Huvudsponsor Svenska Spel

Finland

År Datum Spelplats Turnering Resultat Anm
2022 8/5 Stockholm Beijer Hockey Games 4-3  
2022 1/5 Ostrava Czech Hockey Games 2-0  
2021 14/11 Helsingfors Karjala Tournament 3-1  
2021 15/5 Prag Czech Hockey Games 3-2  
2021 14/2 Malmö Beijer Hockey Games 3-0  
2020 19/12 Moskva Channel One Cup 4-1  
2020 8/11 Helsingfors Karjala Tournament 2-3  
2020 9/2 Stockholm Beijer Hockey Games 5-1  
2019 14/12 Moskva Channel One Cup 5-1  
2019 10/11 Helsingfors Karjala Tournament 1-2  
2019 5/5  Brno Carlson Hockey Games  2-1**  
2019 26/4 Helsingfors Nordic Cup 3-1**  
2019 25/4 Kuovola Nordic Cup 4-5**  
2019 10/2 Stockholm Beijer Hockey Games 4-5 OT och PS  
2018 15/12 Moskva Channel One Cup 2-3  
2018 11/11 Helsingfors Karjala Cup 0-3  
2018 29/4 Stockholm Sweden Hockey Games 1-3  
2018 22/4 Pardubice Carlson Hockey Games 3-7**  
2017 11/11 Helsingfors Karjala Tournament 1-3  
2017 30/4 Ceske Budejovice Carlson Hockey Games 2-3**  
2017 12/2 Göteborg Sweden Hockey Games 2-3  
2016 17/12 Moskva Channel One Cup 4-2  
2016 6/11 Helsingfors Karjala Tournament 1-4  
2016 10/9 Göteborg Inför World Cup of Hockey 6-3  
2016 8/9 Helsingfors Inför World Cup of Hockey 2-3 OT 4:17  
2016 13/2 Stockholm Euro Hockey Tour 4-2  
2016 11/2 Örebro Euro Hockey Tour 3-2  
2015 20/12 Moskva Channel One Cup 2-1 OT och PS  
2015 8/11 Helsingfors Karjala Tournament 3-2  
2015 8/2 Stockholm Euro Hockey Tour 3-2  
2015 6/2 Västerås Euro Hockey Tour Inställd pga isproblem
2014 21/12 Sotji Channel One Cup 2-3 OT och PS  
2014 9/11 Helsingfors Karjala Tournament 3-0  
2014 3/5 Stockholm Oddset Hockey Games 2-3 OT och PS  
2013 22/12 Sotji Channel One Cup 2-4  
2013 10/11 Helsingfors Karjala Tournament 3-2 OT 01.48  
2013 1/9 Pardubice Czech Hockey Games 0-5  
2013 28/4 Brno Czech Hockey Games 2-1  
2013 10/2 Malmö Oddset Hockey Games 2-5  
2012 15/12 Moskva Channel One Cup 4-1  
2012 10/11 Åbo Karjala Tournament 1-3  
2012 29/4 Brno Kajobet Hockey Games 1-4  
2012 12/2 Stockholm Oddset Hockey Games 3-1  
2011 18/12 Moskva Channel One Cup 3-4  
2011 13/11 Helsingfors Karjala Tournament 4-3  
2011 23/4 Brno Czech Hockey Games 0-2  
2011 13/2 Stockholm LG Hockey Games 3-2 OT och PS  
2010 18/12 Moskva Channel One Cup 6-1  
2010 14/11 Helsingfors Karjala Tournament 1-4  
2010 2/5 Stockholm LG Hockey Games 3-2  
2009 20/12 Moskva Channel One Cup 3-4 OT och PS  
2009 8/11 Helsingfors   0-7  
2009 6/9 Karlovy Vary   3-8  
2009 18/4 Liberec Czech Hockey Games 5-4 OT 04.45  
2009 8/2 Stockholm LG Hockey Games 4-0  
2008 20/12 Moskva Channel One Cup 1-2 Ot och PS  
2008 9/11 Helsingfors Karjala Tournament 2-0  
2008 7/9 Helsingfors   3-2 OT och PS  
2008 6/9 Södertälje   1-4  
2008 20/4 Liberec Ceska Pojistovna Cup 2-3 OT 02.09  
2008 10/2 Stockholm LG Hockey Games 1-2  
2007 16/12 Moskva Channel One Cup 2-3  
2007 11/11 Helsingfors Karjala Tournament 1-0  
2007 11/2 Stockholm LG Hockey Games 1-0  
2006 17/12 Moskva Channel One Cup 1-2  
2006 12/11 Helsingfors Karjala Tournament 1-0  
2006 3/9 Liberec Ceska Pojistovna Cup 2-3  
2006 29/4 Stockholm LG Hockey Games 0-2  
2005 18/12 Moskva Rosno Cup 1-2  
2005 13/11 Helsingfors Karjala Tournament 1-2  
2005 4/9 Liberec Ceska Pojistovna Cup 2-0  
2005 13/2 Stockholm Sweden Hockey Games 5-1  
2004 19/12 Moskva Rosno Cup 0-3  
2004 14/11 Helsingfors Karjala Tournament 2-5  
2004 25/8 Stockholm Baltica Brewery Cup 2-1 OT 02.00  
2004 18/4 Helsingfors EHT-final 2 av 2 0-5 OT 08.35*  

