Huvudsponsor Svenska Spel

6 Nations Tournament February 7-10 2019

6 Nations Tournament February 7-10 2019

Sweden will play in a 6 Nations Tournament in Main Arena and Practice Arena, Dmitrov, Moscow Region, Russia, during February 7-10 2019. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.
Tournamant and game information här

EURO HOCKEY TOUR
Six countries will play in Euro Hockey Tour season 2018/2019: Czech Republic, Finland, Germany, Russia, Sweden and Switzerland.
Euro Hockey Tour season 2018/2019 will be played in four tournaments:
A 4 Nations Tournament in Hodonin, Czech Republic, in August 23-25 2018. Countries: Czech Republic, Finland, Russia, Sweden.
A 4 Nations Tournament in Switzerland in November 2018. Countries: Czech Republic, Germany, Russia, Switzerland.
A 4 Nations Tournament in Vierumäki, Finland, in December 13-15 2018. Countries: Finland, Germany, Sweden, Switzerland.
Additional games between Finland-Sweden, Czech Republic-Russia and Germany-Switzerland will also be counted in Euro Hockey Tour 2018/2019.
The final tournament will be a 6 Nations Tournament in Dmitrov, Moscow Region, Russia, in February 7-10 2019. Countries: Czech Republic, Finland, Germany, Russia, Sweden and Switzerland. These six teams will play in two groups followed by placement games.

Date, time Game Venue, country
2019-02-07, 14.30 Finland-Germany 7-0 (1-0, 3-0, 3-0) Dmitrov, RUS
2019-02-07, 17.45 Opening ceremony Dmitrov, RUS
2019-02-07, 18.00 Russia-Switzerland 3-1 (1-1, 2-0, 0-0) Dmitrov, RUS
2019-02-08, 14.30 Germany-Czech Republic 1-4 (0-1, 0-0, 1-3) Dmitrov, RUS
2019-02-08, 18.00 Switzerland-Sweden 1-5 (0-0, 0-2, 1-3) Dmitrov, RUS
2019-02-09, 14.30 Czech Republic-Finland 0-2 (0-0, 0-1, 0-1) Dmitrov, RUS
2019-02-09, 18.00 Sweden-Russia 0-5 (0-1, 0-4, 0-0) Dmitrov, RUS
2019-02-10, 14.30 Place 3-4: Sweden-Czech Republic 2-1 (0-1, 2-0, 0-0) Dmitrov, RUS
2019-02-10, 15.00 Place 5-6: Germany-Switzerland 1-3 Dmitrov, RUS
2019-02-10, 18.00 Place 1-2: Russia-Finland 3-2 Dmitrov, RUS
2019-02-10, 20.30 Closing Ceremony Dmitrov, RUS

Svensk poängliga i 6-nationersturneringen
Turnerings- och matchinformation här
Damkronornas huvudcoach Ylva Martinsen har tagit ut truppen till finalturneringen i  Euro Hockey Tour i Dmitrov, Moskvaregionen, Ryssland, under tiden den 7-10 februari 2019.
Deltagande länder i 6-nationersturneringen är Finland, Japan, Schweiz, Sverige, Tjeckien och Tyskland.

Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag 

SPELPROGRAMMET 

7-10/2 2019. 6-nationersturnering i Main Arena och Practice Arena i Arena Dmitrov, Dmitrov, Moskvaregionen, Ryssland
Grupp A: Finland, Tjeckien, Tyskland
Grupp B: Ryssland, Sverige, Schweiz 

Torsdagen den 7 februari 2019
7/2 klockan 14.30 Finland-Tyskland, Main Arena, Dmitrov, Ryssland
7/2 klockan 17.45 Öppningsceremoni, Main Arena, Dmitrov, Ryssland
7/2 klockan 18.00 Ryssland-Schweiz, Main Arena, Dmitrov, Ryssland 

Fredagen den 8 februari 2019
8/2 klockan 14.30 Tyskland-Tjeckien, Main Arena, Dmitrov, Ryssland
8/2 klockan 18.00 Schweiz-Sverige, Main Arena, Dmitrov, Ryssland 

Lördagen den 9 februari 2019
9/2 klockan 14.30 Tjeckien-Finland, Main Arena, Dmitrov, Ryssland
9/2 klockan 18.00 Sverige-Ryssland, Main Arena, Dmitrov, Ryssland 

Söndagen den 10 februari 2019
10/2 klockan 14.30 Platserna 3-4 A2-B2, Main Arena, Dmitrov, Ryssland
10/2 klockan 15.00 Platserna 5-6 A3-B3 Practice Arena, Dmitrov, Ryssland
10/2 klockan 18.00 Final A1-B1, Main Arena, Dmitrov, Ryssland
10/2 klockan 20.30 Avslutningsceremoni, Main Arena, Dmitrov, Ryssland 
OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid
OBS! Med reservation för eventuella ändringar 

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Sara Grahn
30. Julia Åberg 

BACKAR
  3. Mina Waxin
  4. Sofia Engström
  5. Johanna Fällman
  6. Josefine Holmgren
  7. Solveig Neunzert
12. Maja Nylén-Persson
17. Ebba Berglund

FORWARDS
14. Sabina Küller
15. Lisa Johansson
16. Pernilla Winberg
18. Hanna Sköld
19. Julia Östlund
20. Fanny Rask
22. Moa Wernblom
23. Alice Östensson
24. Erika Grahm
25. Melinda Olsson
26. Hanna Olsson
27. Emma Nordin
29. Olivia Carlsson

Kommande landslagsuppdrag
4-14/4 2019. 2019 IIHF Ice Hockey Women´s World Championship i Espoo Metro Areena och Espoo Metro Areena rink 2 i Esbo, Finland, under tiden den 4-14 april 2019. 
4/4 klockan 12.30 Tyskland-Sverige, Espoo Metro Areena
6/4 klockan 12.30 Sverige-Tjeckien, Espoo Metro Areena 
7/4 klockan 16.00 Frankrike-Sverige, Espoo Metro Areena 
9/4 klockan 12.30 Sverige-Japan, Espoo Metro Areena 
11/4 klockan 12.30 VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena rink 2
11/4 klockan 16.00 VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena 
11/4 klockan 18.00 VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena rink 2 
11/4 klockan 19.30 VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena 
13/4 klockan 16.00 VM-semifinal, Espoo Metro Areena
13/4 klockan 20.00 VM-semifinal, Espoo Metro Areena
14/4 klockan 16.00 VM-bronsmatch, Espoo Metro Areena
14/4 klockan 20.00 VM-final, Espoo Metro Areena
OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid
OBS! Med reservation för eventuella ändringar

Senast uppdaterad: 22-09-08 av Stefan Ladhe