20260603 204544105.JPG

Under onsdagskvällen genomfördes årsmötet för Hälsinglands Ishockeyförbund

Kvällen inleddes med en lättare förtäring innan programmet drog igång. Där dagens gäst och tillika ordförande i Svenska Ishockeyförbundet Anders Larsson inledde med att berätta lite om Svensk hockey och lite om världen. Därefter gav han deltagarna möjlighet att ställa frågor. 

Efter detta hade Per Ängvald en information runt Region Väst och all verksamhet som bedrivs i Regionen tillsammans med distrikten. 

Därefter inledde ordförande Jennie Blomstrand årsmötesförhandlingarna. Och till ordförande till mötet föreslogs och valdes passande nog Anders Larsson som sedan lotsade mötet med van hand. 

Några beslut som togs var exempelvis att styrelsen skall undersöka en förändring av hur distriktets distriktslag ska finansieras detta efter en motion från Bollnäs Wasps med flera föreningar. En annan motion som kommit in från Söderhamns IK och Järvsö IK var att uppdra till styrelsen att undersöka förutsättningar och konsekvenser av att eventuellt slå samman Gästrikland och Hälsinglands ishockeydistrikt likt hur RF SISU gjort med bildandet av Gävleborgs förbundet. 

Styrelsen med hjälp av tjänstemännen på Region Väst hade också förberett en uppdatering av stadgarna för distriktet så att de morderniseras och harmonerar med de standardstadgar för SDF som finns från Svenska Ishockeyförbundet. Detta förslag godkändes av årsmötet och ska nu dock godkännas av styrelsen på Svenska Ishockeyförbundet innan de kan träda i kraft. 

Vi önskar alla i hockeyhälsingland en trevlig sommar!

 

Per Ängvald 26-06-03