Huvudsponsor Svenska Spel

5 Nations Tournament February 5-9 2020

5 Nations Tournament February 5-9 2020
Team Sweden will play in a 5 Nations Tournament during February 5-9 2020 in Ufa, Russia. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time Games Venue, country
2020-02-05, 15.00 USA-Czech Republic 7-3 (3-2, 3-1, 1-0) Ufa, RUS
2020-02-05, 19.00 Russia-Sweden 2-1 (1-1, 0-0, 0-0, 1-0) after 02.43 in Overtime Ufa, RUS
2020-02-06, 15.00 Sweden-USA 2-3 (1-0, 1-1, 0-2) Ufa, RUS
2020-02-06, 19.00 Russia-Finland 5-2 (0-0, 3-1, 2-1) Ufa, RUS
2020-02-07, 15.00 Czech Republic-Sweden 1-2 (0-0, 0-0, 1-2) Ufa, RUS
2020-02-07, 19.00 USA-Finland 5-4 (3-1, 1-1, 1-2) Ufa, RUS
2020-02-08, 15.00 Sweden-Finland 1-4 (1-0, 0-2, 0-2) Ufa, RUS
2020-02-08, 19.00 Russia-Czech Republic 4-3 (0-1, 1-0, 3-2) Ufa, RUS
2020-02-09, 15.00 Czech Republic-Finland 3-2 (1-0, 0-0, 1-2, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots Ufa, RUS
2020-02-09, 19.00 Russia-USA 4-0 (2-0, 0-0, 2-0) Ufa, RUS

Sveriges poängliga i 5-nationersturneringen 5-9 februari 2020

LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE
Alla landskamper i 5-nationersturneringen kan följas online på http://online.fhr.ru/en/ 

LANDSKAMPERNA KAN SES PÅ WEBB-TV
Alla landskamper i 5-nationersturneringen kan ses på https://svenskhockey.tv/
-
Sveriges Team 17:s huvudcoach Anders Eriksén har tagit ut truppen till en 5-nationersturnering i Ufa, Ryssland, under tiden den 5-9 februari 2020.
Deltagande lag är Finland, Ryssland, Sverige, Tjeckien och USA. 

Sveriges trupp
Sveriges program dag för dag 

SPELPROGRAMMET

5-9/2 2020. 5-nationersturnering i Ufa, Ryssland 

Onsdagen den 5 februari 2020
5/2 klockan 15.00 USA-Tjeckien, Ufa, Ryssland
5/2 klockan 19.00 Ryssland-Sverige, Ufa, Ryssland 

Torsdagen den 6 februari 2020
6/2 klockan 15.00 Sverige-USA, Ufa, Ryssland
6/2 klockan 19.00 Ryssland-Finland, Ufa, Ryssland 

Fredagen den 7 februari 2020
7/2 klockan 15.00 Tjeckien-Sverige, Ufa, Ryssland
7/2 klockan 19.00 USA-Finland, Ufa, Ryssland 

Lördagen den 8 februari 2020
8/2 klockan 15.00 Sverige-Finland, Ufa, Ryssland
8/2 klockan 19.00 Ryssland-Tjeckien, Ufa, Ryssland 

Söndagen den 9 februari 2020
9/2 klockan 15.00 Tjeckien-Finland, Ufa, Ryssland
9/2 klockan 19.00 Ryssland-USA, Ufa, Ryssland 
OBS! Med reservation för eventuella ändringar

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Viggo Andrén
30. Marcus Brännman 

BACKAR
  2. Jonathan Myrenberg
  4. Anton Olsson
  5. Theo Angesved
  6. Victor Sjöholm
  7. Oskar Asplund
  8. Simon Edvinsson
  9. Ludvig Jansson 

FORWARDS
11. Hampus Larsson
12. Marcus Limpar Lantz
14. Oskar Larsson
15. Arvid Eljas
17. Theo Jacobsson
18. Ludvig Stridh
19. Isak Rosén
20. Carl Holmner-Härgestam
21. Oliver Moberg
22. Ludwig Persson
23. William Strömgren
26. Victor Stjernborg
27. Noah Hasa 

 

Senast uppdaterad: 22-09-12 av Stefan Ladhe