Reklam
Reklam
    Hem / Landslagstrupper juli - augusti

Landslagstrupper juli - augusti

Se alla publicerade landslagstrupper för juli - augusti här.

Småkronorna/Team 18

Anders Eriksén, förbundskapten för Småkronorna/Team 18, har tagit ut truppen som spelar Hlinka Gretzky Cup i Red Deer, Kanada 27 juli-8 augusti.

MÅLVAKTER

Noah Erliden
Eric Olsson

BACKAR

Kristian Kostadinski
Axel Landén
Axel Sandin-Pellikka
Tom Willander
Edvin Nilsson
Arvid Bergström
Theo Lindstein

FORWARDS

Kalle Carlsson
Noah Dower Nilsson
David Edstrom
Gustaf Kangas
Zeb Forsfjäll
Hugo Pettersson
Felix Nilsson
Otto Stenberg
Lukas Sagranden
Jacob Sagadin
Noel Nordh
Wille Johansson
Lucas Kling

Läs mer om trupperna och se spelscheman här

Damkronorna och Olympisk Offensiv

Förbundskapten Ulf Lundberg har tagit ut truppen för Damkronorna som samlas tillsammans med Olympisk Offensiv-truppen för träningsläger och internmatcher i Skövde, 25–29 juli.

DAMKRONORNAS TRUPP

MÅLVAKTER
30. Emma Söderberg
35. Ellen Jonsson

BACKAR
3. Anna Kjellbin
4. Linnéa Andersson
8. Ebba Berglund
9. Jessica Adolfsson
10. Mina Waxin
12. Maja Nylén-Persson
20. Paula Bergström

FORWARDS
11. Josefin Bouveng
13. Emma Murén
16. Linnea Johansson
18. Jenny Antonsson
19. Sara Hjalmarsson
21. Celine Tedenby
22. Hanna Thuvik
23. Thea Johansson
24. Felizia Wikner-Zienkiewicz
25. Lina Ljungblom
27. Elin Svensson
28. Michelle Löwenhielm
29. Olivia Carlsson

OLYMPISK OFFENSIV-TRUPPEN

MÅLVAKTER
Ida Boman
Felicia Frank
Lisa Jönsson
Ebba Svensson Träff

BACKAR
Solveig Gisler
Mira Jungåker
Tuva Kandell
Astrid Lindeberg
Sofia Ljung
Jenna Raunio
Olivia Sohrner
Selma Tyreskog

FORWARDS
Linnea Adelbertsson
Lova Blom
Nicole Hall
Mira Hallin
Ebba Hedqvist
Klara Kenttälä 
Maria Lindberg
Stella Lindell
Julia Perjus
Wilma Sjölund
Wilma Sundin
Hilda Svensson

Läs mer om trupperna och se spelscheman här


Team 17

Johan Rosén, förbundskapten för Team 17, har tagit ut truppen som samlas för landslagsläger och internmatcher i Katrineholm, 25–29 juli.

MÅLVAKTER
Carl Axelsson
Filip Karlsson
Hugo Laring
Herman Liv
Axel Nyman
Casper Ruud

BACKAR
John Anthony
Jack Bodin
Melker Morin
Ludwig Clang
Isak Forslund
Alfons Freij
Wiktor Jerneheim
Hugo Johansson
Felix Lindberg
Fred Nord
Anton Olsson
Leo Sahlin Wallenius
Gustav Sjöqvist
Max Vilén
Nicolas Zabala
Felix Öhrqvist

FORWARDS
Jack Berglund
Wilson Björck
Zaki Crookes
Oscar Davidsson
Victor Eklund
Linus Eriksson
Melvin Fernström
Love Gath
Max Grundström
Max Gustafsson
Filip Holst-Persson
Wille Magnetoft
Viggo Nordlund
Viktor Olofsson
Vincent Sandberg
Elliot Sigrell
Karl Sterner
Viggo Söderberg
David Thomasson
Måns Toresson
Alexander Zetterberg
Hugo Zetterlund
Gustav Öberg Andersson
Tobias Öhman

Läs mer om truppen och se spelschema här


Småkronorna/Team 18

Anders Eriksén, förbundskapten för Småkronorna/Team 18, har tagit ut truppen som samlas för läger och internmatcher i Falun, 20–26 juli.

