publik: 352

Matchens lirare:

Stockholm Syd: Ludvig Almgren

Örebro län: Philip Broberg

 

Grupp D, TV-pucken 2016-11-03 11:45

Skåne-Norrbotten 5-4 (3-3, 1-1, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (00:18) Noel Gunler (Emil Ribom), PP1 0-2 (01:24) Emil Ribom (Henrik Claeson, Noel Gunler), EQ 0-3 (04:29) Oliver Dufåker (Otto Rönnbäck), PP1 1-3 (06:46) Hugo Wirell (Martin Sätmark), PP1 2-3 (08:13) Felix Franzén (Hugo Wirell, Måns Krämer), EQ 3-3 (12:34) Robin Ericsson (Hugo Wirell, Markus Hansson)

Skott: 15-12.

Period 2: EQ 3-4 (03:10) Noel Gunler, PP1 4-4 (06:58) Robin Ericsson

Skott: 17-9.

Overtime:EQ 5-4 (04:54) Måns Krämer (Hugo Wirell)

Skott: 3-2. Totalt: 35-23.

Utvisningar: Skåne 4x2 min., Norrbotten 6x2 min.

Domare: Calle Eriksson-Lilja, Karlskoga

Publik: 403

Matchens lirare:

Skåne: Robin Ericsson

Norrbotten: Johannes Sundström

 

Grupp D, TV-pucken 2016-11-03 16:45

Örebro län-Skåne 3-1 (2-1, 1-0)

Period 1: EQ 1-0 (06:06) Elias Ekström (William Hedlund, William Dahlgren), EQ 1-1 (08:43) Liam Blomqvist (Isak Renemark), EQ 2-1 (17:25) William Hedlund (William Dahlgren, Elias Ekström)

Skott: 11-11.

Period 2: EQ 3-1 (19:06) Elias Ekström (Hampus Rönning)

Skott: 9-4. Totalt: 20-15.

Utvisningar: Örebro län 3x2 min., Skåne 2x2 min.

Domare: Fredrik Thimell, Göteborg

Publik: 402

Matchens lirare:

Örebro län: David Harrysson

Skåne: Alexander Ternblad

 

Grupp D, TV-pucken 2016-11-03 18:30

Norrbotten-Stockholm Syd 2-3 (0-1, 2-2)

Period 1: EQ 0-1 (06:01) Jacob Grönhagen (Ludvig Almgren)

Skott: 10-13.

Period 2: PP1 0-2 (01:30) Ludvig Hedström (Wilmer Svensson, Oscar Bjerselius), EQ 1-2 (05:26) Oliver Dufåker (Noel Gunler, Emil Ribom), EQ 1-3 (12:34) Oscar Bjerselius (Marcus Pedersen, Ludvig Almgren), EQ 2-3 (16:11) Hugo Öhlund (Tobias Nilsson, Alexander Wallin)

Skott: 12-14. Totalt: 22-27.

Utvisningar: Norrbotten 2x2 min., Stockholm Syd 1x2 min.

Domare: Calle Eriksson-Lilja, Karlskoga

Publik: 272

Matchens lirare:

Norrbotten: Henrik Claeson

Stockholm Syd: Emil Malysjev

 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Örebro län

3

2

1

0

11:6

8

0

0

1

0

2

Stockholm Syd

3

2

1

0

10:8

7

0

0

0

1

3

Skåne

3

0

1

2

8:11

2

1

0

0

0

4

Norrbotten

3

0

1

2

8:12

1

0

1

0

0

 

FINALSPELET

Sveriges Television sänder från tio av de tolv matcherna i finalspelet i Malmö Isstadion, Malmö.

