J18 VM 2018
Huvudsponsor Svenska Spel

2018 IIHF Ice Hockey U18 World Championship

2018 IIHF Ice Hockey U18 World Championship 
The 2018 IIHF Ice Hockey U18 World Championship will be played in Traktor Ice Rink, Chelyabinsk, and in Metallurg Ice Rink, Magnitogorsk, Russia, during April 19-29 2018. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time Game Venue, country
2018-04-19, 15.30 Sweden-Switzerland 3-1 (1-0, 2-1, 0-0) Magnitogorsk, RUS
2018-04-21, 15.30 Belarus-Sweden 3-4 (1-0, 1-2, 1-2) Magnitogorsk, RUS
2018-04-22, 15.30 USA-Sweden 1-3 (1-1, 0-0, 0-2) Magnitogorsk, RUS
2018-04-24, 19.30 Sweden-Canada 2-3 (1-0, 0-1, 1-1, 0-1) after 02.27 in Overtime Magnitogorsk, RUS
2018-04-26, 15.30 Quarter Final Finland-Belarus 5-2 (3-0, 2-1, 0-1) Chelyabinsk, RUS
2018-04-26, 15.30 Quarter Final Sweden-Slovakia 6-1 (1-0, 3-1, 2-0) Magnitogorsk, RUS
2018-04-26, 19.30 Quarter Final Russia-USA 1-5 (0-1, 1-0, 0-4) Chelyabinsk, RUS
2018-04-26, 19.30 Quarter Final Canada-Czech Republic 1-2 (0-1, 0-0, 1-1) Magnitogorsk, RUS
2018-04-27, 15.30 Semi Final Finland-Sweden 2-0 (2-0, 0-0, 0-0) Chelyabinsk, RUS
2018-04-27, 19.30 Semi Final USA-Czech Republic 4-1 (1-0, 2-1, 1-0) Chelyabinsk, RUS
2018-04-29, 15.30 Bronze Medal Game Sweden-Czech Republic 5-2 (3-1, 1-1, 1-0) Chelyabinsk, RUS
2018-04-29, 19.30 Gold Medal Game Finland-USA 3-2 (2-1, 0-1, 1-0) Chelyabinsk, RUS

Sveriges poängliga i 2018 IIHF Ice Hockey U18 World Championship
Småkronorna/Team 18:s huvudcoach Torgny Bendelin har tagit ut den preliminära truppen till 2018 IIHF Ice Hockey U18 World Championship som spelas i Ice Arena Traktor, Chelyabinsk, och i Arena Metallurg, Magnitogorsk, Ryssland, under tiden den 19-29 april 2018.
Målvakten Jesper Wallstedt, VIK Västerås HK, ansluter till den svenska truppen i Uppsala fredagen den 13 april 2018.

JUNIOR-VM
Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
JVM-spelprogrammet

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1.  Olof Lindbom
29. Jesper Wallstedt
30. Jesper Eliasson 

BACKAR
  2. Fredrik Granberg
  3. Adam Boqvist
  4. Tobias Björnfot
  5. Filip Johansson
  6. Axel Andersson  
  7. Nils Lundkvist
10. Adam Ginning

FORWARDS
11. Oskar Bäck
12. David Lilja
13. David Gustafsson
16. Samuel Fagemo
17. Jonatan Berggren
19. Nils Höglander
21. Jacob Olofsson
22. Nikola Pasic
23. Lukas Wernblom
24. Albin Grewe
25. Linus Nässén
26. Marcus Westfält
27. Carl Jakobsson

JUNIOR-VM 2018
2018 IIHF Ice Hockey U18 World Championship spelas i Ice Arena Traktor, Chelyabinsk, och i Arena Metallurg, Magnitogorsk, Ryssland, under tiden den 19-29 april 2018.
Internationella Ishockeyförbundets JVM-sida här 
Rysslands Ishockeyförbunds sida här 

SPELPROGRAM

10-18/4 2018. JVM-förberedande läger och landskamper

Lördagen den 14 april 2018
14/4 klockan 15.30 Kanada-Slovakien, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk, Ryssland
14/4 klockan 19.30 Ryssland-Vitryssland, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk, Ryssland

Söndagen den 15 april 2018
15/4 klockan 12.30 Finland-Schweiz, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk, Ryssland
15/4 klockan 16.00 Kanada-Vitryssland eller Slovakien i Ice Arena Traktor, Chelyabinsk, Ryssland
15/4 klockan 19.30 USA-Frankrike, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk, Ryssland

Måndagen den 16 april 2018
16/4 klockan 12.30 Finland-Kanada, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk, Ryssland
16/4 klockan 15.30 Ryssland-Sverige, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk, Ryssland
16/4 klockan 16.00 Tjeckien-Vitryssland, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk, Ryssland 

OBS! Alla matchtider anges i lokal tid
OBS! Med reservation för eventuella ändringar 

19-29/4 2018. 2018 IIHF Ice Hockey U18 World Championship i Ice Arena Traktor, Chelyabinsk, och i Arena Metallurg, Magnitogorsk, Ryssland
Grupp A i Arena Metallurg, Magnitogorsk: USA, Sverige, Kanada, Schweiz, Vitryssland
Grupp B i Ice Arena Traktor, Chelyabinsk: Finland, Ryssland, Slovakien, Tjeckien, Frankrike 

Torsdagen den 19 april 2018
19/4 klockan 15.30 Sverige-Schweiz, Arena Metallurg, Magnitogorsk 

Lördagen den 21 april 2018
21/4 klockan 15.30 Vitryssland-Sverige, Arena Metallurg, Magnitogorsk 

Söndagen den 22 april 2018
22/4 klockan 15.30 USA-Sverige, Arena Metallurg, Magnitogorsk 

Tisdagen den 24 april 2018
24/4 klockan 10.30 Sverige-Kanada, Arena Metallurg, Magnitogorsk 

Torsdagen den 26 april 2018
26/4 klockan 15.30 Kvartsfinal 1: A 1-B 4, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk
26/4 klockan 15.30 Kvartsfinal 2: B 2-A 3, Arena Metallurg, Magnitogorsk
26/4 klockan 19.30 Kvartsfinal 3: A 2-B 3, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk
26/4 klockan 19.30 Kvartsfinal 4: B 1-A 4, Arena Metallurg, Magnitogorsk 

Fredagen den 27 april 2018
27/4 klockan 15.30 Semifinal 1: Vinnare KF 1-Vinnare KF 2, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk
27/4 klockan 19.30 Semifinal 2: Vinnare KF 4-Vinnare KF 3, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk 

Söndagen den 29 april 2018
29/4 klockan 15.30 JVM-bronsmatch, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk
29/4 klockan 19.30 JVM-final, Ice Arena Traktor, Chelyabinsk 

OBS! Alla matchtider anges i lokal tid
OBS! Med reservation för eventuella ändringar

Senast uppdaterad: 22-09-12 av Stefan Ladhe