Huvudsponsor Svenska Spel

2018 Hlinka Gretzky Cup August 6-11 2018

2018 Hlinka Gretzky Cup August 6-11 2018
Sweden will play in 2018 Hlinka Gretzky Cup in Servus Arena, Red Deer, and in Rogers Place and DCA Arena, Edmonton, Canada, during August 6-11 2018. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time,  Game Venue, country
2018-08-04, 15.00 Slovakia-USA 4-10 (1-2, 2-5, 1-3) Sylvan Lake, CAN
2018-08-04, 15.00 Switzerland-Russia 0-7 (0-2, 0-4, 0-1) Lacombe, CAN
2018-08-04, 15.00 Sweden-Finland 4-3 (0-0, 1-1, 2-2, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots Penhold, CAN
2018-08-04, 19.00 Czech Republic-Canada 4-3 (2-1, 0-1, 2-1) Red Deer, CAN

2018 Hlinka Gretzky Cup
Link to game schedule here

Date, time Game Venue, country
2018-08-06, 15.00 Finland-Russia 2-7 (1-1, 0-4, 1-2) Red Deer, CAN
2018-08-06, 15.00 Sweden-Slovakia 4-2 (1-1, 1-1, 2-0) Edmonton, CAN
2018-08-06, 19.00 Czech Republic-USA 0-6 (0-1, 0-3, 0-2) Red Deer, CAN
2018-08-06, 19.00 Canada-Switzerland 10-0 (3-0, 5-0, 2-0) Edmonton, CAN
2018-08-07, 15.00 Czech Republic-Russia 0-3 (0-2, 0-0, 0-1) Red Deer, CAN
2018-08-07, 15.00 Switzerland-Sweden 0-5 (0-1, 0-0, 0-4) Edmonton, CAN
2018-08-07, 19.00 USA-Finland 6-2 (2-1, 1-1, 3-0) Red Deer, CAN
2018-08-07, 10.00 Slovakia-Canada 2-4 (0-0, 0-2, 2-2) Edmonton, CAN
2018-08-08, 15.00 Czech Republic-Finland 4-3 (1-1, 1-0, 1-2, 1-0) after 01.09 in Overtime Red Deer, CAN
2018-08-08, 15.00 Switzerland-Slovakia 3-5 (0-1, 1-1, 2-3) Edmonton, CAN
2018-08-08, 19.00 USA-Russia 3-8 (0-3, 3-1, 0-4) Red Deer, CAN
2018-08-08, 19.00 Canada-Sweden 4-3 (1-1, 1-0, 2-2) Edmonton, CAN
2018-08-10, 12.00 7th Place Game A 4-B 4 Switzerland-Finland 2-8 (1-5, 1-3, 0-0) Edmonton, CAN
2018-08-10, 15.00 Semi Final 1 B 1-A 2 Sweden-Russia 2-1 (0-0, 0-0, 2-1) Edmonton, CAN
2018-08-10, 16.00 5th Place Game A 3-B 3 Slovakia-Czech Republic3-8 (1-1, 1-3, 1-4) Edmonton, CAN
2018-08-10, 19.00 Semi Final 2 A 1- B 2 USA-Canada 5-6 (3-2, 0-1, 2-2, 0-1) after 01.44 in Overtime Edmonton, CAN
2018-08-11, 13.00 3rd Place Game USA-Russia 4-5 (0-0, 0-2, 4-3) Edmonton, CAN
2018-08-11, 18.00 1st Place Game Sweden-Canada 2-6 (2-3, 0-1, 0-2) Edmonton, CAN

Sveriges poängliga mot Finland 4 augusti 2018
Sveriges poängliga i 2018 Hlinka Grezky Cup

Småkronorna/Team 18:s huvudcoach Magnus Hävelid har tagit ut truppen till 2018 Hlinka Gretzky Cup i Servus Arena, Red Deer, och Rogers Place och DCA Arena, Edmonton, Kanada.

Sverige spelar i 2018 Hlinka Gretzky Cup, under tiden den 6-11 augusti 2018.
Sverige spelar sitt gruppspel i Edmonton.
Sverige samlas onsdagen den 1 augusti och avreser från Sverige till Kanada torsdagen den 2 augusti. 

