Huvudsponsor Svenska Spel

2017 U18 Memorial of Ivan Hlinka

2017 U18 Memorial of Ivan Hlinka
Team Sweden will play in the 2017 U18 Memorial of Ivan Hlinka. The tournament will be played in Ice BORS Arena, Breclav, Czech Republic, and in Ondrej Nepela Arena, Bratislava, Slovakia, during August 7-18 2017. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar. Games online here

The 2017 U18 Memorial of Ivan Hlinka can be seen on web TV: www.hokejkatv.cz link will be activated one week before the tournament starts.

Pre 2017 U18 Memorial of Ivan Hlinka games

Date, time Game Venue, country
2017-08-05, 17.30 Slovakia-USA 2-7 (1-2, 0-3, 1-2) Bratislava, SVK
2017-08-05, 18.30 Czech Republic-Canada 1-3 (1-2, 0-0, 1-1) Breclav, CZE

2017 U18 Memorial of Ivan Hlinka

Date, time Game Venue, country
2017-08-07, 15.30 USA-Sweden (1-6 (1-0, 0-4, 0-2) Breclav, CZE
2017-08-07, 15.30 Canada-Russia 3-4 (1-1, 1-1, 1-1, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Bratislava, SVK
2017-08-07, 19.00 Czech Republic-Switzerland 6-2 (2-1, 3-0, 1-1) Breclav, CZE
2017-08-07, 19.00 Slovakia-Finland 1-6 (1-2, 0-1, 0-3) Bratislava, SVK
2017-08-08, 15.30 Switzerland-USA 1-2 (1-1, 0-1, 0-0) Breclav, CZE
2017-08-08, 15.30 Finland-Canada 1-5 (0-1, 0-2, 1-2) Bratislava, SVK
2017-08-08, 19.00 Czech Republic-Sweden 3-7 (1-2, 1-4, 1-1) Breclav, CZE
2017-08-08, 19.00 Slovakia-Russia 3-9 (1-2, 1-4, 1-3) Bratislava, SVK
2017-08-09, 15.30 Sweden-Switzerland 4-2 (2-1, 2-1, 0-0) Breclav, CZE
2017-08-09, 15.30 Russia-Finland 3-1 (2-0, 0-1, 1-0) Bratislava, SVK
2017-08-09, 19.00 Czech Republic-USA 6-2 (2-0, 2-1, 2-1) Breclav, CZE
2017-08-09, 19.00 Canada-Slovakia 6-1 (2-0, 2-0, 2-1) Bratislava, SVK
2017-08-11, 15.30 5th Place Game Finland-USA 3-4 (1-1, 1-1, 1-1, 0-1) after 02.14 in Overtime Breclav, CZE
2017-08-11, 15.30 7th Place Game Switzerland-Slovakia 2-1 (0-1, 1-0, 1-0) Bratislava, SVK
2017-08-11, 19.00 Semi Final Russia-Czech Republic 1-2 (1-1, 0-1, 0-0) Breclav, CZE
2017-08-11, 19.00 Semi Final Sweden-Canada 1-4 (0-0, 1-1, 0-3) Bratislava, SVK
2017-08-12, 17.00 First place game Canada-Czech Republic 4-1 (1-0, 2-1, 1-0) Breclav, CZE
2017-08-12, 17.00 Third place game Sweden-Russia 4-3 (0-1, 0-1, 3-1,  1-0) after 04.15 in Overtime Bratislava, SVK

Sveriges poängliga i 2017 U18 Memorial of Ivan Hlinka

Onlinerapportering här
Landskamperna kan ses på webb-TV: www.hokejkatv.cz länk aktiveras en vecka före turneringen startar.
Småkronorna/Team 18:s huvudcoach Torgny Bendelin har tagit ut truppen till turneringen 2017 U18 Memorial of Ivan Hlinka.
Sverige spelar i 2017 U18 Memorial of Ivan Hlinka, under tiden den 7-12 augusti 2017.
Sverige spelar sitt gruppspel i Breclav, Tjeckien.
Sverige avreser från Arlanda till Tjeckien lördagen den 5 augusti. 

Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag 

SPELPROGRAM 

8-13/8 2017. 2017 U18 Memorial of Ivan Hlinka i Ondrej Nepela Arena, Bratislava, Slovakien och i Ice BORS Arena, Breclav, Tjeckien
Grupp A: Schweiz, Sverige, Tjeckien, USA i Breclav, Tjeckien
Grupp B: Finland, Kanada, Ryssland, Slovakien i Bratislava, Slovakien 

Måndagen den 7 augusti 2017
7/8 Klockan 15.30 USA-Sverige, Breclav, Tjeckien
7/8 Klockan 15.30 Kanada-Ryssland, Bratislava, Slovakien
7/8 Klockan 19.00 Tjeckien-Schweiz, Breclav, Tjeckien
7/8 Klockan 19.00 Slovakien-Finland, Bratislava, Slovakien 

Tisdagen den 8 augusti 2017
8/8 Klockan 15.30 Schweiz-USA, Breclav, Tjeckien
8/8 Klockan 15.30 Finland-Kanada, Bratislava, Slovakien
8/8 Klockan 19.00 Tjeckien-Sverige, Breclav, Tjeckien
8/8 Klockan 19.00 Slovakien-Ryssland, Bratislava, Slovakien 

Onsdagen den 9 augusti 2017
9/8 Klockan 15.30 Sverige-Schweiz, Breclav, Tjeckien
9/8 Klockan 15.30 Ryssland-Finland, Bratislava, Slovakien
9/8 Klockan 19.00 Tjeckien-USA, Breclav, Tjeckien
9/8 Klockan 19.00 Slovakien-Kanada, Bratislava, Slovakien 

Torsdagen den 10 augusti 2017
10/8 Spelledig dag 

Fredagen den 11 augusti 2017
11/8 Klockan 15.30 A 3-B 3 eller A 4-B 4, Breclav, Tjeckien
11/8 Klockan 15.30 B 3-A 3 eller B 4-A 4, Bratislava, Slovakien
11/8 Klockan 19.00 Semifinal A 1-B 2 eller B 1-A 2, Breclav, Tjeckien
11/8 Klockan 19.00 Semifinal B 1-A 2 eller A 1-B 2, Bratislava, Slovakien 

Lördagen den 12 augusti 2017
12/8 Klockan 17.00 Final eller match om tredje plats, Breclav, Tjeckien
12/8 Klockan 17.00 Final eller match om tredje plats, Bratislava, Slovakien

Med reservation för eventuella ändringar

SVERIGE 

MÅLVAKTERNA
  1. Olof Lindbom
30. Jakob Hellsten 

BACKARNA
  2. Fredrik Granberg
  3. Adam Boqvist
  4. William Fransson
  5. Filip Johansson
  6. Axel Andersson
  9. Rasmus Sandin
10. Adam Ginning 

FORWARDS
11. Oskar Bäck
12. David Lilja
13. David Gustafsson
15. Filip Hållander
16. Samuel Fagemo
17. Jonatan Berggren
20. Albin Eriksson
21. Jacob Olofsson
22. Dennis Finn Olsson
23. Lukas Wernblom
25. Linus Nässén
26. Marcus Westfält
27. Carl Jacobsson 

Sveriges tidigare placeringar i turneringen:
2016/2017 Fyra
2015/2016 Tvåa
2014/2015 Fyra
2013/2014 Sjua
2012/2013 Trea
2011/2012 Tvåa
2010/2011 Trea
2009/2010 Trea
2008/2009 Trea
2007/2008 Mästare
2006/2007 Fyra
2005/2006 Sjua
2004/2005 Trea
2003/2004 Sexa
2002/2003 Sexa
2001/2002 Sexa 

Senast uppdaterad: 22-09-12 av Stefan Ladhe