MÅLVAKTER
Noah Erliden
Teodor Munther
Eric Olsson
Melvin Strahl
Melker Thelin
Joseph Zieba

BACKAR
Arvid Bergström
Eric Bürger
Hugo Hell
Axel Hurtig
Olle Karlsson
Kristian Kostadinski
Axel Landén
Linus Lindgren
Theo Lindstein
Edvin Nilsson
Tim Redstedt
Axel Sandin-Pellikka
Albert Wikman
Tom Willander

FORWARDS
Dennis Altörn
Hugo Bergendal
Kalle Carlsson
Noah Dower Nilsson
David Edstrom
Zeb Forsfjäll
Hugo Lejon
Isac Hedqvist
Wille Johansson
Gustaf Kangas
Filip Karlsson
Lucas Kling
Felix Nilsson
Noel Nordh
Hugo Pettersson
Jacob Sagadin
Lukas Sagranden
Otto Stenberg
Lucas Stockselius
Elliot Ståhlberg
Joel Svensson
Felix Unger Sörum
Oskar Vuollet
Anton Wahlberg
Melvin Wersäll
Simon Zether

Läs mer om truppen och spelschema här


Team 20

Magnus Hävelid, förbundskapten för Team 20, har tagit ut truppen som samlas för landslagsläger i Enköping, 24–29 juli.

MÅLVAKTER
Viggo Andrén
Ian Blomquist
Marcus Brännman
Hugo Hävelid
Axel Mangbo
Alec Rajalin-Scharp

BACKAR
Oscar Asplund
Adam Engström
Simon Forsmark
Hugo Fransson
Dennis Good Bogg
Ludvig Jansson
Theodor Johnsson
Jonathan Myrenberg
Olle Norberg
Jakob Norèn
Calle Odelius
Anton Olsson
Elias Pettersson
Elias Salomonsson
Victor Sjöholm
Theo Wallberg

FORWARDS
Filip Björkman
Filip Bystedt
Leo Carlsson
Liam Dower Nilsson
Arvid Eljas
Lucas Forsell
Noah Hasa
Adam Hofbauer
Theo Jacobsson
Oskar Jellvik
Oliver Johansson
Valdemar Johansson
Gustav Karlsson
Oliver Moberg
Ludwig Persson
Oskar Pettersson
William Proos
Simon Robertsson
Rasmus Rudslätt
William Strömgren
Alexander Suzdalev
Alexander Tell
Fabian Wagner
Noah Östlund

Läs mer om truppen och spelschema här


Juniorkronorna - JVM

Förbundskapten Tomas Montén har tagit ut en preliminär trupp som ska representera Sverige vid Junior-VM i Edmonton, Kanada, 9–20 augusti.

Den preliminära truppen nedan innehåller 23 namn. Det är tillåtet att ta ut 25 spelare till den slutgiltiga JVM-truppen.

MÅLVAKTER
1. Jesper Wallstedt
30. Calle Clang
35. Carl Lindbom

BACKAR
3. Helge Grans
4. Emil Andrae
5. Mattias Hävelid
6. Måns Forsfjäll
7. Simon Edvinsson
8. Leo Lööf
22. William Wallinder
26. Joel Nyström

FORWARDS
9. Daniel Ljungman
11. Fabian Lysell
15. Åke Stakkestad
17. William Eklund
18. Linus Sjödin
19. Victor Stjernborg
20. Albert Sjöberg
23. Isak Rosén
24. Jonathan Lekkerimäki
27. Theodor Niederbach
28. Oskar Magnusson
29. Daniel Torgersson

Läs mer om truppen och spelschema här