Huvudsponsor Svenska Spel

4 Nations Tournament August 24-26 2018

4 Nations Tournament August 24-26 2018
Sweden will play in a 4 Nations Tournament in Fjällräven Centre, Örnsköldsvik, Sweden, during August 24-26 2018. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Individual awards
The tournament directorate named the best players in the tournament.
Best goalkeeper Jesper Eliasson, Sweden
Best defenceman: Simon Johansson, Sweden
Best forward: Vitali Kravtsov, Russia

Games can be followed online here

All 4 Nations Tournament games can be seen on webb-TV. See: www.svenskhockey.tv

GAMES ONLINE
Games can be followed online at http://stats.swehockey.se

Date, time Game Venue, country
2018-08-24, 15.00 Finland-Czech Republic 5-1 (2-0, 2-1, 1-0) Örnsköldsvik, SWE
2018-08-24, 19.00 Sweden-Russia 3-4 (1-1, 2-2, 0-0, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Örnsköldsvik, SWE
2018-08-25, 12.30 Czech Republic-Russia 1-3 (0-1, 1-1, 0-1) Örnsköldsvik, SWE
2018-08-25, 16.30 Sweden-Finland 3-0 (2-0, 0-0, 1-0) Örnsköldsvik, SWE
2018-08-26, 11.00 Russia-Finland 3-2 (2-0, 0-1, 1-1) Örnsköldsvik, SWE
2018-08-26, 14.30 Sweden-Czech Republic 5-2 (1-0, 0-2, 4-0) Örnsköldsvik, SWE

Individuella utmärkelser
Turneringsdirektoratet valde ut turneringens bästa spelare.
Bäste målvakt: Jesper Eliasson, Sverige
Bäste back: Simon Johansson, Sverige
Bäste forward: Vitali Kravtsov, Ryssland

Svensk poängliga efter 4-nationersturneringen 24-26 augusti 2018

Samtliga landskamper livesänds i Örnsköldsvik, dvs U20 4-nations x 6. Se:  www.svenskhockey.tv

LANDSKAMPERNA ONLINE
Landskamperna kan följas online på http://stats.swehockey.se där också resultat, matchfakta, tabell och statistik individuellt och lagvis kommer att finnas.

Huvudcoachen Tomas Montén har tagit ut Juniorkronorna/Team 20:s trupp till en 4-nationersturnering i Fjällräven Center, Örnsköldsvik, under tiden den 24-26 augusti 2018.

Sveriges trupp
Korta fakta om Sveriges spelare
Sveriges dagsprogram
Spelprogram och träningsschema 

SPELPROGRAMMET

24-26/8 2018. 4-nationersturnering i Fjällräven Center, Örnsköldsvik, Sverige

Fredagen den 24 augusti 2018
24/8 klockan 15.00 Finland-Tjeckien, Fjällräven Center, Örnsköldsvik
24/8 klockan 19.00 Sverige-Ryssland, Fjällräven Center, Örnsköldsvik 

Lördagen den 25 augusti 2018
25/8 klockan 12.30 Tjeckien-Ryssland, Fjällräven Center, Örnsköldsvik
25/8 klockan 16.30 Sverige-Finland, Fjällräven Center, Örnsköldsvik 

Söndagen den 26 augusti 2018
26/8 klockan 11.00 Ryssland-Finland, Fjällräven Center, Örnsköldsvik
26/8 klockan 14.30 Sverige-Tjeckien, Fjällräven Center, Örnsköldsvik

SVERIGE 

MÅLVAKTER
  1. Jesper Eliasson
30. Adam Åhman

BACKAR
  2. Axel Andersson
  3. Victor Berglund
  4. Anton Björkman
  5. Lukas Pilö
  6. Simon Johansson
  7. Jakob Ragnarsson
  8. Calle Själin 

FORWARDS
10. Filip Engarås
11. Albin Eriksson
12. Oliwer Fjellström
17. Pontus Holmberg
18. Nils Höglander
19. Anton Johansson
20. Hugo Leufvenius
21. Kalle Miketinac
22. Jacob Peterson
25. Filip Svenningsson
26. Rickard Hugg
27. Johan Södergran
29. Lukas Wernblom 

Senast uppdaterad: 22-09-08 av Stefan Ladhe