2004

16/4 Stockholm EHT-final 1 av 2 3-1  
2004 8/2 Stockholm Sweden Hockey Games 4-0  
2003 21/12 Moskva Baltica Brewery Cup 1-2  
2003 9/11 Helsingfors Karjala Tournament 1-4  
2003 4/9 Helsingfors Ceska Pojistovna Cup 2-3  
2003 20/4 Stockholm   2-2  
2003 19/4 Tammerfors   0-4  
2003 9/2 Stockholm Sweden Hockey Games 1-2 OT och PS  
2002 19/12 Moskva Baltica Brewery Cup 0-1  
2002 10/11 Helsingfors Karjala Tournament 3-5  
2002 5/9 Karlstad Ceska Pojistovna Cup 2-0  
2002 21/4 Helsingfors Karjala Tournament 1-2  
2002 16/4 Stockholm   3-2  
2001 21/12 Moskva Baltica Brewery Cup 4-3 PT och PS  
2001 11/11 Stockholm Sweden Hockey Games 5-2  
2001 6/9 Helsingfors Ceska Pojistovna Cup 2-4  
2001 21/4 Helsingfors   3-1  
2001 19/4 Stockholm   3-1  
2001 18/4 Jönköping   2-2  
2001 11/2 Stockholm Sweden Hockey Games 2-1  
2000 18/12 Moskva Baltica Brewery Cup 1-4  
2000 15/12 Helsingfors   3-3  
2000 12/11 Helsingfors Karjala Tournament 1-6  
2000 1/9 Zlin Ceska Pojistovna Cup 2-4  
2000 21/4 Stockholm   0-2  
2000 20/4 Helsingfors   6-1  
2000 13/2 Stockholm Sweden Hockey Games 0-2  
1999 20/12 Moskva Baltica Brewery Cup 0-0  
1999 14/11 Helsingfors Karjala Tournament 2-3  
1999 4/9 Zlin Ceska Pojistovna Cup 3-4  
1999 24/4 Helsingfors   3-1  
1999 23/4 Stockholm   3-4  
1999 14/2 Stockholm Sweden Hockey Games 4-5  
1998 15/12 Moskva Baltica Brewery Cup 3-2  
1998 8/11 Helsingfors Karjala Tournament 2-2  
1998 3/11 Lahti   3-2  
1998 4/9 Zlin Ceska Pojistovna Cup 4-1  
1998 26/4 Stockholm Sweden Hockey Games 2-2  
1998 3/4 Oslo Landsbanken/ Samvirke Cup 2-7**  
1997 21/12 Moskva Baltica Brewery Cup 2-1  
1997 20/12 Moskva Baltica Brewery Cup 1-3  
1997 9/11 Helsingfors Karjala Tournament 5-2  
1997 28/8 Zlin Pragobanka Cup 1-8  
1997 16/4 Örnsköldsvik   4-3  
1997 15/4 Stockholm   7-4  
1997 9/2 Stockholm Sweden Hockey Games 2-4  
1996 19/12 Moskva Izvetijaturneringen 3-1  
1996 14/12 Helsingfors   3-3  
1996 13/12 Åbo   0-4  
1996 10/11 Helsingfors Karjala Tournament 2-6  
1996 14/8 Åbo Pragobanka Tour 1-3  
1996 17/4 Stockholm   3-3  
1996 16/4 Göteborg   1-4  
1995 19/12 Helsingfors Christmas Cup 4-2  
1995 16/12 Moskva Izvetijaturneringen 5-1