 

Fredagen den 4 november 2016

Kvartsfinal 1

Klockan 11.00 Gästrikland-Stockholm Syd

Kvartsfinal 2

Klockan 12.45 Göteborg-Värmland

Kvartsfinal 3

Klockan 14.30 Stockholm Nord-Östergötland

Kvartsfinal 4

Klockan 16.15 Örebro län-Ångermanland

 

Lördagen den 5 november 2016

Placeringsmatch 1

Klockan 11.00 Förloraren i kvartsfinal 1-Förloraren i kvartsfinal 2

Placeringsmatch 2

Klockan 12.45 Förloraren i kvartsfinal 3-Förloraren i kvartsfinal 4

Semifinal 1

Klockan 15.10 Vinnaren i kvartsfinal 1-Vinnaren i kvartsfinal 2

Semifinal 2

Klockan 16.50 Vinnaren i kvartsfinal 3-Vinnaren i kvartsfinal 4

 

Söndagen den 6 november 2016

Match om sjunde plats

Klockan 08.15 Förloraren i placeringsmatch 1-Förloraren i placeringsmatch 2. Sänds inte i SVT

Match om femte plats

Klockan 10.00 Vinnaren i placeringsmatch 1-Vinnaren i placeringsmatch 2. Sänds inte i SVT

Match om tredje plats

Klockan 11.45 Förloraren i semifinal 1-Förloraren i semifinal 2

Final

Klockan 14.30 Vinnaren i semifinal 1-Vinnaren i semifinal 2

 

PLACERINGSSPEL

Grupp E, placeringsspel om platserna 9-12 i Rosengårds Ishall, Malmö

 

Fredagen den 4 november 2016

Klockan 10.00 Trean i grupp A-Trean i grupp B

Klockan 11.45 Trean i grupp C-Trean i grupp D

Klockan 16.15 Trean i grupp B-Trean i grupp C

Klockan 18.00 Trean i grupp D-Trean i grupp A

 

Lördagen den 5 november 2016

Klockan 10.00 Trean i grupp A-Trean i grupp C

Klockan 11.45 Trean i grupp B-Trean i grupp D

 

PLACERINGSSPEL

Grupp F, placeringsspel om platserna 13-16 i Limhamns Ishall, Limhamn

 

Fredagen den 4 november 2016

Klockan 10.00 Fyran i grupp A-Fyran i grupp B

Klockan 11.45 Fyran i grupp C-Fyran i grupp D

Klockan 16.15 Fyran i grupp B-Fyran i grupp C

Klockan 18.00 Fyran i grupp D-Fyran i grupp A

 

Lördagen den 5 november 2016

Klockan 10.00 Fyran i grupp A-Fyran i grupp C

Klockan 11.45 Fyran i grupp B-Fyran i grupp D

 

Se även http://stats.swehockey.se

 

Med reservation för eventuella ändringar

Här nedan finns resultat och matchfakta från onsdagens inledande kvartsfinalgruppspel i Malmö och Limhamn.

I TV-pucken 2016 deltar 16 lag i kvartsfinalgruppspelet. Sedan är det åtta lag som kvalificerarar sig till kvartsfinal.

 

TV-puckens matcher kan följas online

http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/7200 finns resultat, matchfakta, tabeller, laguppställningar och statistik, såväl lagvis som individuellt.

 

LiveArena sänder TV-pucken på webb-TV

TV-pucken sänds på webb-TV tack vare LiveArena. Länk: www.livearenahockey.se

Alla matcher sänds i LiveArena Hockey, förutom de som sänds i SVT. Se även http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/7419

 

Kvartsfinalkvalgrupp A, Rosengårds Ishall, Malmö

Gästrikland

Småland

Ångermanland

Södermanland, fjärde högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Grupp A, TV-pucken 2016-11-02 18:00

Ångermanland-Södermanland 3-2 (1-2, 2-0)

Period 1: PP1 0-1 (06:32) Sam Bingmark (Jerry Tornberg, David Karlström), PP1 0-2 (17:24) Lucas Feuk (Jerry Tornberg), EQ 1-2 (18:34) Max Wahlgren (Joel Wahlgren)

Skott: 18-10.

Period 2: EQ 2-2 (06:59) Max Wahlgren, PP2 3-2 (18:15) Albin Svedin (Hugo Styf, Simon Andersson)

Skott: 13-11. Totalt: 31-21.

