DK VM 2019
Huvudsponsor Svenska Spel

2019 IIHF Ice Hockey Women´s World Championship

2019 IIHF Ice Hockey Women´s World Championship

2019 IIHF Ice Hockey Women´s World Championship will be played in Espoo Metro Areena and Espoo Metro Arena 2nd rink, Espoo, Finland, during April 4-14 2019. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time Game Venue, country
2019-04-04, 12.30 Germany-Sweden 2-1 (0-0, 1-1, 0-0, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots Espoo, FIN
2019-04-06, 12.30 Sweden-Czech Republic 3-5 (2-1, 0-2, 1-2) Espoo, FIN
2019-04-07, 16.00 France-Sweden 1-2 (1-0, 0-2, 0-0) Espoo, FIN
2019-04-09, 12.30 Sweden-Japan 2-3 (1-0, 0-1, 1-2) Espoo, FIN
2019-04-11, 12.30 Quarter Final USA-Japan 4-0 (1-0, 1-0, 2-0) Espoo, FIN
2019-04-11, 14.00 9th Place Game Sweden-France 3-2 (0-0, 1-0, 2-2) Espoo, FIN
2019-04-11, 16.00 Quarter Final Canada-Germany 5-0 (1-0, 2-0, 2-0) Espoo, FIN
2019-04-11, 18.00 Quarter Final Russia-Switzerland 3-0 (0-0, 1-0, 2-0) Espoo, FIN
2019-04-11, 19.30 Quarter Final Finland-Czech Republic 3-1 (0-0, 2-1, 1-0) Espoo, FIN
2019-04-13, 16.00 Semi Final Canada-Finland 2-4 1-1, 1-2, 0-1) Espoo, FIN
2019-04-13, 20.00 Semi Final USA-Russia 8-0 (1-0, 5-0, 2-0) Espoo, FIN
2019-04-14, 16.00 Bronze Medal Game Canada Russia 7-0 (2-0, 1-0, 4-0) Espoo, FIN
2019-04-14, 20.00 Gold Medal Game USA-Finland 2-1 (0-0, 1-1, 0-0, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots Espoo, FIN

 Damkronornas poängliga i VM

Damkronornas huvudcoach Ylva Martinsen har presenterat den preliminära truppen till VM.
Damernas VM spelas i Espoo, Finland, under tiden den 4-14 april 2019.

VM
Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade landskamper och gjorda mål
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
VM-spelprogrammet

DAMERNAS VM-LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE
Onlinerapportering finns här: https://www.iihf.com/en/events/2019/ww

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Sara Grahn
30. Julia Åberg
35. Lovisa Selander 

BACKAR
  3. Mina Waxin
  4. Sofia Engström
  5. Johanna Fällman
  6. Josefin Holmgren
  7. Johanna Olofsson
  9. Jessica Adolfsson
12. Maja Nylén-Persson 

FORWARDS
14. Sabina Küller
15. Lisa Johansson
16. Pernilla Winberg
19. Sara Hjalmarsson
20. Fanny Rask
21. Isabell Palm
22. Lina Ljungblom
24. Erika Grahm
25. Melinda Olsson
26. Hanna Olsson
27. Emma Nordin
28. Sofie Lundin
29. Olivia Carlsson

SPELPROGRAMMET
OBS! Samtliga matchtider är angivna i lokal finsk tid.

29/3-2/4 2019. VM-förberedande landskamper i Finland 

Fredagen den 29 mars 2019
29/3, 15.00, Finland-Japan, Vierumäki, Finland

Måndagen den 1 april 2019
1/4, 15.00, Sverige-Japan, Pajulahti sports Institute, Pajulahti, Finland

Tisdagen den 2 april 2019
2/4, 14.00, Ryssland-Tjeckien, Espoo 2, Espoo, Finland 

2019 IIHF Ice Hockey Women´s World Championship
Damernas ishockey-VM spelas i Espoo Metro Areena och Espoo Metro Areena rink 2 i Esbo, Finland, under tiden den 4-14 april 2019.

GRUNDSERIEN
Varje lag spelar fyra matcher vardera i grundserien.

Grupp A
USA
Kanada
Finland
Ryssland
Schweiz

Grupp B                                                                                               
Sverige
Japan
Tyskland
Tjeckien
Frankrike 

Matchnummer, tid, grupp, lag, arena

Torsdagen den 4 april 2019
1, 12.30, B, Tyskland-Sverige, Espoo Metro Areena
2, 16.00, A, Schweiz-Kanada, Espoo Metro Areena
3, 18.00, B, Frankrike-Japan, Espoo Metro Areena rink 2
4, 19.30, A, Finland-USA, Espoo Metro Areena

Fredagen den 5 april 2019
5, 16.00, B, Tjeckien-Frankrike, Espoo Metro Areena
6, 19.30, A, Ryssland-Schweiz, Espoo Metro Areena

Lördagen den 6 april 2019
7, 12.30, B, Sverige-Tjeckien, Espoo Metro Areena  
8, 16.00, A, Ryssland-Finland, Espoo Metro Areena
9, 18.00, B, Japan-Tyskland, Espoo Metro Areena rink 2
10, 19.30, A, USA-Kanada, Espoo Metro Areena

Söndagen den 7 april 2019
11, 16.00, B, Frankrike-Sverige, Espoo Metro Areena  
12, 19.30, A, Schweiz-USA, Espoo Metro Areena

Måndagen den 8 april 2019
13, 12.30, B, Japan-Tjeckien, Espoo Metro Areena  
14, 16.00, A, Finland-Schweiz, Espoo Metro Areena
15, 18.00, B, Tyskland-Frankrike, Espoo Metro Areena rink 2
16, 19.30, A, Kanada-Ryssland, Espoo Metro Areena

Tisdagen den 9 april 2019
17, 12.30, B, Sverige-Japan, Espoo Metro Areena  
18, 16.00, A, USA-Ryssland, Espoo Metro Areena
19, 18.00, B, Tjeckien-Tyskland, Espoo Metro Areena rink 2
20, 19.30, A, Kanada-Finland, Espoo Metro Areena

Onsdagen den 10 april 2019
Spelledig dag 

SLUTSPEL OCH NEDFLYTTNINGSMATCHER

Torsdagen den 11 april 2019
VM-kvartsfinal
21, 12.30, VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena rink 2
Nedflyttningsmatch
22, 14.00, Nedflyttningsmatch B4-B5, Espoo Metro Areena
VM-kvartsfinal
23, 16.00, VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena  
VM-kvartsfinal
24, 18.00, VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena rink 2  
VM-kvartsfinal
25, 19.30, VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena   

Fredagen den 2 april 2019
Spelledig dag 

Lördagen den 13 april 2019
VM-semifinal
26, 16.00, VM-semifinal, Espoo Metro Areena
VM-semifinal
27, 20.00, VM-semifinal, Espoo Metro Areena 

Söndagen den 14 april 2019
VM-bronsmatch                 
28, 16.00, VM-bronsmatch, Espoo Metro Areena
VM-final
29, 20.00, VM-final, Espoo Metro Areena 

Med reservation för eventuella ändringar

OBS! Samtliga matchtider är angivna i lokal finsk tid.

Senast uppdaterad: 22-09-08 av Stefan Ladhe