Enligt det finska ishockeyförbundet har matchen ej status som A-landskamp

1995 14/12 Åbo   1-3  
1995 13/12 Tammerfors   2-5  
1995 2/11 Füssen Deutscland Cup 5-4  
1995 12/4 Skellefteå   4-2  
1995 11/4 Stockholm   4-2  
1994 20/12 Moskva Izvetijaturneringen 1-2 OT 0.20  
1994 14/12 Kouvola   3-3  
1994 13/12 Helsingfors   4-0  
1994 6/11 Fribourg Nissan Cup 3-2  
1994 19/4 Västerås   8-2  
1994 17/4 Stockholm   4-1  
1993 14/12 Helsingfors   1-2 Ej spelare från Brynäs eller Malmö pga Europacupspel
1993 13/12 Åbo   2-1 Ej spelare från Brynäs eller Malmö pga Europacupspel
1993 15/4 Göteborg   6-6  
1993 14/4 Stockholm   4-3  
1992 16/12 S:t Petersburg Izvestijaturneringen 3-2  
1992 14/12 Helsingfors   3-3  
1992 13/12 Tammerfors   1-5  
1992 22/4 Stockholm   2-0  
1992 21/4 Göteborg   3-0  
1991 28/8 Collingwood, KANADA Inför Canada Cup 5-2  
1991 22/8 Helsingfors Inför Canada Cup 6-3  
1991 21/8 Åbo Inför Canada Cup 2-4  
1991 8/2 Stockholm Sweden Hockey Games 2-1  
1990 21/12 Moskva Izvestijaturneringen 2-2 Ej spelare från Djurgården pga Europacupspel
1990 14/12 Åbo   0-3  
1990 11/12 Göteborg   3-3  
1990 11/11 Stuttgart Deutschland Cup 2-4  
1990 31/7 Kennewick Goodwill Games 7-1  
1990 19/7 Forssa Inför Goodwill Games 6-1  
1989 22/12 Moskva Izvestijaturneringen 1-5  
1989 13/11 Tammerfors   1-1  
1989 12/11 Helsingfors   4-3  
1989 10/9 Stockholm   4-3  
1989 9/9 Norrköping   3-1  
1989 7/4 Timrå   5-1  
1989 5/4 Gävle   3-2  
1988 21/12 Moskva Izvestijaturneringen 4-3  
1988 13/11 Bern Nissan Cup 2-3 OT och PS  
1987 20/12 Moskva Izvestijaturneringen 2-2  
1987 14/12 Stockholm   3-4  
1987 13/12 Västerås   2-3  
1987 19/8 Tammerfors Inför Canada Cup 2-0  
1987 18/8 Åbo Inför Canada Cup 6-3  
1987 10/2 Åbo   4-3  
1987 9/2 Helsingfors   0-3  
1986 20/12 Moskva Izvestijaturneringen 2-0  
1986 14/12 Uleåborg   5-4  
1986 6/11 Stockholm   6-4  
1986 5/11 Tyringe   4-2  
1985 20/12 Moskva Izvestijaturneringen 3-1  
1985 2/9 Helsingfors   3-6  
1985 1/9 Uleåborg   1-6  
1984 20/12 Moskva Izvestijaturneringen 5-3  
1984 14/12 Helsingfors   3-6  
1984 13/12 Uleåborg   1-6  
1984 27/8 Heinola   3-6 SWE utan spelare som spelade i Canada Cup. FIN deltog ej i Canada Cup
1984 26/8 Kouvola   3-5 SWE utan spelare som spelade i Canada Cup. FIN deltog ej i Canada Cup
1984 12/4 Göteborg Sweden Cup 5-5  
1983 29/12 Helsingfors   2-5  
1983 28/12 Tammerfors   6-1  
1983 20/12 Moskva Izvestijaturneringen 5-1  
1983 8/4 Stockholm Rude Pravo Cup 3-1  
1982 20/12 Moskva Izvestijaturneringen 3-5  
1982 9/9 Helsingfors   5-2  