Utvisningar: Ångermanland 2x2 min., Södermanland 4x2 min.

Domare: Robert Woodbridge, Göteborg

Publik: 249

 

Grupp A, TV-pucken 2016-11-02 19:45

Gästrikland-Småland 4-2 (1-1, 3-1)

Period 1: EQ 0-1 (11:35) Zion Nybeck (Gustav Berglund, Emil Andrae), EQ 1-1 (15:21) Victor Barrögård (Filip Ek, Viktor Persson)

Skott: 9-8.

Period 2: EQ 2-1 (04:46) Anton Åhrlin, SH1 3-1 (15:32) Victor Söderström, PP1 3-2 (16:38) Simon Holmström (Helge Holmstrand, William Petersson), EQ 4-2 (19:37) Oliver Lööf (Marcus Uusitalo)

Skott: 8-7. Totalt: 17-15.

Utvisningar: Gästrikland 4x2 min., Småland 2x2 min.

Domare: Jonny Bergström, Stockholm

Publik: 209

 

Torsdagen den 3 november 2016

Klockan 10.00 Gästrikland-Södermanland

Klockan 11.45 Småland-Ångermanland

Klockan 16.15 Södermanland-Småland

Klockan 18.00 Ångermanland-Gästrikland

 

Kvartsfinalkvalgrupp B, Limhamns Ishall, Limhamn

Stockholm Nord

Uppland

Värmland

Hälsingland, tredje högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Grupp B, TV-pucken 2016-11-02 18:00

Stockholm Nord-Hälsingland 8-0 (3-0, 5-0)

Period 1: EQ 1-0 (05:57) Albin Grewe (Samuel Sjölund), EQ 2-0 (15:22) Gabriel Nilsson-Mendel (Jesper Eriksson, Isak Nygårds), EQ 3-0 (17:44) William Persson (Samuel Sjölund)

Skott: 17-3.

Period 2: EQ 4-0 (11:52) William Persson (Filip Lindén, Albin Grewe), EQ 5-0 (12:04) Albin Sundsvik (Tobias Björnfot), EQ 6-0 (16:27) Albin Grewe, EQ 7-0 (16:46) Isak Nygårds (Gabriel Söderström, Max Birgersson), EQ 8-0 (17:40) Tobias Björnfot

Skott: 22-3. Totalt: 39-6.

Utvisningar: Stockholm Nord 3x2 min., Hälsingland 5x2 min.

Domare: Adam Larsson, Gävle

Publik: 198

 

Grupp B, TV-pucken 2016-11-02 19:45

Värmland-Uppland 2-0 (1-0, 1-0)

Period 1: EQ 1-0 (04:28) Oscar Lawner

Skott: 8-6.

Period 2: PP1 2-0 (03:28) Tom Fridén (Martin Fridén)

Skott: 14-7. Totalt: 22-13.

Utvisningar: Värmland 1x2 min., Uppland 5x2 min.

Domare: John Hedman, Luleå

Publik: 253

Matchens lirare:

Värmland: William Kias

Uppland: Leon Larsson

 

Torsdagen den 3 november 2016

Klockan 10.00 Värmland-Hälsingland

Klockan 11.45 Uppland-Stockholm Nord

Klockan 16.15 Hälsingland-Uppland

Klockan 18.00 Stockholm Nord-Värmland

 

Kvartsfinalkvalgrupp C, Kirsebergs Ishall, Malmö

Dalarna

Göteborg

Östergötland

Västerbotten, andra högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Grupp C, TV-pucken 2016-11-02 18:00

Dalarna-Västerbotten 2-1 (0-1, 1-0, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (16:56) Filiph Åström (Arvid Mella, Joel Granberg)

Skott: 13-12.

Period 2: EQ 1-1 (02:21) Erik Hedlund (Viktor Erkapers, Oscar Stöffling)

Skott: 11-11.

Overtime: EQ 2-1 (02:12) Emil Heineman (Rasmus Mårslätt)

Skott: 2-1. Totalt: 26-24.

