Huvudsponsor Svenska Spel

Sweden Hockey Games April 26-29 2018

Sweden Hockey Games April 26-29 2018

Sweden Hockey Games will be played in Scaniarinken, Södertälje, and Hovet, Stockholm, Sweden, and Hartwall Arena, Helsinki, Finland, during April 26-29 2018. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.
Rosters

Date, time Game Venue, country
2018-04-26, 18.30 Finland-Russia 3-2 (0-1, 1-0, 1-1, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Helsinki, FIN
2018-04-26, 19.00 Czech Republic-Sweden 1-3 (0-1, 0-2, 1-0) Södertälje, SWE
2018-04-28, 12.00 Finland-Czech Republic 5-2 (2-0, 0-1, 3-1) Södertälje, SWE
2018-04-28, 15.30 Sweden-Russia 3-1 (1-0, 2-0, 0-1) Stockholm, SWE
2018-04-29, 12.00 Russia-Czech Republic 4-2 (2-1, 1-1, 1-0) Stockholm, SWE
2018-04-29, 15.30 Sweden-Finland 1-3 (0-0, 1-0, 0-3) Stockholm, SWE

Pressen utsåg All Star Team i Sweden Hockey Games 2018
Målvakt: Magnus Hellberg, Sverige
Back: Erik Brännström, Sverige
Forward: Mikael Backlund, Sverige
Forward: Elias Pettersson, Sverige
Forward: Evgeny Dadonov, Ryssland

Sveriges poängliga i Sweden Hockey Games 2018


Tre Kronors förbundskapten Rikard Grönborg presenterade i dag måndag Tre Kronors trupp till Sweden Hockey Games.
Sweden Hockey Games spelas i Scaniarinken, Södertälje, och Hovet, Stockholm, samt Hartwall Arena, Helsingfors, Finland, under tiden den 26-29 april 2018.

Sveriges trupp
Sveriges program dag för dag 

Finlands trupp
Rysslands trupp
Tjeckiens trupp

LANDSKAMPERNA KUNDE FÖLJAS ONLINE
Alla landskamperna i Sweden Hockey Games kunde följas online på http://stats.swehockey.se där också resultat, matchfakta, laguppställningar och statistik från landskamperna finns. 

Sweden Hockey Games direktsändes i SVT:s kanaler 

26-29/4 2018. Sverige Hockey Games i Scaniarinken, Södertälje, och Hovet, Stockholm, Sverige och Hartwall Arena, Helsingfors, Finland

Torsdagen den 26 april 2018
26/4 klockan 18.30 Finland-Ryssland i Hartwall Arena, Helsingfors
26/4 klockan 19.00 Tjeckien-Sverige, Scaniarinken, Södertälje. Tjeckien-Tre Kronor direktsänds i SVT2, sändningsstart 18.50, matchstart 19.00 torsdag 26 april.

Fredagen den 27 april 2018
27/4 Spelledig dag

Lördagen den 28 april 2018
28/4 klockan 12.00 Finland-Tjeckien, Scaniarinken, Södertälje
28/4 klockan 15.30 Sverige-Ryssland, Hovet, Stockholm. Tre Kronor-Ryssland direktsänds i SVT1, sändningsstart 15.25, matchstart 15.30 lördag 28 april.

Söndagen den 29 april 2018
29/4 klockan 12.00 Ryssland-Tjeckien, Hovet, Stockholm
29/4 klockan 15.30 Sverige-Finland, Hovet, Stockholm. Tre Kronor-Finland direktsänds i SVT1, sändningsstart 15.15, matchstart 15.30 söndag 29 april.

OBS! Alla matchtider anges i lokal tid
OBS! Med reservation för eventuella ändringar 

SVERIGE 

MÅLVAKTER
30. Filip Gustavsson
31. Anders Nilsson
35. Magnus Hellberg 

BACKAR
  3. John Klingberg
  5. Mikael Wikstrand
  6. Adam Larsson
21. Lawrence Pilut
23. Oliver Ekman Larsson
26. Erik Brännström
28. Adam Almqvist
56. Erik Gustafsson 

FORWARDS
  9. Adrian Kempe
11. Mikael Backlund
12. Johan Larsson
13. Mattias Janmark
15. Jacob Nilsson
18. Dennis Everberg
19. Patrik Zackrisson
24. Lias Andersson
25. Jacob de la Rose
37. John Norman
40. Elias Pettersson
41. Axel Jonsson Fjällby
48. Carl Klingberg
91. Magnus Pääjärvi
93. Mika Zibanejad 

Nästkommande landskampsuppdrag
4-20/5 2018. 2018 IIHF Ice Hockey World Championship i Köpenhamn och Herning, Danmark
Grupp A i Köpenhamn: Ryssland, Sverige, Tjeckien, Schweiz, Vitryssland, Slovakien, Frankrike, Österrike
Grupp B i Herning: Kanada, Finland, USA, Tyskland, Norge, Lettland, Danmark, Sydkorea
4/5 klockan 20.15 Sverige-Vitryssland, Royal Arena, Köpenhamn
6/5 klockan 16.15 Sverige-Tjeckien, Royal Arena, Köpenhamn
7/5 klockan 20.15 Sverige-Frankrike, Royal Arena, Köpenhamn
9/5 klockan 20.15 Sverige-Österrike, Royal Arena, Köpenhamn
12/5 klockan 12.15 Slovakien-Sverige, Royal Arena, Köpenhamn
13/5 klockan 20.15 Schweiz-Sverige, Royal Arena, Köpenhamn
15/5 klockan 20.15 Ryssland-Sverige, Royal Arena, Köpenhamn
17/5 klockan 16.15 Kvartsfinal 1, Royal Arena, Köpenhamn
17/5 klockan 16.15 Kvartsfinal 2, Jyske Bank Boxen, Herning
17/5 klockan 20.15 Kvartsfinal 3, Royal Arena, Köpenhamn
17/5 klockan 20.15 Kvartsfinal 4, Jyske Bank Boxen, Herning
Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 1-B 4, A 2-B 3, B 1-A 4, B 2-A 3
19/5 klockan 15.15 Semifinal 1, Royal Arena, Köpenhamn
19/5 klockan 19.15 Semifinal 2, Royal Arena, Köpenhamn
Semifinalerna spelas enligt följande: Vinnaren A 1/B 4-Vinnaren B 2/A 3 och Vinnaren B 1/A 4-Vinnaren A 2/B 3            
20/5 klockan 15.45 Bronsmatch, Royal Arena, Köpenhamn
20/5 klockan 20.15 VM-final, Royal Arena, Köpenhamn 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar

 

Senast uppdaterad: 22-09-05 av Administrator