Huvudsponsor Svenska Spel

5 Nations Tournament November 6-10 2019

5 Nations Tournament November 6-10 2019
Team Sweden will play in a 5 Nations Tournament during November 6-10 2019 in Gärdehov, Sundsvall, Modin & Zetterberg Hallen, Njurunda, and in Ånäshallen, Kovland, Sweden. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time Game Venue, country
2019-11-06, 16.00 USA-Czech Republic 1-0 (0-0, 1-0, 0-0) Sundsvall, SWE
2019-11-06, 19.30 Sweden-Switzerland 5-2 (0-0, 1-1, 4-1) Sundsvall, SWE
2019-11-07, 19.00 Czech Republic-Switzerland 1-0 (0-0, 0-0, 1-0) Njurunda, SWE
2019-11-07, 19.00 Sweden-Finland 4-1 (1-0, 1-1, 2-0) Kovland, SWE
2019-11-08, 15.00 Czech Republic-Finland 2-3 (1-1, 0-0, 1-1, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Sundsvall, SWE
2019-11-08, 18.30 Switzerland-USA 2-6 (1-0, 1-5, 0-1) Sundsvall, SWE
2019-11-09, 13.00 Finland-USA 2-3 (0-1, 1-1, 1-0, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Sundsvall, SWE
2019-11-09, 16.30 Sweden-Czech Republic 3-1 (2-0, 0-0, 1-1) Sundsvall, SWE
2019-11-10, 11.00 Switzerland-Finland 4-7 (0-1, 1-5, 3-1) Sundsvall, SWE
2019-11-10, 14.30 Sweden-USA 1-3 (0-1, 0-2, 1-0) Sundsvall, SWE

Sveriges poängliga efter 5-nationersturneringen

Sveriges huvudcoach Magnus Hävelid har tagit ut truppen till en 5-nationersturnering i Sundsvall Arena, Sundsvall, Modin & Zetterberg Hallen, Njurunda och Ånäshallen, Kovland, under tiden den 6-10 november 2019.
Deltagande länder är Finland, Schweiz, Sverige, Tjeckien och USA.

Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade landskamper och gjorda mål
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag

SPELPROGRAM

6-10/11 2019. 5-nationersturnering i Sundsvall, Njurunda och Kovland, Sverige

Onsdagen den 6 november 2019
6/11 klockan 16.00 USA-Tjeckien, Gärdehov, Sundsvall
6/11 klockan 19.30 Sverige-Schweiz, Gärdehov, Sundsvall 

Torsdagen den 7 november 2019
7/11 klockan 19.00 Tjeckien-Schweiz, Modin & Zetterberg Hallen, Njurunda
7/11 klockan 19.00 Sverige-Finland, Ånäshallen, Kovland 

Fredagen den 8 november 2019
8/11 klockan 15.00 Tjeckien-Finland, Gärdehov, Sundsvall
8/11 klockan 18.30 Schweiz-USA, Gärdehov, Sundsvall 

Lördagen den 9 november 2019
9/11 klockan 13.00 Finland-USA, Gärdehov, Sundsvall
9/11 klockan 16.30 Sverige-Tjeckien, Gärdehov, Sundsvall

Söndagen den 10 november 2019
10/11 klockan 11.00 Schweiz-Finland, Gärdehov, Sundsvall
10/11 klockan 14.30 Sverige USA, Gärdehov, Sundsvall

Med reservation för eventuella ändringar 

SVERIGE

MÅLVAKTERNA
  1. Jesper Vikman
30. Jesper Wallstedt 

BACKARNA
  2. Emil Andrae
  3. Lucas Ramberg
  4. Leo Lööf
  5. Helge Grans
  7. Fred Nilsson
  8. Måns Forsfjäll
  9. William Wallinder

FORWARDS
11. William Eklund
12. Elliot Ekmark
14. Daniel Ljungman
15. Isak Garfve
18. Oskar Magnusson
19. Elias Stenman
20. Wille Bärehag
22. Zion Nybeck
23. Mateusz Szurowski
24. Theodor Niederbach
26. Alexander Ljungkrantz
27. Daniel Torgersson
28. Gabriel Säll

Senast uppdaterad: 22-09-12 av Stefan Ladhe