Huvudsponsor Svenska Spel

Pre 2018 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship camp

Pre 2018 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship camp
Team Sweden will be on a pre 2018 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship camp in Dmitrov, Moscow Region, Russia, during January 2-5 2018. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time Game Venue, country
2018-01-02 Switzerland-Russia 1-0 (0-0, 0-0, 0-0, 1-0) after 03.15 in Overtime RUS
2018-01-04, 15.30 Czech Republic-Sweden 3-1 (1-0, 2-1, 0-0) Dmitrov, RUS

Svensk poängliga efter landskampen 2018-01-04


Huvudcoachen Ylva Martinsen har tagit ut Damlandslaget U18:s preliminära trupp till junior-VM.
Junior-VM spelas i Dmitrov, Moskvaregionen, Ryssland, under tiden den 6-13 januari 2018.
Sverige samlas på Arlanda flygplats tisdagen den 2 januari 2018 för avresa till Ryssland. 

Sverige spelar en JVM-förberedande landskamp:

Torsdagen den 4 januari 2018
4/1, 15.30, Tjeckien-Sverige 3-1 (1-0, 2-1, 0-0), Ice Palace, A Arena, Dmitrov, Moskvaregionen 

JUNIOR-VM ONLINE
Internationella Ishockeyförbundets JVM-information med matchrapportering online här: http://u18worldwomen2018.iihf.hockey/

JUNIOR-VM
Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
JVM-spelprogrammet 

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Miranda Dahlgren
30. Anna Amholt 

BACKAR
  4. Selina Aho
  5. Maja Nylén-Persson
  6. Maja Beverin
  7. Vendela Olsson
  8. Nathalie Lidman
10. Mina Waxin
24. Malou Berggren 

FORWARDS
  9. Josefin Bouveng
11. Linnea Johansson
12. Lina Ljungblom
14. Jenny Antonsson
15. Ronja Mogren
16. Lova Blom
17. Sofie Lundin
18. Ethel Wilhelmsson
19. Jennifer Carlsson
20. Estelle Forsberg
22. Fanny Brolin
25. Agnes Wilhelmsson
28. Thea Johansson

TIDSSKILLNAD
När klockan är 19.30 i Dmitrov är den 17.30 i Sverige. 

SPELPROGRAMMET
2018 IIHF Ice Hockey World Women´s U18 Championship kommer att spelas i arenorna A Arena, och B Arena, Dmitrov, Moskvaregionen, Ryssland, under tiden den 6-13 januari 2018. 
Grupp A
USA
Kanada
Sverige
Ryssland 
Grupp B
Tjeckien
Finland
Schweiz
Tyskland 

SPELPROGRAMMET, GRUNDSERIEN

Dag, datum, år
Matchnummer, grupp, tid, match, arena 

Lördagen den 6 januari 2018
1, B, 15.30, Tjeckien-Schweiz, B Arena
2, A, 15.30, Kanada-Ryssland, A Arena
3, B, 19.30, Finland-Tyskland, B Arena
4, A, 19.30, USA-Sverige, A Arena 

Söndagen den 7 januari 2018
5, B, 15.30, Tjeckien-Tyskland, B Arena
6, A, 15.30, Ryssland-USA, A Arena
7, B, 19.30, Schweiz-Finland, B Arena
8, A, 19.30, Kanada-Sverige, A Arena 

Måndagen den 8 januari 2018
Matchledig dag 

Tisdagen den 9 januari 2018
9, B, 15.30, Tyskland-Schweiz, B Arena
10, A, 15.30, USA-Kanada, A Arena
11, B, 19.30, Finland-Tjeckien, B Arena
12, A, 19.30, Sverige-Ryssland, A Arena 

Onsdagen den 10 januari 2018
13, 15.30, Nedflyttningsmatch B 3-B 4, B Arena
14, 15.30, Kvartsfinal 1, A Arena
15, 19.30, Kvartsfinal 2, A Arena 

Torsdagen den 11 januari 2018
Matchledig dag 

Fredagen den 12 januari 2018
16, 15.30, Nedflyttningsmatch B 4-B 3, B Arena
17, 15.30, Semifinal 1, A Arena
18, 19.30, Match om platserna 5-6 förlorarna i kvartsfinalerna, B Arena
19, 19.30 Semifinal 2, A Arena

Lördagen den 13 januari 2018
20, 15.30, Nedflyttningsmatch B 3-B 4*, B Arena
21, 15.30, Bronsmatch, A Arena
22, 19.30, Final, A Arena
*Nedflyttningsmatch nummer 20 spelas bara om det behövs 
OBS! Alla matchtider är angivna i rysk tid 
OBS! Med reservation för eventuella ändringar

 

Senast uppdaterad: 22-09-09 av Stefan Ladhe