JVM18 Guld
Huvudsponsor Svenska Spel

2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship

2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship
The 2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship will be played in A 3 Arena, Umeå, and Fjällräven Center, Örnsköldsvik, Sweden, during April 18-16 2019. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time Game  Venue, country 
2019-04-18, 19.30 Sweden-USA 1-6 (1-0, 0-2, 0-4) Örnsköldsvik, SWE 
2019-04-19, 19.30 Sweden-Latvia 5-2 (2-1, 1-0, 2-1) Örnsköldsvik, SWE
2019-04-21, 19.30 Slovakia-Sweden 1-5 (0-1, 1-2, 0-2) Örnsköldsvik, SWE
2019-04-23, 19.30 Russia-Sweden 0-3 (0-0, 0-2, 0-1) Örnsköldsvik, SWE
2019-04-25, 15.30 22 Quarter Final Belarus-Russia 0-6 (0-2, 0-3, 0-1) Umeå, SWE
2019-04-25, 15.30 23 Quarter Final USA-Finland 6-0 (2-0, 2-0, 2-0) Örnsköldsvik, SWE
2019-04-25, 19.30 24 Quarter Final Canada-Latvia 3-1 (1-0, 1-0, 1-1) Umeå, SWE
2019-04-25, 19.30 25 Quarter Final Sweden-Czech Republic 4-2 (2-0, 1-1, 1-1) Örnsköldsvik, SWE
2019-04-27, 15.30 26 Semi Final USA-Russia 2-3 (0-0, 0-1, 2-1, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Örnsköldsvik, SWE
2019-04-27, 15.30 28 Semi Final Canada-Sweden 3-4 (1-1, 1-1, 1-2) Örnsköldsvik, SWE
2019-04-28, 15.30 29 Bronze Medal Game USA-Canada 5-2 (1-1, 3-0, 1-1) Örnsköldsvik, SWE
2019-04-28, 19.30 30 Gold Medal Game Sweden-Russia 4-3 (1-0, 1-1, 1-2, 1-0) after 05.44 in Overtime Örnsköldsvik, SWE

Svensk poängliga i junior-VM 2019

Småkronorna/Team 18:s huvudcoach Magnus Hävelid har tagit ut den preliminära truppen till 2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship som spelas i Fjällräven Center, Örnsköldsvik, och A3 Arena, Umeå, under tiden den 18-28 april 2019.
Sverige samlas i Uppsala tisdagen den 9 april 2019.
Spelartruppen ska kompletteras med en målvakt till före junior-VM börjar.
Spelartruppen innehåller en back för mycket, den extra backen utgår ur truppen dagarna före JVM börjar.
SVT sänder från junior-VM

Junior-VM 
Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade landskamper och gjorda mål
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
JVM-spelprogrammet

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Hugo Alnefelt
30. Jesper Wallstedt 
35. Calle Clang

BACKAR
  2. Albert Lyckåsen
  3. Albert Johansson
  4. Philip Broberg
  5. Alex Brännstam
  6. Victor Söderström, A
  7. Tobias Björnfot, C
  9. Ludvig Hedström 

FORWARDS
11. Elmer Söderblom
12. Arvid Costmar
15. Isac Andersson
17. Oscar Lawner
18. Oscar Bjerselius
20. Karl Henriksson
22. Max Wahlgren
24. Albin Grewe
25. Simon Holmström
26. Lucas Raymond
27. Alexander Holtz, A
28. Albin Sundvik
29. Zion Nybeck

JUNIOR-VM 2018
2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship spelas i Fjällräven Center, Örnsköldsvik, och A3 Arena, Umeå, under tiden den 18-28 april 2019.
Internationella Ishockeyförbundets JVM-sida här

SPELPROGRAM

13-15/4 2018. JVM-förberedande landskamper 
Landskamperna kan följas online på http://stats.swehockey.se
13/4 klockan 18.00 Ryssland-Vitryssland, Latbergshallen, Kramfors
14/4 klockan 15.00 Kanada-Vitryssland, A3 Arena, Umeå
15/4 klockan 19.00 Kanada-Ryssland, Fjällräven Center, Örnsköldsvik
15/4 klockan 19.00 Sverige-Finland, A3 Arena, Umeå
OBS! Med reservation för eventuella ändringar

2019 IIHF ICE HOCKEY U18 WORLD CHAMPIONSHIP I SVERIGE 18-28 APRIL 2019 
Junior-VM för U18 spelas under tiden den 18-28 april 2019 i Fjällräven Center i Örnsköldsvik och i A3 Arena i Umeå i Sverige.  

