Hoppa till sidans innehåll

Spelprogram för damernas JVM

25 DEC 2019 11:22
Så spelas damernas junior-VM i Slovakien 26 december 2019-2 januari 2020.
  • Uppdaterad: 25 DEC 2019 11:22

JUNIOR-VM ONLINE
Internationella Ishockeyförbundets JVM-information med matchrapportering online här: https://www.iihf.com/en/events/2020/ww18
-
BILJETTER
Biljettinformation: https://ticketmedia.sk/event/184/2020-IIHF-Ice-Hockey-U18-Women-s-World-Championship-Bratislava-Slovakia

2020 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship
2020 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship spelas i arenorna Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1 and Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 2, Bratislava, Slovakien, under tiden den 26 december 2019-2 januari 2020.

Grupp A
Finland
Kanada
Ryssland
USA

Grupp B
Schweiz
Slovakien
Sverige
Tjeckien

SPELPROGRAMMET, GRUNDSERIEN

Torsdagen den 26 december 2019
Klockan 20.30 Sverige-Slovakien, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1

Fredagen den 27 december 2019
Klockan 16.30 Tjeckien-Sverige, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 2

Lördagen den 28 december 2019
Matchledig dag

Söndagen den 29 december 2019
Klockan 16.30 Sverige-Schweiz, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 2

Måndagen den 30 december 2019
13 klockan 16.30 Kvartsfinal 1 A 4-B 1, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
14 klockan 20.30 Nedflyttningsmatch B 3-B 4, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 2
15 klockan 20.30 Kvartsfinal 2 A 3-B 2, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
Lag 1 och 2 från grupp A är direktkvalificerade för semifinal. Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 4-B 1 och A 3-B 2.

Tisdagen den 31 december 2019
Matchledig dag

Onsdagen den 1 januari 2020
16 klockan 12.30 Semifinal 1 A 1-Vinnare match 13, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
17 klockan 16.30 Nedflyttningsmatch B 4-B 3, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 2
18 klockan 16.30 Semifinal 2 A 2-Vinnare match 15, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
19 klockan 20.30 5-6 Förlorarna i kvartsfinalerna, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
Semifinalerna spelas enligt följande: A 1-Vinnaren A 4/B 1 och A 2-Vinnaren A 3/B 2.

Torsdagen den 2 januari 2020
20 klockan 12.30 Bronsmatch, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
21 klockan 16.30 Nedflyttningsmatch B 3-B 4*, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
22 klockan 20.30 Final, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
*Nedflyttningsmatch nummer 21 spelas bara om det behövs
OBS! Med reservation för eventuella ändringar

Huvudcoachen Alexander Bröms har tagit ut Damlandslaget U18:s preliminära trupp till junior-VM.
Junior-VM spelas i Bratislava, Slovakien, under tiden den 26 december 2019-2 januari 2020. 

JUNIOR-VM ONLINE
Internationella Ishockeyförbundets JVM-information med matchrapportering online här: https://www.iihf.com/en/events/2020/ww18
-
BILJETTER
Biljettinformation: https://ticketmedia.sk/event/184/2020-IIHF-Ice-Hockey-U18-Women-s-World-Championship-Bratislava-Slovakia

JUNIOR-VM
Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade landskamper och gjorda mål
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
JVM-spelprogrammet 

SÄSONGEN 2019/2020
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2019/2020
Sveriges poängliga säsongen 2019/2020
Mer om Damlandslaget U18 säsongen 2019/2020 här

HISTORIK
Alla JVM-spelare A till Ö
Alla JVM-laguppställningar år för år
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, tabellen
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen

SVERIGE

 

MÅLVAKTER
  1. Ida Boman
30. Ebba Svensson Träff 

BACKAR
  2. Gabriella Johansson
  3. Annelie Zander
  4. Annie Silén
  6. Tuva Kandell
  7. Ida Karlsson
  9. Mira Markström
23. Emma Forsgren 

FORWARDS
10. Nicole Hall
11. Linnea Johansson
12. Julia Tärnblom
14. Ella Albinsson
15. Amanda Ahlm
16. Lova Blom
17. Elin Svensson
18. Maja Grundström
20. Wilma Sjölund
21. Hanna Thuvik
22. Vilma Nilsson
26. Maria Lindberg
28. Thea Johansson 

SPELPROGRAMMET
2020 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship
2020 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship spelas i arenorna Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1 and Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 2, Bratislava, Slovakien, under tiden den 26 december 2019-2 januari 2020.
Grupp A
Finland
Kanada
Ryssland
USA
Grupp B
Schweiz
Slovakien
Sverige
Tjeckien

SPELPROGRAMMET, GRUNDSERIEN

Torsdagen den 26 december 2019
Klockan 20.30 Sverige-Slovakien, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1

Fredagen den 27 december 2019
Klockan 16.30 Tjeckien-Sverige, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 2

Lördagen den 28 december 2019
Matchledig dag

Söndagen den 29 december 2019
Klockan 16.30 Sverige-Schweiz, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 2

Måndagen den 30 december 2019
13 klockan 16.30 Kvartsfinal 1 A 4-B 1, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
14 klockan 20.30 Nedflyttningsmatch B 3-B 4, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 2
15 klockan 20.30 Kvartsfinal 2 A 3-B 2, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
Lag 1 och 2 från grupp A är direktkvalificerade för semifinal. Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 4-B 1 och A 3-B 2.

Tisdagen den 31 december 2019
Matchledig dag

Onsdagen den 1 januari 2020
16 klockan 12.30 Semifinal 1 A 1-Vinnare match 13, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
17 klockan 16.30 Nedflyttningsmatch B 4-B 3, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 2
18 klockan 16.30 Semifinal 2 A 2-Vinnare match 15, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
19 klockan 20.30 5-6 Förlorarna i kvartsfinalerna, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
Semifinalerna spelas enligt följande: A 1-Vinnaren A 4/B 1 och A 2-Vinnaren A 3/B 2.

Torsdagen den 2 januari 2020
20 klockan 12.30 Bronsmatch, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
21 klockan 16.30 Nedflyttningsmatch B 3-B 4*, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
22 klockan 20.30 Final, Ice Rink Vlado Dzurilla – Hall 1
*Nedflyttningsmatch nummer 21 spelas bara om det behövs
OBS! Med reservation för eventuella ändringar 

SVERIGES PLACERINGAR I JVM OCH UNGDOMS-OS

2018/2019
JVM-femma i Obihiro, Japan

2017/2018
JVM-silver i Dmitrov, Russland

2016/2017
JVM-fyra i Zlin och Prerov, Tjeckien

2015/2016
JVM-brons i St. Catharines, Kanada

2014/2015
JVM-sexa i Buffalo, USA

2013/2014
JVM-sexa i Budapest, Ungern

2012/2013
JVM-brons Heinola och Vierumäki, Finland

2011/2012
JVM-brons i Zlin och Prerov, Tjeckien
Guld i ungdoms-OS i Innsbruck, Österrike

2010/2011
JVM-femma i Stockholm, Sverige

2009/2010
JVM-brons i Chicago, USA

2008/2009
JVM-brons i Füssen, Tyskland

2007/2008
JVM-fyra i Calgary, Kanada

2006/2007
Sverige vann 2007 IIHF Women´s U18 Invitational Tournament och kvalificerade sig till 2008 IIHF World Women´s U18 Championship

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

 CCM

 

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info