Huvudsponsor Svenska Spel

5 Nations Tournament February 8-12 2017

A 5 Nations Tournament will be played in Ånäshallen, Kovland, Högslättens Ishall, Härnösand, och Sundsvall Energi Arena, Sundsvall, Sweden, during February 8-12 2017. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuell ändringar.

Date, time Game Venue, country
2017-02-08, 16.00 USA-Finland 8-1 (1-0, 3-1, 4-0) Sundsvall, SWE
2017-02-08, 19.30 Sweden-Czech Republic 4-3 (0-1, 1-2, 2-0, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots Sundsvall, SWE
2017-02-09, 16.00 Finland-Czech Republic 3-2 (1-0, 1-1, 1-1) Sundsvall, SWE
2017-02-09, 19.30 Sweden-Russia 3-1 (1-1, 2-0, 0-0) Sundsvall, SWE
2017-02-10, 17.30 Finland-Russia 1-6 (0-2, 0-1, 1-3) Kovland, SWE
2017-02-10, 17.30 Czech Republic-USA 1-3 (0-1, 0-2, 1-0) Härnösand, SWE
2017-02-11, 13.00 Russia-USA 3-5 (0-1, 3-1, 0-3) Sundsvall, SWE
2017-02-11, 16.30 Sweden-Finland 3-1 (0-0, 0-0, 3-1) Sundsvall, SWE
2017-02-12, 12.00 Sweden-USA 4-5 (1-1, 1-2, 2-1, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Sundsvall, SWE
2017-02-12, 15.30 Czech Republic-Russia 4-0 (0-0, 3-0, 1-0) Sundsvall, SWE

Svensk poängliga i 5-nationersturneringen

BILJETTER
Sundsvall, dagbiljett till alla dagens matcher 120 kronor för vuxen, 50 kronor för ungdomar 7-19 år
Kovland, 60 kronor för vuxen, 30 kronor för pensionärer, gratis inträde för ungdom upp till 15 år
Härnösand, fritt inträde för alla

Småkronorna/Team 18:s huvudcoach Torgny Bendelin har tagit ut truppen till en 5-nationersturnering i Ånäshallen, Kovland, Högslättens Ishall, Härnösand, och i Sundsvall Energi Arena, Sundsvall, under tiden den 8-12 februari 2017.
Deltagande länder är Finland, Ryssland, Sverige, Tjeckien och USA.
Sverige samlas hos Svenska Ishockeyförbundet måndagen den 6 februari för att åka buss upp till Sundsvall. 

LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE
Onlinerapportering finns här: http://stats.swehockey.se/

5-nationersturneringen
Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
Spelprogram och träningsschema

SVERIGE

MÅLVAKTERNA
  1. Olle Eriksson Ek
30. Adam Åhman 

BACKARNA
  2. Filip Westerlund
  3. Anton Björkman
  4. Erik Brännström
  5. Jonatan Asplund
  6. Timothy Liljegren
  8. Calle Själin
10. Adam Ginning 

FORWARDS
11. Jacob Olofsson
12. Lucas Elvenes
13. David Gustafsson
15. Rickard Hugg
16. Oliwer Fjellström
17. Filip Svenningsson
18. Anton Johansson
20. Isak Lundeström
21. Kalle Miketinac
22. Lukas Wernblom
25. Jacob Peterson
26. Fabian Zetterlund
28. Marcus Sylvegård

 

Senast uppdaterad: 22-09-28 av Stefan Ladhe