Huvudsponsor Svenska Spel

Pre 2017 World Under-17 Hockey Challenge games November 2017

Pre 2017 World Under-17 Hockey Challenge games November 2017
Four pre 2017 World Under-17 Hockey Challenge games will be played in North Peace Arena, Fort St. John and Encana Events Centre, Dawson Creek, Canada at November 2 2017. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time Game Venue, country
2017-11-02, 14.30 Canada Black-Finland 2-4 (1-0, 0-0, 1-4) Fort St. John, CAN
2017-11-02, 14.30 Czech Republic-Sweden 3-1 (0-0, 0-0, 3-1) Dawson Creek, CAN
2017-11-02, 19.00 Canada White-Russia 2-3 (0-1, 1-0, 1-2) Fort St. John, CAN
2017-11-02, 19.00 Canada Red-USA 1-9 (1-1, 0-3, 0-5) Dawson Creek, CAN

Sveriges poängliga efter en landskamp 2 november inför 2017 World Under-17 Hockey Challenge Dawson Creek, Kanada, under tiden den 5-11 november 2017
Sveriges huvudcoach Magnus Hävelid har tagit ut Team 17-truppen till turneringen 2017 World Under-17 Hockey Challenge i Fort St. John och Dawson Creek, Kanada, under tiden den 5-11 november 2017. Sverige spelar också en turneringsförberedande landskamp mot Tjeckien torsdagen den 2 november 2017. Team 17 samlas måndagen den 30 oktober i Arlanda Hotellby för avresa till Kanada morgonen därpå.

2017 World Under-17 Hockey Challenge 
Sveriges trupp 
Sveriges program dag för dag

SPELPROGRAMMET

2/11 2017. Matcher inför 2017 World Under-17 Hockey Challenge i Fort St. John och Dawson Creek, Kanada 

Torsdagen den 2 november 2017 
2/11 klockan 14.30 Kanada Svart-Finland, North Peace Arena, Fort St. John 
2/11 klockan 14.30 Tjeckien-Sverige, Encana Events Centre, Dawson Creek 
2/11 klockan 19.00 Kanada Vit-Ryssland, North Peace Arena, Fort St. John 
2/11 klockan 19.00 Kanada Röd-USA, Encana Events Centre, Dawson Creek  
Kanadas Ishockeyförbunds matchinformation här: https://www.hockeycanada.ca/en-ca/national-championships/men/world-u17/2017/schedule-results/stats/schedule?pretournament=true

5-11/11 2017. 2017 World Under-17 Hockey Challenge i Fort St. John och Dawson Creek, Kanada Grupp A: Kanada Svart, Kanada Vit, Tjeckien, USA 
Grupp B: Finland, Kanada Röd, Ryssland, Sverige  
Kanadas Ishockeyförbunds matchinformation här: https://www.hockeycanada.ca/en-ca/national-championships/men/world-u17/2017/schedule-results/stats/schedule?tournament=true

Söndagen den 5 november 2017 
5/11 klockan 14.30 Kanada Svart-Kanada Vit, Encana Events Centre, Dawson Creek 
5/11 klockan 14.30 Kanada Röd-Finland, North Peace Arena, Fort St. John 
5/11 klockan 19.00 USA-Tjeckien, Encana Events Centre, Dawson Creek 
5/11 klockan 19.00 Ryssland-Sverige, North Peace Arena, Fort St. John 

Måndagen den 6 november 2017 
6/11 klockan 14.30 Kanada Vit-USA, Encana Events Centre, Dawson Creek 
6/11 klockan 14.30 Finland-Ryssland, North Peace Arena, Fort St. John 
6/11 klockan 19.00 Tjeckien-Kanada Svart, Encana Events Centre, Dawson Creek 
6/11 klockan 19.00 Sverige-Kanada Röd, North Peace Arena, Fort St. John 

Tisdagen den 7 november 2017 
7/11 klockan 12.00 Ryssland-Kanada Röd, Encana Events Centre, Dawson Creek 
7/11 klockan 14.30 Tjeckien-Kanada Vit, North Peace Arena, Fort St. John 
7/11 klockan 14.30 Sverige-Finland, Encana Events Centre, Dawson Creek 
7/11 klockan 19.00 USA-Kanada Svart, North Peace Arena, Fort St. John 

Onsdagen den 8 november 2017 
8/11 Spelledig dag 

Torsdagen den 9 november 2017 
9/11 klockan 14.30 Kvartsfinal, North Peace Arena, Fort St. John 
9/11 klockan 14.30 Kvartsfinal, Encana Events Centre, Dawson Creek 
9/11 klockan 19.00 Kvartsfinal, North Peace Arena, Fort St. John 
9/11 klockan 19.00 Kvartsfinal, Encana Events Centre, Dawson Creek 

Fredagen den 10 november 2017 
10/11 klockan 13.30 Placeringsmatch, North Peace Arena, Fort St. John 
10/11 klockan 14.30 Placeringsmatch, Encana Events Centre, Dawson Creek 
10/11 klockan 18.00 Semifinal, North Peace Arena, Fort St. John 
10/11 klockan 19.00 Semifinal, Encana Events Centre, Dawson Creek

Lördagen den 11 november 2017 
11/11 klockan 14.30 Match om tredje plats, Encana Events Centre, Dawson Creek 
11/11 klockan 19.00 Final, Encana Events Centre, Dawson Creek 

OBS! Alla matchtider anges i lokal tid  
OBS! Med reservation för eventuella ändringar 

Senast uppdaterad: 22-09-12 av Stefan Ladhe