Huvudsponsor Svenska Spel

4 Nations Tournament November 8-10 2019

4 Nations Tournament November 8-10 2019
Team Sweden will play in a 4 Nations Tournament during November 8-10 2019 in Hartwall Arena and Helsingin Jäähalli, Helsinki, Finland. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time Game Venue, country
2019-11-08, 16.30 Finland-Russia 1-2 (0-1, 0-0, 1-1) Helsinki, FIN
2019-11-08, 17.30 Czech Republic-Sweden 1-2 (0-0, 0-1, 1-1) Helsinki, FIN
2019-11-09, 14.00 Finland-Czech Republic 1-2 (1-0, 0-1, 0-0, 0-1) after 00.18 in Overtime Helsinki, FIN
2019-11-09, 17.30 Sweden-Russia 6-1 (1-1, 2-0, 3-0) Helsinki, FIN
2019-11-10, 12.00 Russia-Czech Republic 5-2 (1-0, 3-2, 1-0) Helsinki, FIN
2019-11-10, 15.00 Finland-Sweden 1-2 (1-0, 0-1, 0-1) Helsinki, FIN

Sveriges poängliga i 4-nationersturneringen i november 2019

Landskamperna på webb-TV: http://www.leijonat.fi/index.php/live/lahetykset

Huvudcoachen Tomas Montén har tagit ut Juniorkronorna/Team 20:s trupp till en 4-nationersturnering i Hartwall Arena och Helsingin Jäähalli, Helsingfors, Finland, under tiden den 8-10 november 2019. Deltagande länder är Finland, Ryssland, Sverige och Tjeckien. 

Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade matcher och gjorda mål
Korta fakta om varje spelare
Sveriges dagsprogram

SPELPROGRAMMET

8-10/11 2019. 4-nationersturnering i Hartwall Arena och Helsingin Jäähalli, Helsingfors, Finland

Fredagen den 8 november 2019
8/11 klockan 16.00 Finland-Ryssland, Hartwall Arena, Helsingfors, Finland
8/11 klockan 17.30 Tjeckien-Sverige, Helsingin Jäähalli, Helsingfors, Finland 

Lördagen den 9 november 2019
9/11 klockan 14.00 Finland-Tjeckien, Helsingin Jäähalli, Helsingfors, Finland
9/11 klockan 17.30 Sverige-Ryssland, Helsingin Jäähalli, Helsingfors, Finland 

Söndagen den 10 november 2019
10/11 klockan 12.00 Ryssland-Tjeckien, Helsingin Jäähalli, Helsingfors, Finland
10/11 klockan 15.00 Finland-Sverige, Helsingin Jäähalli, Helsingfors, Finland 

OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid
OBS! Med reservation för eventuella ändringar 

Finsk matchinformation här: http://www.leijonat.fi/index.php/maajoukkueet/u20

SVERIGE

MÅLVAKTER
  
1. Hugo Alnefelt
30. Jesper Eliasson

BACKAR
  3. Simon Lundmark
  4. Adam Ginning
  5. Philip Broberg
  6. Mattias Norlinder
  7. Adam Wilsby
  8. Filip Johansson
27. Nils Lundkvist 

FORWARDS
  9. Marcus Karlberg
10. Alexander Holtz
11. Samuel Fagemo
13. Albin Sundsvik
15. Oskar Bäck
17. Nils Åman
18. Lucas Raymond
19. Karl Henriksson
20. Nikola Pasic
21. Nils Höglander
23. Albin Eriksson
26. Jonatan Berggren

 

Senast uppdaterad: 22-09-08 av Stefan Ladhe