Fellingsbro/Frövi IK - FFIK Hockey har chans att ta ”Köksvägen till SHL”
Ja du läste rätt. Nu hjälps vi åt och röstar via länk nedan ⤵️ 💪🏻🌟 eller hur?
⁉️Vad handlar detta om ⁉️
ℹ️ Köksvägen till SHL:
För andra året i rad ger Amazon Sverige och SHL ett hockeylag från de lägre divisionerna chansen att uppleva hur det är att vara ett SHL-lag för en dag. Nytt för i år är att de två lag som får flest röster möts i en match där de tävlar om upplevelsen. En match som kommer spelas den 7 februari på Ice Academy, utanför Stockholm.
Vinnaren tar Köksvägen till SHL för att spendera en heldag tillsammans med Frölunda HC, som just nu leder SHL.
De som tävlar om att ta köksvägen till SHL 2026 är:
– Falkenbergs HK
– Ramsele IK
– Vansbro AIK
– Fellingsbro/Frövi IK 🌟🌟🌟🌟🌟
– Kristinehamns HT
– Hedesunda IF
Röstningen är öppen fram till den 26:e januari
– Vi söker efter lag som har ambitioner med sin hockeyverksamhet, även om resultaten inte alltid gått vägen. Genom vårt partnerskap med SHL kan vi leverera en upplevelse som vi hoppas bidrar med energi och en push i rätt riktning i deras strävan om att bli bättre. Möjliggöraren i år är Frölunda HC, som vi riktar ett stort tack till, säger Nils Englund, partneransvarig på Amazon Sverige.
ℹ️ Köksvägen till SHL ℹ️
Köksvägen till SHL genomförs tillsammans med Amazon Sverige, som är officiell partner till SHL. Initiativet dokumenteras och publiceras på Christian ”Fimpen” Eklunds Youtube-kanal i en serie på fyra delar med start i mars. Alla nominerade lag har accepterat nomineringen.




















