U18 Dam VM 2019
Huvudsponsor Svenska Spel

2019 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship

2019 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship
The 2019 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship will be played in Obihiro, Japan, during January 6-13 2019. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.
Group A: USA, Sweden, Canada, Russia
Group B: Finland, Czech Republic, Switzerland, Japan

Date, time Game Venue, country
2019-01-06, 13.00 Sweden-Canada 1-2 (0-1, 1-1, 0-0) Obihiro, JPN
2019-01-07, 13.00 Sweden-Russia 3-5 (0-1, 1-1, 2-3) Obihiro, JPN
2019-01-09, 17.00 USA-Sweden 2-0 (0-0, 1-0, 1-0) Obihiro, JPN
2019-01-10, 14.30 Quarter Final 1 Sweden-Finland 2-3 (0-0, 1-1, 1-1, 0-1) after 05.34 in Overtime (A 4-B 1) Obihiro, JPN
2019-01-10, 18.30 Quarter Final 2 Russia-Switzerland 2-1 (1-0, 0-0, 0-1, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots (A 3-B 2) Obihiro, JPN
2019-01-12, 13.00 Semi Final 1 USA-Finland 7-1 (4-0, 0-0, 3-1) (A 1-Winner A 4/B 1) Obihiro, JPN
2019-01-12, 17.00 Semi Final 2 Canada-Russia 4-3 (1-1, 2-1, 0-1, 1-0) after 00.44 in Overtime(A 2-Winner A 3/B 2) Obihiro, JPN
2019-01-12, 18.30 Place 5-6 Sweden-Switzerland 2-1 (1-1, 1-0, 0-0) Obihiro, JPN
2019-01-13, 13.00 Bronze Medal Game Russia-Finland 0-3 (0-0, 0-2, 0-1) Obihiro, JPN
2019-01-13, 17.00 Gold Medal Game USA-Canada 2-3 (0-1, 1-0, 1-1, 0-1) after 01.34 in Overtime Obihiro, JPN

JVM-resultat och tabeller 2019

Sveriges poängliga i JVM 2019

Huvudcoachen Alexander Bröms har tagit ut Damlandslaget U18:s preliminära trupp till junior-VM.
Junior-VM spelas i Obihiro, Japan, under tiden den 6-13 januari 2019.

JUNIOR-VM
Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
JVM-spelprogrammet 

JUNIOR-VM ONLINE
Internationella Ishockeyförbundets JVM-information med matchrapportering online här: https://www.iihf.com/en/events/2019/ww18

TIDSSKILLNAD
När klockan är 13.00 i Obihiro är den 05.00 i Sverige. 

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Tindra Holm
30. Amanda Johansson
35. Frida Axell 

BACKAR
  2. Gabriella Johansson
  4. Selina Aho
  6. Maja Beverin
  7. Vendela Olsson
  8. Nathalie Lidman
10. Mina Waxin
24. Malou Berggren 

FORWARDS
  9. Josefin Bouveng
12. Lina Ljungblom
14. Jenny Antonsson
15. Ronja Mogren
16. Lova Blom
17. Elin Svensson
18. Maja Grundström
20. Estelle Forsberg
21. Hanna Thuvik
23. Emma Forsgren
26. Maria Lindberg
27. Felicia Nordlund
28. Thea Johansson

SPELPROGRAMMET
2019 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship kommer att spelas i arenorna Arena 1, och Arena 2, Obihiro, Japan, under tiden den 6-13 januari 2019. 

Grupp A
Arena 1
USA
Sverige
Kanada
Ryssland 

Grupp B
Arena 2
Finland
Tjeckien
Schweiz
Japan 

SPELPROGRAMMET, GRUNDSERIEN

Dag, datum, år
Matchnummer, grupp, tid, match, arena 

Söndagen den 6 januari 2019
1, A, 13.00, Sverige-Kanada, Arena 1
2, B, 14.30, Finland-Japan, Arena 2
3, A, 17.00, USA-Ryssland, Arena 1
4, B, 18.30, Tjeckien-Schweiz, Arena 2 

Måndagen den 7 januari 2019
5, A, 13.00, Sverige-Ryssland, Arena 1
6, B, 14.30, Tjeckien-Japan, Arena 2
7, A, 17.00, Kanada-USA, Arena 1
8, B, 18.30, Schweiz-Finland, Arena 2 

Tisdagen den 8 januari 2019
Matchledig dag 

Onsdagen den 9 januari 2019
9, A, 13.00, Ryssland-Kanada, Arena 1
10, B, 14.30, Japan-Schweiz, Arena 2
11, A, 17.00, USA-Sverige, Arena 1
12, B, 18.30, Finland-Tjeckien, Arena 2

Torsdagen den 10 januari 2019
13, 14.30, Kvartsfinal 1 A 4-B 1, Arena 1
14, 14.30, Nedflyttningsmatch B 3-B 4, Arena 2
15, 18.30, Kvartsfinal 2 A 3-B 2, Arena 1
Lag 1 och 2 från grupp A är direktkvalificerade för semifinal. Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 4-B 1 och A 3-B 2.

Fredagen den 11 januari 2019
Matchledig dag 

Lördagen den 12 januari 2019
16, 13.00, Semifinal 1, Arena 1
17, 14.30, Nedflyttningsmatch B 4-B 3, Arena 2
18, 17.00, Semifinal 2, Arena 1
19, 18.30, 5-6 Förlorarna i kvartsfinalerna, Arena 2
Semifinalerna spelas enligt följande: A 1-Vinnaren A 4/B 1 och A 2-Vinnaren A 3/B 2. 

Söndagen den 13 januari 2019
21, 13.00, Bronsmatch, Arena 1
20, 14.30, Nedflyttningsmatch B 3-B 4*, Arena 2
22, 17.00, Final, Arena 1
*Nedflyttningsmatch nummer 20 spelas bara om det behövs 
OBS! Alla matchtider är angivna i japansk tid 
Med reservation för eventuella ändringar

Senast uppdaterad: 22-09-08 av Stefan Ladhe