1982 8/9 Jyväskylä Rude Pravo Cup 6-3  
1982 7/4 Kuopio   6-6  
1982 6/4 Tammerfors   3-3  
1982 4/2 Stockholm   7-2  
1982 3/2 Västerås Rude Pravo Cup 7-1  
1981 21/12 Moskva Izvestijaturneringen 4-2  
1981 18/12 Moskva Izvestijaturneringen 2-6  
1981 14/12 Helsingfors   3-3  
1981 13/12 Uleåborg Rude Pravo Cup 3-3  
1981 29/8 Edmonton Inför Canada Cup 6-3 Matchen avbröts efter 53.21 pga att belysningen slocknade i arenan
1981 3/4 Örebro   2-2  
1981 2/4 Stockholm   4-2  
1981 6/2 Tammerfors   1-5  
1981 5/2 Helsingfors   1-4  
1980 21/12 Moskva Izvestijaturneringen 2-8  
1980 18/12 Moskva Izvestijaturneringen 3-6  
1980 14/9 Örnsköldsvik   2-1  
1980 12/9 Gävle   3-1  
1980 20/4 Göteborg GT Sweden Cup 4-6  
1979 20/12 Moskva Izvestijaturneringen 2-4  
1979 8/11 Uleåborg   0-2  
1979 7/11 Helsingfors   3-2  
1979 12/9 Prag Rude Pravo Cup 3-4  
1979 6/1 Helsingfors   3-2  
1979 5/1 Tammerfors   3-4  
1978 22/12 Moskva Izvestijaturneringen 4-1  
1978 19/9 Luleå   4-3  
1978 17/9 Skellefteå   2-2  
1978 9/2 Helsingfors   4-4  
1978 8/2 Tammerfors   2-1  
1977 17/12 Moskva Izvestijaturneringen 4-1  
1977 30/9 Göteborg   4-4  
1977 29/9 Göteborg   4-0  
1977 27/1 Tammerfors   2-6  
1977 26/1 Uleåborg   3-1  
1976 20/12 Moskva Izvestijaturneringen 9-0  
1976 27/8 Stockholm Inför Canada Cup 6-1  
1976 26/8 Gävle Inför Canada Cup 2-3  
1976 28/3 Stockholm   6-6  
1976 27/3 Göteborg   3-0  
1975 21/12 Moskva Izvestijaturneringen 8-2  
1975 15/9 Helsingfors   6-1  
1975 14/9 Uleåborg   4-3  
1974 21/12 Helsingfors Izvestija Trophy 6-2  
1974 20/12 Tammerfors Izvestija Trophy 2-3  
1974 18/12 Sjörneborg Izvestija Trophy 1-4  
1974 20/9 Stockholm Izvestija Trophy 9-1  
1974 19/9 Göteborg Izvestija Trophy 5-5  
1974 17/9 Södertälje Izvestija Trophy 2-1  
1974 7/2 Stockholm   0-2  
1974 6/2 Södertälje   2-1  
1973 18/12 Moskva Izvestijaturneringen 2-5  
1973 14/12 Helsingfors   3-4  
1973 13/12 Tammerfors   4-0  
1973 20/9 Stockholm   6-1  
1973 18/9 Helsingfors   6-3  
1973 9/2 Stockholm   5-1  
1973 8/2 Göteborg   5-1  
1972 16/12 Moskva Izvestijaturneringen 3-1  
1972 14/12 Helsingfors   2-4  
1972 13/12 Tammerfors   5-1  
1971 16/11 Stockholm    2-4  
1971 15/11 Stockholm   7-0  
1971 13/11 Tammerfors   1-3  
1971 12/11 Helsingfors   3-3  
1971 14/3 Stockholm   3-3  
1970 17/12 Helsingfors   4-5 SWE utan sju Brynässpelare pga Europacupspel
1970 15/12 Tammerfors   8-4  
1970 8/12 Moskva Izvestijaturneringen 2-1  
1969 2/12 Moskva Revolutionsturneringen 7-5  
1969 30/11 Helsingfors   5-3  
1969 29/11 Tammerfors   1-2  
1968 30/11 Helsingfors   0-1  
