Huvudsponsor Svenska Spel

2019 IIHF Ice Hockey World Championship May 10-26

2019 IIHF Ice Hockey World Championship May 10-26
2019 IIHF Ice Hockey World Championship will be played during May 10-26 in Ondrej Nepela Arena, Bratislava, and Steel Arena, Kosice, Slovakia. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.
Group A in Kosice: Canada, USA, Finland, Germany, Slovakia, Denmark, France, Great Britain
Group B in Bratislava: Sweden, Russia, Czech Republic, Switzerland, Norway, Latvia, Austria, Italy

Official web site

Date, Time  Game  Venue, country 
2019-05-10, 20.15  Czech Republic-Sweden 5-2 (1-0, 1-2, 3-0)  Bratislava, SVK
2019-05-12, 16.15  Italy-Sweden 0-8 (0-1, 0-1, 0-6)  Bratislava, SVK
2019-05-13, 20.15  Norway-Sweden 1-9 (0-3, 0-5, 1-1)  Bratislava, SVK
2019-05-16, 16.15  Sweden-Austria 9-1 (5-0, 2-0, 2-1)  Bratislava, SVK
2019-05-18, 20.15  Sweden-Switzerland 4-3 (1-1, 2-1, 1-1)  Bratislava, SVK
2019-05-20, 16.15  Sweden-Latvia 5-4 (1-0, 1-1, 3-3)  Bratislava, SVK
2019-05-21, 20.15 Sweden-Russia 4-7 (1-0, 0-6, 3-1)  Bratislava, SVK
2019-05-23, 16.15 Quarter Final 1 Canada-Switzerland 3-2 (0-1, 1-1, 1-0, 1-0) after 05.07 in Overtime  Kosice, SVK
2019-05-23, 16.15 Quarter Final 2 Russia-USA 4-3 (2-0, 0-1, 2-2)  Bratislava, SVK
2019-05-23, 20.15 Quarter Final 3 Finland-Sweden 5-4 (1-2, 2-2, 1-0, 1-0) after 01.37 in Overtime  Kosice, SVK
2019-05-23, 20.15 Quarter Final 4 Czech Republic-Germany 5-1 (0-0, 1-1, 4-0)  Bratislava, SVK
2019-05-25, 15.15 Semi Final 1 Russia-Finland 0-1 (0-0, 0-0, 0-1)  Bratislava, SVK
2019-05-25, 19.15 Semi Final 2  Canada-Czech Republic 5-1 (1-0, 2-0, 2-1)  Bratislava, SVK
2019-05-26, 15.45 Bronze Medal Game Russia-Czech Republic 3-2 (1-2, 1-0, 0-0, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots  Bratislava, SVK
2019-05-26, 20.15 Gold Medal Game Canada-Finland 1-3 (1-0, 0-1, 0-2)   Bratislava, SVK

Sveriges poängliga i VM 2019


Tre Kronors förbundskapten Rikard Grönborg har tagit ut den preliminära truppen till ishockey-VM i Kosice och Bratislava, Slovakien, under tiden den 10-26 maj 2019.

Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade matcher och gjorda mål
Korta fakta om varje spelare
Sveriges dagsprogram

LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE
Alla landskamperna i VM kan följas online på https://www.iihf.com/en/events/2019/wm 

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Jhonas Enroth
25. Jacob Markström
30. Henrik Lundqvist 

BACKAR
  3. John Klingberg
  6. Adam Larsson
  8. Robert Hägg
14. Mattias Ekholm
18. Marcus Pettersson
23. Oliver Ekman Larsson, C
52. Philip Holm
56. Erik Gustafsson 

FORWARDS
  9. Adrian Kempe
10. Alexander Wennberg
16. Marcus Krüger
21. Loui Eriksson
28. Elias Lindholm
29. Mario Kempe
32. Oskar Lindblom
40. Elias Pettersson
58. Anton Lander
63. Jesper Bratt
70. Dennis Rasmussen
72. Patric Hörnqvist, A 
88. William Nylander
92. Gabriel Landeskog

VM direktsänds i SVT:s kanaler

2019 IIHF Ice Hockey World Championship spelas i Ondrej Nepela Arena, Bratislava, och Steel Arena, Kosice, Slovakien, under tiden den 10-26 maj 2019.

Grupp A i Steel Arena, Kosice, Slovakien

Kanada
USA
Finland
Tyskland
Slovakien
Danmark
Frankrike
Storbritannien 

Grupp B i Ondrej Nepela Arena, Bratislava, Slovakien
Sverige
Ryssland
Tjeckien
Schweiz
Norge
Lettland
Österrike
Italien 

GRUNDSERIEN

Tid, grupp, matchnummer, match, arena, ort

Fredagen den 10 maj 2019            
20.15, B, 4, Tjeckien-Sverige, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Söndagen den 12 maj 2019
16.15, B, 14, Italien-Sverige, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Måndagen den 13 maj 2019
20.15, B, 20, Norge-Sverige, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Torsdagen den 16 maj 2019          
16.15, B, 30, Sverige-Österrike, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Lördagen den 18 maj 2019            
20.15, B, 42, Sverige-Schweiz, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Måndagen den 20 maj 2019           
16.15, B, 48, Sverige-Lettland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Tisdagen den 21 maj 2019            
20.15, B, 56, Sverige-Ryssland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Onsdagen den 22 maj 2019            
Spelledig dag                                   

SLUTSPEL

Torsdagen den 23 maj 2019                             
16.15, 57, Kvartsfinal 1, Steel Arena, Kosice
16.15, 58, Kvartsfinal 2, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, 59, Kvartsfinal 3, Steel Arena, Kosice
20.15, 60, Kvartsfinal 4, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 1-B 4, A 2-B 3, B 1-A 4, B 2-A 3 

Fredagen den 24 maj 2019             
Spelledig dag                                   

Lördagen den 25 maj 2019            
15.15, 61, Semifinal 1, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
19.15, 62, Semifinal 2, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Semifinalerna spelas enligt följande: Vinnaren A 1/B 4-Vinnaren B 2/A 3 och Vinnaren B 1/A 4-Vinnaren A 2/B 3      

Söndagen den 26 maj 2019                              
15.45, 63, VM-bronsmatch, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, 64, VM-final, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar av IIHF eller TV-sändande bolags önskemål

Senast uppdaterad: 22-09-05 av Administrator