Huvudsponsor Svenska Spel

5 Nations Tournament February 2020

5 Nations Tournament February 2020
Team Sweden will play in a 5 Nations Tournament during February 2020 in Wellblechpalast, Berlin, 4-8 Germany. All game starting times are always expressed in local time. NOTE: Subject to changes. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time Game Venue, country
2020-02-04, 15.30 Sweden-Switzerland 2-3 (2-0, 0-1, 0-2) Berlin, GER
2020-02-04, 19.00 Germany-Finland 1-9 (0-3, 0-2, 1-4) Berlin, GER
2020-02-05, 15.30 Finland-Czech Republic 4-3 (1-2, 2-1, 0-0, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots Berlin, GER
2020-02-05, 19.00 Germany-Sweden 4-6 (2-0, 1-1, 1-5) Berlin, GER
2020-02-06, 15.30 Czech Republic-Switzerland 3-1 (1-0, 1-1, 1-0) Berlin, GER
2020-02-06, 19.00 Finland-Sweden 3-6 (0-1, 1-3, 2-2) Berlin, GER
2020-02-07, 14.30 Switzerland-Finland 0-4 (0-1, 0-1, 0-2) Berlin, GER
2020-02-07, 18.00 Germany-Czech Republic 2-1 (1-1, 1-0, 0-0) Berlin, GER
2020-02-08, 13.00 Sweden-Czech Republic 5-2 (4-1, 0-1, 1-0) Berlin, GER
2020-02-08, 16.30 Germany-Switzerland 4-3 (0-1, 2-2, 1-0, 1-0) after 04.32 in Overtime Berlin, GER

Svensk poängliga i 5-nationersturneringen 4-8 februari 2020

Matcherna kan följas online på: https://www.gamepitch.de/nationalmannschaften/turniere/deb-u19-5-nationen-turnier-berlin-2020/
LANDSKAMPERNA KAN SES PÅ WEBB-TV
Alla landskamper i 5-nationersturneringen kan ses på https://svenskhockey.tv/
-
Huvudcoachen Tomas Montén har tagit ut Team 19-truppen till en 5-nationersturnering i Wellblechpalast, Berlin, Tyskland, under tiden den 4-8 februari 2020.
Deltagande nationer är: Finland, Schweiz, Sverige, Tjeckien, och Tyskland.

Sveriges trupp
Sveriges program dag för dag


SPELPROGRAMMET
4-8/2 2020. 5-nationersturnering i Wellblechpalast, Berlin, Tyskland

Tisdagen den 4 februari 2020
4/2 klockan 15.30 Sverige-Schweiz,Wellblechpalast, Berlin, Tyskland
4/2 klockan 19.00 Tyskland-Finland,Wellblechpalast, Berlin, Tyskland 

Onsdagen den 5 februari 2020
5/2 klockan 15.30 Finland-Tjeckien,Wellblechpalast, Berlin, Tyskland
5/2 klockan 19.00 Tyskland-Sverige,Wellblechpalast, Berlin, Tyskland 

Torsdagen den 6 februari 2020
6/2 klockan 15.30 Tjeckien-Schweiz,Wellblechpalast, Berlin, Tyskland
6/2 klockan 19.00 Finland-Sverige,Wellblechpalast, Berlin, Tyskland

Fredagen den 7 februari 2020
7/2 klockan 14.30 Schweiz-Finland,Wellblechpalast, Berlin, Tyskland
7/2 klockan 18.00 Tyskland-Tjeckien,Wellblechpalast, Berlin, Tyskland

Lördagen den 8 februari 2020
8/2 klockan 13.00 Sverige-Tjeckien,Wellblechpalast, Berlin, Tyskland
8/2 klockan 16.30 Tyskland-Schweiz,Wellblechpalast, Berlin, Tyskland
OBS! Med reservation för eventuella ändringar

SVERIGE

M
ÅLVAKTER
  1. Lucas Rheyneuclaudes
30. Matteus Ward 

BACKAR
  2. Gustav Berglund
  3. Ludvig Hedström
  4. Samuel Sjölund
  5. Albert Johansson
  6. Pontus Johansson
  7. Calle Wäng
27. Albert Lyckåsen

FORWARDS
10. Isac Andersson
11. Arvid Costmar
15. Lucas Feuk
16. Gustav Eurenius
17. Albin Grewe
19. Oscar Bjerselius
20. Lucas Edmonds
21. Hampus Karlsson
22. Emil Heineman
23. Oscar Lawner
24. Oskar Kvist
25. Elmer Söderblom
29. Albin Sundsvik

 

Senast uppdaterad: 22-09-08 av Stefan Ladhe