Huvudsponsor Svenska Spel

5 Nations Tournament Pre Olympic Cup December 12-16 2017

5 Nations Tournament Pre Olympic Cup December 12-16 2017

Team Sweden will play in the 5 Nations Tournament Pre Olympic Cup in Rauma, Uusikaupunki and Kupittaa, Turku, Finland, during December 12-16 2017. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time Game Venue, country
2017-12-12, 16.00 Japan-Finland 0-3 (0-0, 0-2, 0-1) Rauma, FIN
2017-12-12, 19.00 Germany-Sweden 2-3 (0-0, 1-1, 1-1, 0-1) after 01.13 in Overtime Rauma, FIN
2017-12-13, 16.00 Japan-Germany 1-2 (0-0, 0-1, 1-0, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Rauma, FIN
2017-12-13, 19.00 Sweden-Russia 1-4 (0-3, 0-0, 1-1) Rauma, FIN
2017-12-14, 16.00 Russia-Germany 3-1 (2-0, 0-1, 1-0) Rauma, FIN
2017-12-14, 19.00 Finland-Sweden 1-2 (1-1, 0-1, 0-0) Rauma, FIN
2017-12-15, 17.00 Russia-Japan 2-1 (0-0, 2-1, 0-0) Rauma 2, FIN
2017-12-15, 18.30 Germany-Finland 2-3 (0-0, 2-1, 0-1, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Uusikaupunki, FIN
2017-12-16, 14.00 Sweden-Japan 2-1 (1-0, 0-1, 0-0, 1-0) after 02.26 in Overtime Rauma, FIN
2017-12-16, 14.00 Finland-Russia 3-0 (0-0, 1-0, 2-0) Kupittaa, Turku, FIN

Damkronornas poängliga efter 5-nationersturneringen

Damkronornas huvudcoach Leif Boork har tagit ut truppen till 5-nationersturneringen Pre Olympic Cup i Rauma, Uusikaupunki och Kupitta, Finland, under tiden den 12-16 december 2017.
Deltagande länder är Finland, Japan, Ryssland, Sverige och Tyskland.

Finlands Ishockeyförbunds turnerings- och matchinformation här: http://www.leijonat.fi/maajoukkueet/naisleijonat/201718/tapahtumat/item/21785-06-pre-olympic-cup-12-16-12-2017.html

5-NATIONERSTURNERINGEN
Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag

SPELPROGRAMMET

12-16/12 2017. 5-nationersturneringen Pre Olympic Cup i Rauma, Uusikaupunki och Kupittaa, Åbo, Finland 

Tisdagen den 12 december 2017
12/12 klockan 16.00 Japan-Finland, Rauma, Finland
12/12 klockan 19.00 Tyskland-Sverige, Rauma, Finland 

Onsdagen den 13 december 2017
13/12 klockan 16.00 Japan-Tyskland, Rauma, Finland
13/12 klockan 19.00 Sverige-Ryssland, Rauma, Finland 

Torsdagen den 14 december 2017
14/12 klockan 16.00 Ryssland-Tyskland, Rauma, Finland      
14/12 klockan 19.00 Finland-Sverige, Rauma, Finland            

Fredagen den 15 december 2017
15/12 klockan 17.00 Ryssland-Japan, Rauma 2, Finland                             
15/12 klockan 18.30 Tyskland-Finland, Uusikaupunki, Finland                     

Lördagen den 16 december 2017
16/12 klockan 14.00 Sverige-Japan, Rauma, Finland                                   
16/12 klockan 14.00 Finland-Ryssland, Kupittaa, Åbo, Finland 

OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Grahn Sara
30. Murase Minatsu
35. Berglind Sarah 

BACKAR
  2. Alasalmi Emmy
  5. Fällman Johanna
  7. Olofsson Johanna
  8. Svedin Annie
  9. Jessica Adolfsson
10. Ramboldt Emilia
12. Nylén-Persson Maja 

FORWARDS

  6. Hjalmarsson Sara
14. Küller Sabina
16. Winberg Pernilla
18. Borgqvist Anna
20. Rask Fanny
21. Udén Johansson Erika
23. Stenberg Rebecca
24. Grahm Erika
25. Julia Östlund
26. Olsson Hanna
27. Nordin Emma
29. Carlsson Olivia

Senast uppdaterad: 22-09-08 av Stefan Ladhe