1968 29/11 Tammerfors   3-4  
1966 27/11 Helsingfors   7-1  
1966 25/11 Tammerfors   3-0  
1966 15/2 Örebro   4-4***  
1966 14/2 Västerås   5-2***  
1964 5/11 Lauritsala   3-0  
1964 4/11 Helsingfors   6-2  
1963 28/11 Karlstad   13-2  
1963 27/11 Stockholm   4-0  
1963 16/1 Helsingfors   6-1  
1963 15/1 Tammerfors   3-5  
1962 18/1 Göteborg   7-1  
1962 17/1 Göteborg   8-2  
1960 7/11 Helsingfors   7-1  
1960 6/11 Tammerfors   6-3  
1960 4/2 Stockholm   5-1  
1960 3/2 Göteborg   13-0  
1959 25/11 Tammerfors   0-6  
1959 24/11 Helsingfors   1-4  
1959 5/1 Tammerfors   7-2  
1959 4/1 Helsingfors   2-1  
1958 24/11 Västerås   6-2  
1958 23/11 Södertälje   8-2  
1958 24/2 Helsingfors   3-2  
1956 14/12 Västerås   8-0  
1956 13/12 Stockholm   4-2  
1956 13/2 Helsingfors   2-1  
1956 12/2 Tammerfors   2-1  
1955 12/2 Stockholm   6-2  
1955 11/2 Ludvika   6-3  
1954 30/1 Helsingfors 3 nations/ FIN 25 års jubileum 7-2  
1953 2/2 Tammerfors   6-4  
1953 1/2 Helsingfors   5-0  
1952 27/2 Ludvika   2-0 SWE representerades av en Dala-kombination. Spelades endast i 2 perioder pga töväder
1951 16/2 Norrköping   8-1  
1951 15/2 Forshaga   3-2  
1950 16/2 Helsingfors   9-4  
1950 15/2 Tammerfors   4-2  
1949 4/3 Tavastehus   6-2 SWE representerades av ett förstärkt Gävle Godtemplares IK
1949 3/3 Åbo   9-5 SWE representerades av ett förstärkt Gävle Godtemplares IK
1948 26/2 Tammerfors   8-0  
1948 25/2 Helsingfors   4-2  
1947 4/3 Tammerfors   8-5  
1947 3/3 Tavastehus   13-8  
1946 25/2 Tammerfors   9-5  
1945 14/2 Stockholm   9-0  
1941 18/2 Åbo   3-1 Enligt det finska ishockeyförbundet har matchen ej status som A-landskamp
1941 17/2 Helsingfors   11-0  
1939 29/1 Stockholm   6-1  
1938 4/2 Helsingfors   3-1

Enligt det finska ishockeyförbundet har matchen ej status som A-landskamp

SWE representerades av Karlbergs BK

1933 18/2 Stockholm   6-0

Enligt det finska ishockeyförbundet har matchen ej status som A-landskamp

SWE representerades av spelare från näst högsta serien

1933 17/2 Stockholm   11-1 Första landskampen på Östermalms IP
1928 30/1 Helsingfors   3-1 Enligt det finska ishockeyförbundet har matchen ej status som A-landskamp
1928 29/1 Helsingfors   8-1  

*Finalen i Euro Hockey Tour 2004 avgjordes i bäst av två matcher. Lagen vann varsin match och därför blev det en förlängning direkt efter andra matchen, en förlängning som Finland vann. Slutresultat efter ordinarie matchtid var 0-4. Finlands avgörande mål således inräknat i slutresultatet ovan.

**Ej spelare från SM-finallagen

***Ej spelare från SM-semifinallagen

Senast uppdaterad: 22-09-07