2018 Hlinka Gretzky Cup
Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
Länk till spelprogrammet för 2018 Hlinka Gretzky Cup här 
Turneringshistorik här

SPELPROGRAM

4/8 2018. Landskamper i Sylvan Lake NexSource Centre, Sylvan Lake, Gary Moe Auto Group Sportsplex, Lacombe, Penhold Multiplex, Penhold, och Servus Arena, Red Deer, inför 2018 Hlinka Gretzky Cup i Servus Arena, Red Deer, och Rogers Place och DCA Arena, Edmonton, Kanada

Lördagen den 4 augusti 2018
4/8 klockan 15.00 USA-Slovakien, Sylvan Lake NexSource Centre, Sylvan Lake, Kanada
4/8 klockan 15.00 Ryssland-Schweiz, Gary Moe Auto Group Sportsplex, Lacombe, Kanada
4/8 klockan 15.00 Finland-Sverige, Penhold Multiplex, Penhold, Kanada
4/8 klockan 19.00 Kanada-Tjeckien, Servus Arena, Red Deer, Kanada 

6-11/8 2018. 2018 Hlinka Gretzky Cup i Servus Arena, Red Deer, och Rogers Place och DCA Arena, Edmonton, Kanada
Grupp A: Kanada, Schweiz, Slovakien, Sverige i Edmonton
Grupp B: Finland, Ryssland, Tjeckien, USA i Red Deer 

Måndagen den 6 augusti 2018
6/8 klockan 15.00 Finland-Ryssland, Servus Arena, Red Deer, Kanada
6/8 klockan 15.00 Sverige-Slovakien, Rogers Place Edmonton, Kanada
6/8 klockan 19.00 Tjeckien-USA, Servus Arena, Red Deer, Kanada
6/8 klockan 19.00 Kanada-Schweiz, Rogers Place Edmonton, Kanada 

Tisdagen den 7 augusti 2018
7/8 klockan 15.00 Tjeckien-Ryssland, Servus Arena, Red Deer, Kanada
7/8 klockan 15.00 Schweiz-Sverige, Rogers Place Edmonton, Kanada
7/8 klockan 19.00 USA-Finland, Servus Arena, Red Deer, Kanada
7/8 klockan 19.00 Slovakien-Kanada, Rogers Place Edmonton, Kanada 

Onsdagen den 8 augusti 2018
8/8 klockan 15.00 Finland-Tjeckien, Servus Arena, Red Deer, Kanada
8/8 klockan 15.00 Slovakien-Schweiz, Rogers Place Edmonton, Kanada
8/8 klockan 19.00 Ryssland-USA, Servus Arena, Red Deer, Kanada
8/8 klockan 19.00 Kanada-Sverige, Rogers Place Edmonton, Kanada 

Torsdagen den 9 augusti 2018
9/8 Spelledig dag 

Fredagen den 10 augusti 2018
10/8 klockan 12.00 7:e plats, A4-B4, DCA Arena, Edmonton, Kanada
10/8 klockan 15.00 Semifinal 1, B1-A2, Rogers Place Edmonton, Kanada
10/8 klockan 16.00 5:e plats, A3-B3, DCA Arena, Edmonton, Kanada
10/8 klockan 19.00 Semifinal 2, A 1-B2, Rogers Place Edmonton, Kanada 

Lördagen den 11 augusti 2018
11/8 klockan 13.00 3:e plats, Rogers Place Edmonton, Kanada
11/8 klockan 18.00 Final, Rogers Place Edmonton, Kanada 

Med reservation för eventuella ändringar 

SVERIGE

MÅLVAKTERNA
  1. Hugo Alnefelt
30. Jesper Wallstedt 

BACKARNA
  2. Albert Lyckåsen
  3. Albert Johansson
  4. Philip Broberg
  5. Alexander Lundqvist
  6. Victor Söderström
  7. Tobias Björnfot
  9. Ludvig Hedström 

FORWARDS
11. Elmer Söderblom
12. Arvid Costmark
14. Carl Sjöberg
15. Isac Andersson
16. Joel Wahlgren
17. Filiph Åström
18. Oscar Bjerselius
19. Jacob Grönhagen
20. Karl Henriksson
22. Max Wahlgren
24. Albin Grewe
26. Lucas Raymond
27. Alexander Holtz

Sveriges tidigare placeringar i turneringen:
2017/2018 Trea
2016/2017 Fyra
2015/2016 Tvåa
2014/2015 Fyra
2013/2014 Sjua
2012/2013 Trea
2011/2012 Tvåa
2010/2011 Trea
2009/2010 Trea
2008/2009 Trea
2007/2008 Mästare
2006/2007 Fyra
2005/2006 Sjua
2004/2005 Trea
2003/2004 Sexa
2002/2003 Sexa
2001/2002 Sexa

Senast uppdaterad: 22-09-12 av Stefan Ladhe