GRUNDSERIEN 
I grundserien spelar tio lag i två femlagsgrupper. Varje lag spelar fyra matcher i grundserien. 

Grupp A 
A3 Arena, Umeå 
Finland
Tjeckien
Kanada
Vitryssland
Schweiz 

Grupp B 
Fjällräven Center, Örnsköldsvik 
USA
Sverige
Ryssland
Slovakien
Lettland 

SPELPROGRAMMET, GRUNDSERIEN 

Tid, matchnummer, grupp, match, spelort

Torsdagen den 18 april 2019 
15.30, 1, B, Ryssland-Slovakien, Örnsköldsvik
15.30, 2, A, Tjeckien-Vitryssland, Umeå
19.30, 3, B, Sverige-USA, Örnsköldsvik
19.30, 4, A, Kanada-Finland, Umeå 

Fredagen den 19 april 2019 
15.30, 5, B, Slovakien-USA, Örnsköldsvik
15.30, 6, A, Kanada-Schweiz, Umeå
19.30, 7, B, Sverige-Lettland, Örnsköldsvik
19.30, 8, A, Vitryssland-Finland, Umeå 

Lördagen den 20 april 2019 
15.30, 9, B, Lettland-Ryssland, Örnsköldsvik
15.30, 10, A, Schweiz-Tjeckien, Umeå
 
Söndagen den 21 april 2019 
15.30, 11, B, USA-Ryssland, Örnsköldsvik
15.30, 12, A, Finland-Tjeckien, Umeå
19.30, 13, B, Slovakien-Sverige, Örnsköldsvik
19.30, 14, A, Vitryssland-Kanada, Umeå 

Måndagen den 22 april 2019 
15.30, 15, B, Lettland-Slovakien, Örnsköldsvik
15.30, 16, A, Schweiz-Vitryssland, Umeå 

Tisdagen den 23 april 2019 
15.30, 17, B, USA-Lettland, Örnsköldsvik
15.30, 18, A, Finland-Schweiz, Umeå
19.30, 19, B, Ryssland-Sverige, Örnsköldsvik
19.30, 20, A, Tjeckien-Kanada, Umeå 

Onsdagen den 24 april 2019 
Spelledig dag 

SLUTSPEL, PLACERINGS- OCH NEDFLYTTNINGSMATCHER 
Lag 1-4 från respektive grundseriegrupp går vidare till kvartsfinal.
De lag som i grundserien hamnat på plats 5 i respektive grupp spelar nedflyttningsmatcher i bäst av tre matcher om platserna 7-10. Lag 10 flyttas ned till Division 1. 

Torsdagen den 25 april 2019 
11.30, 21, Nedflyttningsmatch, A 5-B 5, Umeå
15.30, 22, Kvartsfinal 1: A 2-B 3, Umeå
15.30, 23, Kvartsfinal 2: B 2-A 3, Örnsköldsvik
19.30, 24, Kvartsfinal 3: A 1-B 4, Umeå
19.30, 25, Kvartsfinal 4: B 1-A 4, Örnsköldsvik
Om Sverige går till kvartsfinal kommer Sverige att spela kvartsfinal klockan 19.30 i Örnsköldsvik
Kvartsfinalernas matchtider kan komma att ändras med anledning av TV:s önskemål 

Fredagen den 26 april 2019 
Spelledig dag 

Lördagen den 27 april 2019 
15.30, 26, Semifinal 1, Vinnare match 25-Vinnare match 22, Örnsköldsvik
19.30, 27, Nedflyttningsmatch, B 5-A 5, Umeå
19.30, 28, Semifinal 2, Vinnare match 24-Vinnare match 23, Örnsköldsvik
Högst rankat lag från gruppspelet spelar sin semifinal klockan 15.30, match 26 

Söndagen den 28 april 2019  
Nedflyttningsmatch, spelas endast om nödvändigt 
15.30, 29, Nedflyttningsmatch, A 5-B 5, Umeå 
Bronsmatch 
15.30, 30, Bronsmatch, Förloraren match 26-Förloraren match 28, Örnsköldsvik 
JVM-final 
19.30, 31, JVM-final, Vinnaren match 26-Vinnaren match 28, Örnsköldsvik 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar

Senast uppdaterad: 22-09-12 av Stefan Ladhe