Utvisningar: Dalarna 2x2 min., Västerbotten 2x2 min.

Domare: Emil Netz, Strängnäs

Publik: 123

Matchens lirare; 

Dalarna: Erik Peleback

Västerbotten: William Stenman

 

Grupp C, TV-pucken 2016-11-02 19:45

Göteborg-Östergötland 3-2 (1-1, 1-1, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (00:39) Alexander Malinowski (Arvid Costmar), EQ 1-1 (11:50) Hugo Alexandersson (Oliver Gabay, Liam Svensson)

Skott: 6-10.

Period 2: EQ 2-1 (00:24) Ludvig Levinsson (Elmer Söderblom, Lucas Raymond), SH1 2-2 (15:22) Alexander Lundman (Alexander Malinowski)

Skott: 9-7.

Overtime:EQ 3-2 (00:40) Philip Törnqvist (Lucas Raymond)

Skott: 1-0. Totalt: 16-17.

Utvisningar: Göteborg 2x2 min., Östergötland 3x2 min.

Domare: Johan Friberg, Örebro

Publik: 238

Matchens lirare:

Göteborg: Liam Svensson

Östergötland: Alexander Malinowski

 

Torsdagen den 3 november 2016

Klockan 10.00 Göteborg-Västerbotten

Klockan 11.45 Östergötland-Dalarna

Klockan 16.15 Västerbotten-Östergötland

Klockan 18.00 Dalarna-Göteborg

 

Kvartsfinalkvalgrupp D, Malmö Isstadion, Malmö

Norrbotten

Skåne

Stockholm Syd

Örebro län, högst rankade lag från kvartsfinalkvalgruppspelet

 

Onsdagen den 2 november 2016

Grupp D, TV-pucken 2016-11-02 18:00

Norrbotten-Örebro län 2-4 (0-2, 2-2)

Period 1: PP1 0-1 (04:59) William Dahlgren (William Hedlund), EQ 0-2 (09:48) Elias Ekström (Philip Broberg, William Dahlgren)

Skott: 10-11.

Period 2: EQ 0-3 (02:18) David Harrysson (Hampus Rönning), EQ 0-4 (08:55) William Dahlgren (William Hedlund), EQ 1-4 (15:15) Arvid Bäckström, EQ 2-4 (16:17) Noel Gunler (Erik Eliasson)

Skott: 9-13. Totalt: 19-24.

Utvisningar: Norrbotten 0x2 min., 1x5, 1 matchstraff, Örebro län 2x2 min.

Domare: Fredrik Thimell, Göteborg

Publik: 158

Matchens lirare:

Norrbotten: Arvid Bäckström

Örebro län: Petter Johansson

 

Grupp D, TV-pucken 2016-11-02 19:45

Stockholm Syd-Skåne 4-2 (3-0, 1-2)

Period 1: SH1 1-0 (10:20) Anton Larsson, EQ 2-0 (12:22) Ludvig Almgren (Wilmer Svensson, Oscar Bjerselius), EQ 3-0 (18:57) Oscar Bjerselius (Wilmer Svensson)

Skott: 19-14.

Period 2: EQ 3-1 (03:47) Robin Ericsson (Casper Andersson Marin, Hugo Wirell), EQ 3-2 (06:23) Liam Blomqvist (Alexander Ternblad), EQ 4-2 (11:33) André Petersson (David Dahlin, Alexander Paripovic)

Skott: 11-11. Totalt: 30-25.

Utvisningar: Stockholm Syd 3x2 min., Skåne 3x2 min.

Domare: Calle Eriksson-Lilja, Karlskoga

Publik: 405

Matchens lirare:

Stockholm Syd: Jacob Grönhagen

Skåne: Oskar Magnusson

 

Torsdagen den 3 november 2016

Klockan 10.00 Stockholm Syd-Örebro län

Klockan 11.45 Skåne-Norrbotten

Klockan 16.45 Örebro län-Skåne

Klockan 18.30 Norrbotten-Stockholm Syd

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info