Huvudsponsor Svenska Spel

Landslagstrupper december

Här samlas info om alla landslagstrupper december 2022.

Team 16 spelar Finnkamp i Oulu, Finland

Markus Korpinen, förbundskapten för Team 16, har tagit ut truppen som ska möta Finland i Oulu, Finland, 14–18 december.

MÅLVAKTER
1. Måns Goos
30. Love Härenstam

BACKAR
2. Lucas Grahn
3. Oliwer Sjöström
4. Karl Annborn
5. Felix Färhammar
6. Aron Dahlqvist
8. Joe Wahlund
9. Zeb Lindgren

FORWARDS
11. Jakob Ihs Wozniak
12. Theo Sonestedt
14. Filip Ekberg
15. Philip Larsson
16. Anton Frondell
17. Torkel Jennersjö
19. Albin Laksonen
20. Harry Styf
22. Milton Gästrin
23. Elias Eriksson
25. Viktor Klingsell
27. Melvin Novotny
29. Leo Sundqvist

Mer information på Team 16:s sida


Damlandslaget U18 spelar 4-nationers i Tyskland

Andreas Karlsson, förbundskapten för Damlandslaget U18, har tagit ut truppen som ska möta Schweiz, Österrike och Tyskland i en 4-nationsturnering i Füssen, Tyskland, 15–17 december.

Truppen

MÅLVAKTER
1. Ida Henriksson
30. Felicia Frank

BACKAR
2. Alva Ullbors
3. Mira Jungåker
7. Maja Ålenius
8. Jenna Raunio
10. Linnea Natt och Dag
15. Astrid Lindeberg
26. Emma Goding
27. Wilma Nilsson

FORWARDS
9. Mira Markström
12. Stina Andersson
13. Mira Hallin
14. Tilde Utbult
16. Emilia Bergeby Hallbeck
18. Hilda Svensson
21. Emma Rehn
23. Isabelle Leijonhielm
24. Ebba Hedqvist
25. Alva Johansson
28. Moa Gustafsson
29. Stella Lindell

Mer information på Damlandslaget U18:s sida


Team 17 spelar 4-nationers i Schweiz

Johan Rosén, förbundskapten för Team 17, har tagit ut truppen som ska möta USA, Schweiz och Slovakien i en 4-nationsturnering i Romanshorn, Schweiz, 15–17 december.

Truppen

MÅLVAKTER
1. Simon Westling
30. Hugo Laring

BACKAR
2. Melker Morin
3. Anton Olsson
4. Leo Sahlin Wallenius
5. Isak Forslund
6. Felix Öhrqvist
7. Max Vilén
8. Gustav Sjöqvist

FORWARDS
11. Lucas Pettersson
12. Melvin Fernström
14. Måns Toresson
15. Emon Kulmala
17. Viggo Nordlund
18. Adam Hesselvall
19. Vincent Sandberg
21. Oscar Davidsson
22. Karl Sterner
23. Viktor Olofsson
25. Marwin Jarbsjö
26. Alexander Zetterberg
27. Max Grundström

Mer information på Team 17:s sida


Småkronorna/Team 18 World Junior A Challenge

Anders Eriksén, förbundskapten för Team 18/Småkronorna, har tagit ut truppen som ska spela World Junior A Challenge i Cornwall, Kanada, 6–19 december.

TRUPPEN

MÅLVAKTER
1. Noah Erliden
30. Marcus Gidlöf

BACKAR
2. Kristian Kostadinski
3. Axel Landén
4. Edvin Nilsson
5. Tom Willander
6. Axel Hurtig
7. Alfon Freij
8. Arvid Bergström
9. Albert Wikman

FORWARDS
11. Kalle Carlsson
12. Noah Dower Nilsson
14. Lukas Sagranden
15. Felix Nilsson
16. Joel Svensson
17. Zeb Forsfjäll
18. Felix Unger Sörum
20. Elliot Ståhlberg
22. Anton Wahlberg
23. Otto Stenberg
24. Simon Zether
25. Jacob Sagadin
26. Noel Nordh
27. Wille Johansson

Se mer info på Småkronornas sida.


Elitläger för spelare födda 2007

Tjejerna kommer vara i Munkfors och killarna i Furudal på lägren som hålls 1-4 december 2022.

Du hittar trupper och dagsprogram på lagens sidor:

Linus Hugosson 22-12-04