TK VM Guld 2018
Huvudsponsor Svenska Spel

2018 IIHF Ice Hockey World Championship May 4-20 2018

2018 IIHF Ice Hockey World Championship May 4-20 2018
The 2018 IIHF Ice Hockey World Championship will be played in Copenhagen and Herning, Denmark, during May 4-20 2018. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Team Sweden´s Scoring Leaders in the 2018 IIHF Ice Hockey World Championship

Date, time Game Venue, country
2018-05-04, 20.15 Sweden-Belarus 5-0 (2-0, 2-0, 1-0) Copenhagen, DEN
2018-05-06, 16.15 Sweden-Czech Republic 3-2 (2-0, 0-1, 1-1) Copenhagen, DEN
2018-05-07, 20.15 Sweden-France 4-0 (2-0, 1-0, 1-0) Copenhagen, DEN
2018-05-09, 20.15 Sweden-Austria 7-0 (2-0, 3-0, 2-0) Copenhagen, DEN
2018-05-12, 12.15 Slovakia-Sweden 3-4 (1-2, 1-1, 1-0, 0-1) after 04.18 in Overtime Copenhagen, DEN
2018-05-13, 20.15 Switzerland-Sweden 3-5 (0-2, 1-1, 2-2) Copenhagen, DEN
2018-05-15, 20.15 Russia-Sweden 1-3 (1-0, 0-2, 0-1)  Copenhagen, DEN
2018-05-17, 16.15 Quarter Final Russia-Canada 4-5 (0-1, 2-1, 2-2, 0-1) after 04.57 in Overtime Copenhagen, DEN
2018-05-17, 16.15 Quarter Final USA-Czech Republic 3-2 (2-0, 0-2, 1-0) Herning, DEN
2018-05-17, 20.15 Quarter Final Sweden-Latvia 3-2 (0-0, 1-1, 2-1)  Copenhagen, DEN
2018-05-17, 20.15 Quarter Final Finland-Switzerland 2-3 (1-0, 0-3, 1-0) Herning, DEN
2018-05-19, 15.15 Semi Final Sweden-USA 6-0 (1-0, 3-0, 2-0) Copenhagen, DEN
2018-05-19, 19.15 Semi Final Canada-Switzerland 2-3 (0-1, 1-1, 1-1) Copenhagen, DEN
2018-05-20, 15.45 Bronze Medal Game USA-Canada 4-1 (0-0, 1-1, 3-0) Copenhagen, DEN
2018-05-20, 20.15 Gold Medal Game Sweden-Switzerland 3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots Copenhagen, DEN

Sveriges poängliga i VM 2018

Tre Kronors förbundskapten Rikard Grönborg har tagit ut truppen till ishockey-VM i Köpenhamn och Herning, Danmark, under tiden den 4-20 maj 2018.

VM-LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE
Alla landskamperna i VM kan följas online på http://2018.iihfworlds.com/ där också resultat, matchfakta, laguppställningar och statistik från landskamperna finns.

Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
VM-spelprogrammet

OBS! Med reservation för eventuella ändringar

LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE

Alla landskamperna i VM kan följas online på http://2018.iihfworlds.com/ där också resultat, matchfakta, laguppställningar och statistik från landskamperna kommer att finnas.

SVERIGE

MÅLVAKTER
30. Filip Gustavsson
31. Anders Nilsson
35. Magnus Hellberg 

BACKAR
  3. John Klingberg
  4. Mattias Ekholm
  5. Mikael Wikstrand
  6. Adam Larsson
23. Oliver Ekman Larsson
47. Hampus Lindholm
56. Erik Gustafsson 

FORWARDS
  9. Adrian Kempe
11. Mikael Backlund
12. Johan Larsson
13. Mattias Janmark
14. Gustav Nyquist
18. Dennis Everberg
24. Lias Andersson
25. Jacob de la Rose
33. Viktor Arvidsson
40. Elias Pettersson
67. Rickard Rakell
72. Patric Hörnqvist
79. Filip Forsberg
91. Magnus Pääjärvi
93. Mika Zibanejad

VM direktsänds i Viasat:s kanaler

4-20/5 2018. 2018 IIHF Ice Hockey World Championship i Köpenhamn och Herning, Danmark
Grupp A i Köpenhamn: Ryssland, Sverige, Tjeckien, Schweiz, Vitryssland, Slovakien, Frankrike, Österrike
Grupp B i Herning: Kanada, Finland, USA, Tyskland, Norge, Lettland, Danmark, Sydkorea
4/5 klockan 20.15 Sverige-Vitryssland, Royal Arena, Köpenhamn
6/5 klockan 16.15 Sverige-Tjeckien, Royal Arena, Köpenhamn
7/5 klockan 20.15 Sverige-Frankrike, Royal Arena, Köpenhamn
9/5 klockan 20.15 Sverige-Österrike, Royal Arena, Köpenhamn
12/5 klockan 12.15 Slovakien-Sverige, Royal Arena, Köpenhamn
13/5 klockan 20.15 Schweiz-Sverige, Royal Arena, Köpenhamn
15/5 klockan 20.15 Ryssland-Sverige, Royal Arena, Köpenhamn
17/5 klockan 16.15 Kvartsfinal 1, Royal Arena, Köpenhamn
17/5 klockan 16.15 Kvartsfinal 2, Jyske Bank Boxen, Herning
17/5 klockan 20.15 Kvartsfinal 3, Royal Arena, Köpenhamn
17/5 klockan 20.15 Kvartsfinal 4, Jyske Bank Boxen, Herning
Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 1-B 4, A 2-B 3, B 1-A 4, B 2-A 3
19/5 klockan 15.15 Semifinal 1, Royal Arena, Köpenhamn
19/5 klockan 19.15 Semifinal 2, Royal Arena, Köpenhamn
Semifinalerna spelas enligt följande: Vinnaren A 1/B 4-Vinnaren B 2/A 3 och Vinnaren B 1/A 4-Vinnaren A 2/B 3     
20/5 klockan 15.45 Bronsmatch, Royal Arena, Köpenhamn
20/5 klockan 20.15 VM-final, Royal Arena, Köpenhamn 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar

 

Senast uppdaterad: 22-09-05 av Administrator